Lime kończy sezon w większości polskich miast
Lime, największa na świecie firma oferująca współdzielone pojazdy elektryczne, podsumowuje kolejny, udany sezon działalności w polskich miastach. E-hulajnogi Lime będą wciąż dostępne do wypożyczenia w Warszawie, Pruszkowie, Piasecznie i Legionowie.
W sezonie 2024 Lime dysponował flotą 23 tys. pojazdów dostępnych w wielu miastach Polski. Firma zintensyfikowała swoją działalność nad morzem poprzez zwiększenie dostępności w popularnych kurortach oraz współpracę ze znanymi festiwalami muzycznymi. Dzięki użytkownikom e-hulajnóg amerykańskiej marki, emisja CO2 została zredukowana o 340 t.
„Z początkiem grudnia oficjalnie zakończyliśmy główny sezon działalności Lime w Polsce. Nasze hulajnogi z większości miast zostały dostarczone do magazynu, aby mogły przejść gruntowny serwis i zostać odpowiednio przygotowane do kolejnego sezonu. W porównaniu do poprzednich lat, w tym roku zdecydowaliśmy jednak, aby nasze pojazdy pozostały na okres zimowy w Warszawie, Pruszkowie, Legionowie oraz Piasecznie. Ta decyzja jest odpowiedzią na informacje od naszej społeczności, która wyrażała chęć podróżowania hulajnogami także w okresie zimowym. Obserwujemy duży wzrost stałych użytkowników korzystających z naszej usługi, dzięki atrakcyjnej ofercie minutowych karnetów, których koszt jest znacznie bardziej atrakcyjny w porównaniu do standardowego cennika” – komentuje Andrzej Malinowski, Operations Manager, Lime Polska.
Wiosną przyszłego roku Lime planuje stopniowo zwiększyć dostępność oferowanych usług. Ponadto użytkownicy hulajnóg Lime w Warszawie, od początku listopada mają możliwość korzystania z pojazdów nowej generacji (Gen4). Nowoczesne hulajnogi charakteryzują się większym komfortem jazdy po nierównościach, poprawą stabilności oraz mniejszą awaryjnością. Dodatkową zaletą nowej floty są wymienne baterie. Umożliwi to firmie bardziej efektywną obsługę hulajnóg, a to natomiast przełoży się na jeszcze większą redukcję poziomu emisji CO2.
„Sezon 2024 r. był dla nas przełomowy jeśli chodzi o wiele aspektów. Jesteśmy dumni z wdrożenia nowoczesnych hulajnóg Gen4, dzięki którym zapewnimy naszej społeczności jeszcze większy komfort z podróżowania pojazdami Lime. Wiosną zrealizowaliśmy także projekt artystyczny z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który wzbudził duże zainteresowanie wśród studentów, a także mieszkańców miasta. Byliśmy partnerem znanych festiwali muzycznych i ułatwialiśmy użytkownikom bezpieczne dotarcie oraz powrót z tych wydarzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy w minionym sezonie korzystali z naszej usługi, a mieszkańców stolicy i okolic oraz odwiedzających Warszawę turystów zachęcamy do korzystania z naszych pojazdów zimą” – dodaje Andrzej Malinowski.
Sezon 2024 – kluczowe statystyki:
- Liczba miast – ok. 50
- Łączny, pokonany dystans od początku sezonu – ponad 6,3 mln km
- Zredukowana ilość emisji CO2 – 340 t
- Uniknięte podróże samochodem – prawie 1 mln
- Liczba użytkowników Lime od początku działalności w Polsce – ponad 3 mln
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.