Luka w zabezpieczeniach Facebooka zlikwidowana, dzięki ekspertowi z Indii
Facebook prowadzi specjalny program dla programistów, którzy poprzez odkrycie błędów w kodzie mogą otrzymać sporo pieniędzy. Amol Baikar, jeden z ekspertów zauważył poważną lukę w zabezpieczeniach platformy. Dzięki jej wykryciu i poinformowaniu o tym przedstawicieli portalu społecznościowego zdobył aż 55 tysięcy dolarów. Problem dotyczył funkcji “Zaloguj się przez Facebook”.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku hinduski badacz bezpieczeństwa zauważył, że funkcja “zaloguj się przez Facebooka” zawiera lukę. Chodzi o to, że haker mógłby przejąć kontrolę nad przepływem OAuth, co spowodowałoby kradzież tokenów dostępu użytkownika. Cyberprzestępca musiałby jedynie wysłać swojej ofierze złośliwy link. Po kliknięciu nieświadomy użytkownik przekazałby takim sposobem tokeny dostępu. W efekcie haker uzyskałby dostęp do konta takiej osoby. Eksperci do spraw bezpieczeństwa potwierdzili ten problem w Facebooku w przeciągu kilku godzin od przesłania raportu. Następnie po jakimś czasie opublikowana została poprawka mająca na celu zlikwidowanie luki.
Odkrywca problemu, Amol Baikar na swoim blogu umieścił informację: “Bardzo się cieszę, że jestem częścią zespołu odpowiedzialnego za wykrywanie luk. Mam nadzieję, żę moja praca poprawi bezpieczeństwo użytkowników .”. Z kolei Facebook poinformował, że: “Rozwiązaliśmy problem i nie mamy żadnych dowodów, które potwierdzają użycie tej luki przez cyberprzestępców. Jesteśmy również wdzięczni za pomoc Amola Baikar, dzięki któremu problem został szybko wykryty i zlikwidowany z naszej platformy.”.
Problem związany z luką dotyczył tak naprawdę ogromnej liczby osób. Dlaczego? API “zaloguj się przez Facebooka” jest używane na wielu portalach, ponieważ pozwala on na szybką rejestrację użytkownika, który nie musi wpisywać wszystkich danych aby utworzyć konto. Oczywiście osoby takie jak Amol Baikar, a także eksperci do spraw bezpieczeństwa pracują cały czas nad wykrywaniem luk w serwisie Facebook. Pamiętajmy, że programiści, którzy tworzą kod tego serwisu społecznościowego to tylko ludzie. Mogą więc popełniać błędy. Najważniejsza jest szybka wykrywalność i zlikwidowanie problemu jeszcze przed odkryciem takowego przez cyberprzestępców.
“Na przykładzie tej wiadomości możemy zobaczyć jak łatwo paść ofiarą cyberprzestępców. Nikomu nie chce się wpisywać kolejnych danych podczas rejestracji nowego użytkownika na łamach jakiegokolwiek portalu. Wolimy szybkie logowania, zarówno te przez Google’a jak i Facebooka. Niestety przez luki w kodzie ktoś może szybko uzyskać dostęp do naszego konta w serwisie społecznościowym. Jak się ustrzec przed taką sytuacją? Przede wszystkim korzystajmy z wielu różnych i przede wszystkim skomplikowanych haseł. Dodatkowo warto je co jakiś czas zmieniać. O korzystaniu z oprogramowania dbającego o nasze bezpieczeństwo nawet nie wspominam, ponieważ to oczywiste.” - sugeruje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki

Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.