Lokalne stowarzyszenie motorem działań społecznych i edukacyjnych w regionie
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/
Nauka i zajęcia dla dorosłych, wspieranie dzieci i młodzieży na wsi, wspieranie edukacji w pandemii - Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica od czterech lat realizuje projekty, które wzmacniają mieszkańców gminy. Co robią obecnie, na czym im zależy? O aktywności społecznej młodych w gminie Płużnica i realizacji inicjatyw edukacyjnych mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.
- Stowarzyszenie od lat realizuje innowacyjne projekty z zakresu edukacji i wzmacnia postawy obywatelskie wśród młodych mieszkańców powiatu wąbrzeskiego.
- W ramach lokalnych partnerstw Stowarzyszenie aktywizuje mieszkańców i organizacje pozarządowe działające w gminie Płużnica.
Stowarzyszenie zainicjowała grupa znajomych młodych mieszkańców Płużnica w 2008 roku, która chciała zrobić coś wartościowego dla mieszkańców. - Działamy, aby pokazać, że nasza gmina to też miejsce dla młodych, ponieważ dorastając, nie mieliśmy świadomości, jak wiele oferuje. Marzyliśmy o przygodach w wielkim mieście i dopiero gdy sami zaczęliśmy wychowywać dzieci, zauważyliśmy, jak ważne jest korzystanie z potencjału otoczenia - mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.
Po powrocie ze studiów bogatsi o nowe doświadczenia i odnajdujący się w roli rodziców, działacze Stowarzyszenia poświęcili się edukacji i aktywizacji społeczności lokalnej. Realizowane w ramach stowarzyszenia projekty czerpią z tego, co wartościowe w małej społeczności oraz natury i zestawiają z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie edukacji czy innowacjami społecznymi. Łączą powrót do korzeni ze zmianą i nowością.
Nowoczesne rozwiązania wzmacniające samorządność
20-21 maja 2021 r. odbywały się warsztaty dla samorządów uczniowskich realizowane w ramach projektu „Samo-Rządni w szkole” skierowanego do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z powiatu wąbrzeskiego. Uczestnicy projektu poznali podstawy samorządności szkolnej, które następnie wdrożą w życie. W 3 szkołach założony będzie fundusz na inicjatywy samorządów. W jednej gminie powstanie model współpracy samorządu uczniowskiego z samorządem lokalnym. Inspiracją będą rozwiązania poznane na wizycie studyjnej w Norwegii.
- Popracujemy nad tym, aby młodzież chciała i wiedziała, jak można działać społecznie w najbliższym otoczeniu. Wesprzemy ich w tym, aby umieli podejmować decyzje i wiedzieli, jak samemu poszerzać horyzonty. Dzięki takim działaniom trafiamy do tych jednostek, które mają zacięcie społeczne i motywację do działania, a oni pociągają za sobą innych - mówi Justyna Jankowska. Stowarzyszenie realizuje ten projekt w partnerstwie z International Organization for Democracy and Human Rights z Norwegii, Gminą Płużnica, Zespołem Szkolnoprzedszkolnym w Płużnicy oraz Szkołą Podstawową nr 2 im Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. To jedna z najpopularniejszych inicjatyw.
Więcej na stronie internetowej projektu: samo-rzadni.org.pl
Naprzeciw cyfrowym wyzwaniom
Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi w regionie, a także z samorządem i instytucjami edukacyjnymi. Jedna z takich współprac realizowana jest ze Stowarzyszeniem CTI e-Misja oraz stowarzyszeniami partnerskimi z Bułgarii i Litwy, przy realizacji projektu „Give your shool a new tool!”.
Projekt ten wspomaga nauczycieli najmłodszych uczniów z Polski, Litwy i Bułgarii, aby ich edukacja zdalna i mieszana, były jak najbardziej efektywne, jak najmniej angażowały rodziców oraz by przejście z trybu stacjonarnego do trybu zdalnego nie wpływało na jakość nauczania. Uruchomiona zostanie platforma, która pomoże nauczycielom we wdrożeniu nowoczesnych metod i zaangażowaniu uczniów w procesy edukacyjne. Rekrutacja do projektu rozpocznie się w nowym roku szkolnym.
Wspólnie i lokalnie
Wiedząc, że edukacja nie jest tylko dla dzieci i młodzieży, w gminie Płużnica stworzono miejsce, gdzie dorośli mogą zarówno czerpać, jak i dzielić się wiedzą. - We Współdzielni edukacja odzyskuje swój pierwotny charakter, gdzie ludzie uczą się od siebie nawzajem. Organizowane są tam cykliczne śniadania społeczników, szkolenia, grupy wsparcia, spotkania z miejscowymi ekspertami - wylicza Justyna Jankowska. Płużnicka Współdzielnia działa w budynku po byłej szkole w Wiewiórkach. Prowadzą ją lokalne organizacje w ramach partnerstwa: Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica, Stowarzyszenie CTI e-Misja, Gmina Płużnica oraz Kuźnia Inicjatyw Lokalnych.
Aby zobaczyć, co dzieje się we Współdzielni warto wejść na Facebooka: https://www.facebook.com/pluznickawspoldzielnia
***
Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica działa na rzecz wyrównywania szans rozwoju dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach oraz kształtowania aktywnych postaw obywatelskich. Jako pierwsi w regionie utworzyli powiatowy fundusz grantowy na inicjatywy realizowane przez młodzież. W działaniach organizacji do tej pory uczestniczyło ponad 360 osób, a 45 grup młodzieżowych zaplanowało przy pomocy Stowarzyszenia własne projekty. W ramach projektów młodzi nabywają kompetencje, które pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej. Misja organizacji realizowana jest poprzez bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą oraz wspieranie kompetencji osób i organizacji z ich otoczenia.
Więcej informacji na stronie internetowej www.smgp.org.pl i na Facebooku: https://www.facebook.com/smgpluznica
***
![Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_574828242,w_299,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
![Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce](/files/_uploaded/glownekonf_262925430,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
![Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa](/files/_uploaded/glownekonf_1377003196,w_230,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.