Komunikaty PR

Majówka z małym alergikiem – co zabrać w podróż?

2022-04-27  |  15:45
Biuro prasowe

Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Mali alergicy już od wczesnej wiosny nie mają łatwego życia, ale nie muszą cierpieć podczas majówkowego wyjazdu, o ile ich rodzice dobrze się do niego przygotują. O czym trzeba pamiętać planując majówkę?

Rodzice alergików powinni mądrze planować wyjazd – począwszy od lokalizacji, przez spakowanie apteczki, aż po dobre nawyki w podróży.

Gdzie na majówkę? Nad morze!

Co roku Polacy zastanawiają się, gdzie wybrać się na długi majowy weekend. Niektórzy powinni brać pod uwagę nie tylko preferencje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu, ale też lokalizację. Alergicy niech unikają wyjazdów bardzo blisko natury: nienajlepszym rozwiązaniem będzie działka, leśny domek lub wypad pod namiot w pobliżu pól, lasów czy łąk.

Bardzo dobrym pomysłem jest natomiast majówka nad morzem: w tamtejszym powietrzu jest najmniej alergenów, jest czyste i świeże, wolne od pyłków, zanieczyszczeń i kurzu. Ponadto, bryza od morza zapewnia częstszą cyrkulację powietrza. Nie bez powodu lekarze rodzicom astmatyków zalecają przeprowadzkę nad Bałtyk.

Ci, którzy szukają dalszych destynacji powinni zwrócić uwagę na pustynne klimaty strefy podzwrotnikowej (np. Egipt, Maroko), ze względu na niewielką ilość pylącej roślinności. Wysokie temperatury również sprzyjają wyciszeniu objawów alergicznych.

Wakacyjna apteczka alergika

Choć majówka to zapowiedź wakacyjnej beztroski, alergicy nie mogą sobie pozwolić na spontaniczny wyjazd bez odpowiednio spakowanej apteczki. - Najważniejsze, by w przypadku osób stosujących leki przeciwalergiczne zachować ciągłość terapii i zabrać wszystkie potrzebne preparaty ze sobą – przypomina dr n.med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Otwórz oczy na alergię”.

Dobrym pomysłem jest także uzupełnienie apteczki preparatami zmniejszającymi dolegliwości alergiczne. Wśród wyrobów medycznych dostępnych bez recepty warto wymienić choćby krople do oczu z ektoiną (np. EKTIN), które wypłukują alergeny i chronią oczy przed wnikaniem kolejnych.

Osoby zmagające się z alergiami powinny mieć też w pogotowiu strzykawkę z adrenaliną, której należy użyć w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta latem, gdyż wiele osób jest uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (np. os lub szerszeni).

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem?

Miejsce wybrane, apteczka spakowana, można ruszać w drogę! Ale czy nie zapomnieliśmy o kimś? Jeśli jednak kierowcą jest alergik, warto przypomnieć mu, by odpowiednio przygotował się do drogi. Objawy alergii mogą być bardzo niebezpieczne w trasie – wodnisty katar spowalnia reakcje, uporczywe kichanie powoduje, że kierowca mimowolnie zamyka oczy, więc traci kontrolę nad sytuacją, a załzawione oczy utrudniają ostre widzenie. Dlatego niwelowanie skutków alergii u kierowców jest bardzo istotne z powodów bezpieczeństwa.

Choć tegoroczne prognozy nie nastrajają optymistycznie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy alergicy mogą bez obaw korzystać z kąpieli – w basenach, w morzu czy jeziorze. - Z pewnością alergicy powinni zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołów. Będą chronić przed basenowym chlorem i wodą z naturalnych zbiorników – tłumaczy alergolog. Dobry rozwiązaniem jest też aplikacja kropli do oczu, typu „sztuczne łzy” (np. Hyal-Drop multi), które łagodzą objawy potencjalnych podrażnień.

Dobrze przygotowany alergik będzie mógł korzystać z uroków wakacji bez uciążliwych dolegliwości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.