Komunikaty PR

Lokalne stowarzyszenie motorem działań społecznych i edukacyjnych w regionie

2021-06-02  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Karolina Obajtek
Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.

Królowej Aldony 9/1
00-001 Warszawa
karolina.obajtek|propsypr.pl| |karolina.obajtek|propsypr.pl
783486514
https://propsypr.pl/

Nauka i zajęcia dla dorosłych, wspieranie dzieci i młodzieży na wsi, wspieranie edukacji w pandemii - Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica od czterech lat realizuje projekty, które wzmacniają mieszkańców gminy. Co robią obecnie, na czym im zależy? O aktywności społecznej młodych w gminie Płużnica i realizacji inicjatyw edukacyjnych mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.

  • Stowarzyszenie od lat realizuje innowacyjne projekty z zakresu edukacji i wzmacnia postawy obywatelskie wśród młodych mieszkańców powiatu wąbrzeskiego.
  • W ramach lokalnych partnerstw Stowarzyszenie aktywizuje mieszkańców i organizacje pozarządowe działające w gminie Płużnica.

 

Stowarzyszenie zainicjowała grupa znajomych młodych mieszkańców Płużnica w 2008 roku, która chciała zrobić coś wartościowego dla mieszkańców. - Działamy, aby pokazać, że nasza gmina to też miejsce dla młodych, ponieważ dorastając, nie mieliśmy świadomości, jak wiele oferuje. Marzyliśmy o przygodach w wielkim mieście i dopiero gdy sami zaczęliśmy wychowywać dzieci, zauważyliśmy, jak ważne jest korzystanie z potencjału otoczenia - mówi Justyna Jankowska, Prezes Stowarzyszenia Młodych Gminy Płużnica.

Po powrocie ze studiów bogatsi o nowe doświadczenia i odnajdujący się w roli rodziców, działacze Stowarzyszenia poświęcili się edukacji i aktywizacji społeczności lokalnej. Realizowane w ramach stowarzyszenia projekty czerpią z tego, co wartościowe w małej społeczności oraz natury i zestawiają z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie edukacji czy innowacjami społecznymi. Łączą powrót do korzeni ze zmianą i nowością.

Nowoczesne rozwiązania wzmacniające samorządność

20-21 maja 2021 r. odbywały się warsztaty dla samorządów uczniowskich realizowane w ramach projektu „Samo-Rządni w szkole” skierowanego do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z powiatu wąbrzeskiego. Uczestnicy projektu poznali podstawy samorządności szkolnej, które następnie wdrożą w życie. W 3 szkołach założony będzie fundusz na inicjatywy samorządów. W jednej gminie powstanie model współpracy samorządu uczniowskiego z samorządem lokalnym. Inspiracją będą rozwiązania poznane na wizycie studyjnej w Norwegii.

- Popracujemy nad tym, aby młodzież chciała i wiedziała, jak można działać społecznie w najbliższym otoczeniu. Wesprzemy ich w tym, aby umieli podejmować decyzje i wiedzieli, jak samemu poszerzać horyzonty. Dzięki takim działaniom trafiamy do tych jednostek, które mają zacięcie społeczne i motywację do działania, a oni pociągają za sobą innych - mówi Justyna Jankowska. Stowarzyszenie realizuje ten projekt w partnerstwie z International Organization for Democracy and Human Rights z Norwegii, Gminą Płużnica, Zespołem Szkolnoprzedszkolnym w Płużnicy oraz Szkołą Podstawową nr 2 im Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. To jedna z najpopularniejszych inicjatyw.

Więcej na stronie internetowej projektu: samo-rzadni.org.pl

Naprzeciw cyfrowym wyzwaniom

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi w regionie, a także z samorządem i instytucjami edukacyjnymi. Jedna z takich współprac realizowana jest ze Stowarzyszeniem CTI e-Misja oraz stowarzyszeniami partnerskimi z Bułgarii i Litwy, przy realizacji projektu „Give your shool a new tool!”.

Projekt ten wspomaga nauczycieli najmłodszych uczniów z Polski, Litwy i Bułgarii, aby ich edukacja zdalna i mieszana, były jak najbardziej efektywne, jak najmniej angażowały rodziców oraz by przejście z trybu stacjonarnego do trybu zdalnego nie wpływało na jakość nauczania. Uruchomiona zostanie platforma, która pomoże nauczycielom we wdrożeniu nowoczesnych metod i zaangażowaniu uczniów w procesy edukacyjne. Rekrutacja do projektu rozpocznie się w nowym roku szkolnym.

Wspólnie i lokalnie

Wiedząc, że edukacja nie jest tylko dla dzieci i młodzieży, w gminie Płużnica stworzono miejsce, gdzie dorośli mogą zarówno czerpać, jak i dzielić się wiedzą. - We Współdzielni edukacja odzyskuje swój pierwotny charakter, gdzie ludzie uczą się od siebie nawzajem. Organizowane są tam cykliczne śniadania społeczników, szkolenia, grupy wsparcia, spotkania z miejscowymi ekspertami - wylicza Justyna Jankowska. Płużnicka Współdzielnia działa w budynku po byłej szkole w Wiewiórkach. Prowadzą ją lokalne organizacje w ramach partnerstwa: Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica, Stowarzyszenie CTI e-Misja, Gmina Płużnica oraz Kuźnia Inicjatyw Lokalnych.

Aby zobaczyć, co dzieje się we Współdzielni warto wejść na Facebooka: https://www.facebook.com/pluznickawspoldzielnia

***

Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica działa na rzecz wyrównywania szans rozwoju dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach oraz kształtowania aktywnych postaw obywatelskich. Jako pierwsi w regionie utworzyli powiatowy fundusz grantowy na inicjatywy realizowane przez młodzież. W działaniach organizacji do tej pory uczestniczyło ponad 360 osób, a 45 grup młodzieżowych zaplanowało przy pomocy Stowarzyszenia własne projekty. W ramach projektów młodzi nabywają kompetencje, które pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej. Misja organizacji realizowana jest poprzez bezpośrednią pracę z dziećmi i młodzieżą oraz wspieranie kompetencji osób i organizacji z ich otoczenia.

Więcej informacji na stronie internetowej www.smgp.org.pl i na Facebooku: https://www.facebook.com/smgpluznica

***

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Propsy PR Non For Profit sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.