Magia Kapadocji w jesiennej odsłonie
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Kapadocja, ze swoim nieziemskim krajobrazem, pojawia się chyba na „liście miejsc do zobaczenia” wszystkich podróżników odwiedzających Türkiye (Turcję). Unikalne formacje skalne, wspaniałe podziemne miasta z kilkudziesięciometrowymi tunelami, domy wykute w skałach, kościoły, klasztory i wyjątkowe doświadczenia, takie jak lot balonem na ogrzane powietrze i pobyt w fantastycznych hotelach w jaskiniach sprawiają, że temu regionowi nie sposób się oprzeć. Z nadejściem jesieni średnie temperatury maleją, przyroda przybiera odcienie brązu, a Kapadocja wita gości w swoim najlepszym wydaniu. Oto lista „obowiązkowych atrakcji” w Kapadocji, które pozwolą nacieszyć się urokami ciepłej, jesiennej aury.
Lot balonem w przestworza
Wśród aktywności nieodłącznie związanych z Kapadocją zawsze wymieniany jest podniebny lot kolorowym balonem na ogrzane powietrze. Wyruszając wcześnie rano na powietrzną wycieczkę można podziwiać znane na całym świecie baśniowe kominy z wysokości 800 metrów. Ta jedyna w swoim rodzaju podróż w przestworzach to również wspaniała okazja dla tych, którzy lubią dokumentować swoje wyjazdy licznymi fotografiami i filmami.
Baśniowe kominy jesienią
Kształtowane przez tysiące lat baśniowe kominy to pierwsze skojarzenie, które przychodzi na myśl, gdy mowa o Kapadocji. Przez miliony lat deszcz i wiatr formowały miękkie warstwy powstałe z lawy i popiołu wyrzuconego przez pobliskie wulkany, takie jak Erciyes, Hasandağ i Güllüdağ, tworząc dzisiejsze kominy wróżek. Wprawdzie region ten jest zachwycający przez cały rok, jednak najlepszym okresem na wizytę i podziwianie tego malowniczego krajobrazu jest wrzesień i październik. Jesienna pogoda w Kapadocji sprawi, że podróż będzie jeszcze bardziej wyjątkowa.
Niesamowite podziemne miasta
Park Narodowy Göreme, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku, jest jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Göreme wyróżnia się wczesnochrześcijańskimi klasztorami i kościołami wykutymi w skałach, ozdobionymi freskami przedstawiającymi świętych. Podziemne miasta z VII-VIII w. p.n.e. to jedna z najwspanialszych atrakcji Kapadocji, pozwalająca odwiedzającym jednocześnie doświadczyć magii natury, historii i architektonicznego kunsztu starożytnych mieszkańców regionu. W tych podziemnych miastach wykutych w skałach tufowych, takich jak Kaymaklı, Derinkuyu, Özkonak i Mazı, znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, tunele, piwnice, magazyny żywności, kuchnie, stajnie dla zwierząt, szyby wentylacyjne i świątynie, mogące pomieścić dziesiątki tysięcy ludzi jednocześnie.
Inne niezwykłe zabytki w okolicy to Zamek Ortahisar, jedna z pierwszych wielopiętrowych osad na świecie, Dolina Devrent, znana z bajkowego komina w kształcie wielbłąda oraz „Üç Güzeller”(„Trzy piękności”), czyli trzy sąsiadujące ze sobą baśniowe kominy zwane „ojcem, matką i dzieckiem”. Do „miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć” w Kapadocji należą też Paşabağı, w którym znajduje się najsłynniejszy z kominów wróżek, oraz Mustafapaşa, ogłoszona jedną z najlepszych wiosek turystycznych na świecie przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO).
Luksusowe przeżycia w „hotelach jaskiniowych”
Luksusowe hotele wykute w skałach w Kapadocji doskonale komponują się z zapierającą dech w piersiach scenerią regionu, zapewniając gościom jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. W obiektach tych, które zostały przekształcone w hotele z nowoczesnymi udogodnieniami, panuje mistyczny wystrój i relaksująca atmosfera. Doskonałym sposobem na spędzenie czasu w chłodniejszym, jesiennym okresie jest wypicie kieliszka lokalnego wina i cieszenie się widokiem zachodzącego słońca. Dzień w takim hotelu można rozpocząć od kąpieli w odkrytych basenach otoczonych skałami, a zakończyć go relaksującym masażem w spa.
Głęboko zakorzeniona tradycja produkcji wina
Odwiedzając Kapadocję, region o tradycji winiarskiej sięgającej tysiące lat wstecz, koniecznie trzeba spróbować tutejszych, wyśmienitych win. Swoją niepowtarzalną kompozycję zawdzięczają tufom wulkanicznym, które wzbogacają smak słynnych winogron z regionu Anatolii, takich jak Öküzgözü, Kalecik Karası, Boğazkere, Narince i Emir. Podczas wycieczki do Kapadocji można udać się do otwartych przez cały rok winiarni lub wziąć udział w degustacjach organizowanych przez znanych winiarzy.
Lokalne smaki
Kapadocja, to nie tylko niezwykłe ukształtowanie terenu, ale również pyszna kuchnia. Unikalną potrawą Kapadocji, znanej z ceramiki, jest kebab w glinianym garnku (testi kebabı). Przygotowuje się go gotując mięso, warzywa i soczewicę na wolnym ogniu w szczelnie zamkniętym glinianym garnku w tradycyjnym piecu. Inne regionalne dania, których trzeba spróbować, to Nevşehir mantısı – rodzaj małych pierożków podobnych do ravioli, Köftür – turecki przysmak z soku winogronowego z winogron uprawianych w okolicy, Kuru Kaymak –suszona śmietanka, która jest zwykle podawana z organicznym miodem oraz Tereyağlı un helvası – chałwa z mąki i masła.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.