Luka w zabezpieczeniach Facebooka zlikwidowana, dzięki ekspertowi z Indii
Facebook prowadzi specjalny program dla programistów, którzy poprzez odkrycie błędów w kodzie mogą otrzymać sporo pieniędzy. Amol Baikar, jeden z ekspertów zauważył poważną lukę w zabezpieczeniach platformy. Dzięki jej wykryciu i poinformowaniu o tym przedstawicieli portalu społecznościowego zdobył aż 55 tysięcy dolarów. Problem dotyczył funkcji “Zaloguj się przez Facebook”.
Jeszcze w grudniu ubiegłego roku hinduski badacz bezpieczeństwa zauważył, że funkcja “zaloguj się przez Facebooka” zawiera lukę. Chodzi o to, że haker mógłby przejąć kontrolę nad przepływem OAuth, co spowodowałoby kradzież tokenów dostępu użytkownika. Cyberprzestępca musiałby jedynie wysłać swojej ofierze złośliwy link. Po kliknięciu nieświadomy użytkownik przekazałby takim sposobem tokeny dostępu. W efekcie haker uzyskałby dostęp do konta takiej osoby. Eksperci do spraw bezpieczeństwa potwierdzili ten problem w Facebooku w przeciągu kilku godzin od przesłania raportu. Następnie po jakimś czasie opublikowana została poprawka mająca na celu zlikwidowanie luki.
Odkrywca problemu, Amol Baikar na swoim blogu umieścił informację: “Bardzo się cieszę, że jestem częścią zespołu odpowiedzialnego za wykrywanie luk. Mam nadzieję, żę moja praca poprawi bezpieczeństwo użytkowników .”. Z kolei Facebook poinformował, że: “Rozwiązaliśmy problem i nie mamy żadnych dowodów, które potwierdzają użycie tej luki przez cyberprzestępców. Jesteśmy również wdzięczni za pomoc Amola Baikar, dzięki któremu problem został szybko wykryty i zlikwidowany z naszej platformy.”.
Problem związany z luką dotyczył tak naprawdę ogromnej liczby osób. Dlaczego? API “zaloguj się przez Facebooka” jest używane na wielu portalach, ponieważ pozwala on na szybką rejestrację użytkownika, który nie musi wpisywać wszystkich danych aby utworzyć konto. Oczywiście osoby takie jak Amol Baikar, a także eksperci do spraw bezpieczeństwa pracują cały czas nad wykrywaniem luk w serwisie Facebook. Pamiętajmy, że programiści, którzy tworzą kod tego serwisu społecznościowego to tylko ludzie. Mogą więc popełniać błędy. Najważniejsza jest szybka wykrywalność i zlikwidowanie problemu jeszcze przed odkryciem takowego przez cyberprzestępców.
“Na przykładzie tej wiadomości możemy zobaczyć jak łatwo paść ofiarą cyberprzestępców. Nikomu nie chce się wpisywać kolejnych danych podczas rejestracji nowego użytkownika na łamach jakiegokolwiek portalu. Wolimy szybkie logowania, zarówno te przez Google’a jak i Facebooka. Niestety przez luki w kodzie ktoś może szybko uzyskać dostęp do naszego konta w serwisie społecznościowym. Jak się ustrzec przed taką sytuacją? Przede wszystkim korzystajmy z wielu różnych i przede wszystkim skomplikowanych haseł. Dodatkowo warto je co jakiś czas zmieniać. O korzystaniu z oprogramowania dbającego o nasze bezpieczeństwo nawet nie wspominam, ponieważ to oczywiste.” - sugeruje Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.