Komunikaty PR

Letni wypad na jezioro – co warto ze sobą zabrać?

2022-05-24  |  11:37
Biuro prasowe

Gdy po miesiącach chłodu, deszczów i szarugi, wiosną i latem przychodzą cieplejsze dni, aż żal ich nie wykorzystać. Statystycznie rocznie w Polsce przypada niewiele słonecznych dni – bo zaledwie ok. 66. Dla porównania słoneczna Hiszpania, jeden z najcieplejszych krajów europejskich, może się pochwalić liczbą od 260 do 285 dni. Ciepły, słoneczny weekend bez deszczu? To najlepszy czas na plenerową wycieczkę. Jak się do niej przygotować?

Wreszcie termometry zachęcają do opuszczenia czterech ścian. Marzycie o wyjeździe nad wodę? Każdą krótszą lub dłuższą wycieczkę warto dobrze przemyśleć. Spontaniczne wypady nie zawsze są dobre i nie dla każdego. O ile bowiem należymy do osób, które będąc w deszczowy dzień z całą rodziną pod namiotem, potrafią się cieszyć z chwili, pomimo zostawienia w domu ładowarki do telefonu i aspiryny, to jasne – wówczas możemy pozwalać sobie na spontaniczność. W innych wypadku – lepiej pomyśleć o wszystkim wcześniej. O czym nie zapomnieć?

Must have – dobrze wyposażona apteczka

Stan apteczki to podstawa. Lepiej być przygotowanym, gdy w niedzielny poranek na brzegu jeziora, z dala od miasta, przyjdzie potrzeba z niej skorzystać. Skaleczenia, ból brzucha po nieświeżym jedzeniu, nagły atak alergii – dobrze jest spakować niezbędne leki, bandaże i wodę utlenioną. Nie powinniśmy lekceważyć kleszczy – upewnijmy się pod koniec dnia, że na ciele nie znajdziemy żadnego nieproszonego gościa. Pajęczaka usuwamy wyłącznie mechanicznie za pomocą wąskich szczypczyków, którymi należy go uchwycić jak najbliżej skóry. Najlepiej mieć taki zestaw SOS w apteczce. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny upewnić się przed wyjazdem, że na pewno zabrały ze sobą niezbędne leki – nieraz zmiana miejsca może wywołać zaostrzeżenie dolegliwości.

Checklista – 10 rzeczy, które warto spakować do torby

Nieraz w ostatniej chwili możemy przypomnieć sobie o czymś ważnym, dobrze więc sporządzić listę i odhaczyć czy na pewno o niczym nie zapomnieliśmy. Po pierwsze, okrycie głowy np. czapka z daszkiem lub słomkowy kapelusz – udar słońca po przeholowaniu z dawką promieni słonecznych jest jak najbardziej realny. Po drugie, okulary przeciwsłoneczne, kostium kąpielowy, ale też peleryna przeciwdeszczowa – tak na wszelki wypadek. Po trzecie, kuchenka turystyczna lub grill. Jeżeli podróżujemy autem i mamy trochę miejsca, dobrym pomysłem są turystyczne leżaki. Po piąte, niezależnie od stopnia umiejętności pływackich warto zabrać ze sobą dmuchany materac (możemy kupić w najbardziej fantazyjnym kształcie np. olbrzymiego flaminga czy wielkiego donata), dla dzieci również koło i kamizelkę do pływania. Po siódme, dla pewniejszych pływaków płetwy oraz maski do pływania pod wodą. Po ósme, ładowarki do telefonu i innych sprzętów. A na wieczór? Przyda się wciągająca gra planszowa, czytnik ebooków czy wodoodporny głośnik Bluetooth np. Fresh ‘n Rebel Rockbox Bold X, któremu niestraszna ani woda ani brud, a do tego możemy za jego pomocą słuchać ulubionej muzyki do ośmiu godzin na jednym ładowaniu. Ten ostatni sprzęt docenimy zarówno przy pięknej pogodzie i szampańskiej zabawie przy grillu, jak i przy deszczowej aurze pod namiotem. Muzyka, audiobooki, a może rodzinna zabawa w „Jaka to melodia”? Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia!

Konflikty zostaw w domu

Nawet najpiękniejsza pogoda ani najlepszy sprzęt nie sprawią, że będziemy się dobrze bawić, jeśli spodziewamy się, że sam wyjazd rozwiąże różne problemy w związku lub rodzinie. Niezależnie od tego z kim wybieramy się nad jezioro – z rodziną, partnerem lub grupą przyjaciół, pamiętajmy, że dla zgranej grupy wycieczka może być świetną zabawą, dla pozostałych zaś przemienić się w prawdziwy koszmar. Nawet najmniejszy drobiazg może stanowić zarzewie wielkiej awantury. Naburmuszony nastolatek zamiast korzystać z jeziora woli spędzać czas z nosem w smartfonie. Skłóceni znajomi potrafią skutecznie obrzydzić wyprawę pozostałym uczestnikom wycieczki.

Co robić w takich sytuacjach? Zabrzmi banalnie, lecz w życiu jest często trudne w realizacji – warto rozmawiać. Niewypowiedziane żale w związku lepiej wyjaśnić sobie przed wyjazdem niż potem uprzykrzać czas nad wodą, z dziećmi rozmawiać o planach wyjazdowych i pozwolić im wyrazić swoje zdanie, a kłótliwym przyjaciołom nie pozwolić na psucie atmosfery. Zamiast tego lepiej wyjaśnić sobie na osobności źródła nieporozumień.

Wiosna i lato to najlepszy okres na wypoczynek nad jeziorem. Można zacząć jednodniowym wypadem nad urokliwe jezioro oddalone nie dalej jak dwie godziny drogi od miejsca zamieszkania. Później można jeździć coraz dalej na coraz dłużej, w końcu apetyt rośnie w miarę jedzenia. Udany wyjazd to taki, który jak najszybciej chcielibyśmy powtórzyć – zadbajmy o to, aby faktycznie taki był.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym Biuro prasowe
2025-06-11 | 11:30

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.