Mali pacjenci UDSK mogą zaopatrzyć się w sprzęt ortopedyczny w szpitalu
Od 4 sierpnia w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku można tuż po wizycie zakupić konieczne zaopatrzenie ortopedyczne, i to bez wychodzenia z budynku. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne właśnie otworzyło tam swój sklep.
Wakacje to czas plenerowych szaleństw, które niestety czasami kończą się kontuzjami. Z medycznych statystyk wynika, że w letnie miesiące ortopedzi muszą interweniować równie często jak podczas zimowej ślizgawicy. Do tej pory dzieci, którym zdarzył się wypadek i trafiły do UDSK nie miały możliwości, aby na miejscu zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny.
- Było to dość kłopotliwe, ponieważ jeden rodzic musiał zostać przy dziecku, a drugi szukał sklepu, w którym może kupić kulę, ortezę czy stabilizator - mówi Magdalena Milewska-Wilińska z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. - Teraz bez niepotrzebnej zwłoki, tuż po wizycie dziecko może dostać potrzebne zaopatrzenie, by jak najszybciej zacząć leczenie czy rehabilitację.
Na terenie województwa podlaskiego działa 14 salonów medycznych Centrum Ortopedyczno-Protetycznego, w tym już cztery w Białymstoku. Punkt w UDSK ulokowany jest przy wejściu, w holu głównym, tam gdzie znajduje się szatnia i szpitalna apteka. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne to sklep z zaawansowanym zaopatrzeniem medycznym, którego oferta jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych.
- W UDSK będziemy mieli oczywiście głównie wysokiej jakości asortyment dziecięcy. Z naszej praktyki wynika, że w przyszpitalnych sklepach najczęściej wydawane jest zaopatrzenie dla pacjentów urazowych, a więc ortezy na nadgarstek, kolano czy na kostkę - dodaje Magdalena Milewska-Wilińska.
W UDSK funkcjonuje też poradnia preluksacyjna, do której niemal każdego dnia ustawiają się kolejki. Dla rodziców noworodków była to duża niedogodność, kiedy po uzyskaniu porady nie mogli w pobliżu kupić przepisanego przez lekarza aparatu do leczenia stawów biodrowych. Dzięki otwarciu sklepu COP mogą sprawę załatwić szybko i bez problemu. Pracownicy sklepu na bieżąco będą konsultować się z lekarzami z poradni, by ofertę zaopatrzenia jak najdokładniej dopasować do potrzeb małych pacjentów.
Kolejna grupa chorych odwiedzających szpital dziecięcy, która często ma problem z poruszaniem się to dzieci niepełnosprawne. Każdy rodzic wie jaka to udręka wędrować z dzieckiem na wózku od sklepu do sklepu. Sklep w UDSK ułatwi im życie. COP ma szeroką ofertę wózków inwalidzkich, pionizatorów, urządzeń multifunkcyjnych, wózków elektrycznych czy specjalnych fotelików samochodowych.
Oprócz zaopatrzenia seryjnego pacjenci, którzy mają specjalne potrzeby mogą zamówić spersonalizowany sprzęt wykonany na miarę: gorsety ortopedyczne, łuski, stabilizatory postawy, prostotrzymacze, indywidualne obuwie ortopedyczne, a także protezy kończyn. W pracowni COP przy ul. Ryskiej specjaliści przy użyciu najnowocześniejszych technologii wykonują protezy i ortezy w ultracienkich włókien węglowych, m.in. dla sportowców.
- Miarę zdejmujemy przy użyciu skanera 3D, pozwalającego na odwzorowanie sylwetki z dokładnością nawet do 0,5 mm. Model wycina potem zaawansowany robot-frezarka z taką samą precyzją. Pacjent dostaje zaopatrzenie idealnie dopasowane - mówi Emil Chojnowski, właściciel Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.