Maska masce nierówna - przewodnik po maskach ochronnych
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
W doborze najlepszej ochrony pomoże porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych, które przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”.
Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana. „Do powszechnego użytku, do codziennej ochrony, zdecydowanie najlepsze będą maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP2 lub FFP3 bez zaworu. Dla profesjonalnego użytkownika, w warunkach np. szpitalnych, rekomendowałbym maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP3 bez zaworu lub z zaworem” – powiedział Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical.
- Maski chirurgiczne
Wykonane z minimum 3 warstw włókniny, będące wyrobami medycznymi jednorazowego użytku, podlegają testowaniu i wymaganiom zgodnie z normą EN 14683:2019+AC:2019. Norma ta wyróżnia 3 typy masek: Typ I, II oraz IIR. Maski typu IIR są wyrobami o najwyższych wymaganiach w zakresie filtracji i barierowości, czyli chronią zarówno użytkownika, jak i osoby wokół.
„Im wyższa skuteczność filtracji i opory oddechowe tym lepiej maska chroni. Warto nadmienić, że maski typu IIR są jedynymi maskami z tej grupy, które zgodnie z normą EN 14683 posiadają odporność na przesiąkanie przez potencjalnie skażone substancje płynne (tzw. splash resistance). Stwarzają one barierę dla aerozoli, są więc najskuteczniejszym środkiem ochrony przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów, m.in. wirusów. Warto wspomnieć o nanomaskach z dodatkowym filtrem z nanowłókna, zwiększającym ochronę przed bakteriami i wirusami” – powiedział Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical.
Wymagania normy EN 14683 są następujące co do stopnia filtracji bakteryjnej (BFE):
- typ I skuteczność filtracji ≥ 95,
- typ II skuteczność filtracji ≥ 98,
- typ IIR skuteczność filtracji ≥ 98.
Ta sama norma określa też opory oddechowe (DP):
- typ I <40Pa/cm2,
- typ II <40Pa/cm2,
- typ IIR (<60Pa/cm2).
- Półmaski filtrujące – środki ochrony indywidualnej (Ś.O.I)
Nie są to wyroby medyczne, są to środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla nich jest norma EN 149:2001+A1:2009. Zgodnie z nią półmaski filtrujące można podzielić na 3 główne kategorie: FFP1, FFP2, FFP3.
W zakresie wymagań penetracji materiału filtracyjnego norma określa następujące wymagania:
- FFP1 – max. 20%
- FFP2 – max. 6%
- FFP3 – max. 1 %
“To oznacza, że najwyżej 1% patogenów otaczających osobę noszącą poprawnie założoną maskę FFP3 ma szansę się przez nią przedostać” – tłumaczy Leszek Garbacz z Batist Medical.
Półmaski filtrujące (głównie FFP3) mogą również występować z dodatkowym zaworem wydechowym. Są one przeznaczone głównie jako środek ochrony dla personelu medycznego pracującego w oddziałach zakaźnych, ze względu na fakt, że wydychane powietrze nie jest w żaden sposób filtrowane – nie chroni więc otoczenia przed potencjalną infekcją, zapewnia jednak ochronę użytkownika.
- Maski filtrujące - środki ochrony indywidualnej (Ś.O.I)
Wyroby te, będące połączeniem pełnej maski twarzowej z ochroną oczu oraz maski oddechowej z wymiennymi filtrami, to również środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla tych wyrobów jest norma EN 149:2001+A1:2009.
Są to wyroby wielokrotnego użytku, przeznaczone wyłączenie dla profesjonalnego użytkownika.
- Maski wykonane z tkaniny
Są to najprostsze produkty ochronne, niestety niebędące przedmiotem badań i testów na zgodność z którąkolwiek z obowiązujących norm europejskich.
Trudno jednoznacznie określić poziom ochrony dla tych produktów. Jak mówi Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical „Maski wykonane z tkaniny mają bardzo podstawowy poziom ochrony. Najlepiej chronią przed mandatem za brak maseczki.”
Więcej informacji na temat ochrony osobistej znajduje się na stronie internetowej https://chronmysie.batist.pl.
***
BATIST Medical Polska Sp. z o.o. to polski oddział czeskiej firmy, posiadającej swoje oddziały również na Słowacji, w Niemczech, w Portugalii i w Hiszpanii.
Batist Medical a.s. zajmuje się produkcją i dystrybucją wyrobów medycznych i ochronnych wysokiej jakości. Więcej informacji: https://www.batist.com/pl/produkty-i-uslugi/.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Prasowe Batist Medical Polska Sp. z o.o.
mariola.sarnowska@alfacommunications.pl
tel: 502213047

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.