Masz ogródek działkowy? O tym musisz pamiętać jesienią
Made in PR
Wejnerta 26/2
02-619 Warszawa
k.okragly|madeinpr.pl| |k.okragly|madeinpr.pl
603185005
www.madeinpr.pl
Mały, bezpieczny kawałek nieba ze ślicznym domkiem i rzędami pięknych kwiatów – w ostatnich miesiącach powrócił trend szukania własnej, miejskiej działki. Zapomniane i dawniej kultowe ogródki działkowe stają się coraz bardziej popularne. Jak wynika z badań[1], aż 67% mieszkańców miast jest zainteresowanych zakupem działki.
W ostatnim czasie znacząco wzrosło zainteresowanie zakupem działek rekreacyjnych, które stały się synonimem własnego bezpiecznego miejsca do odpoczynku. Jak komentują twórcy najnowszej analizy[2], zainteresowanie działkami rekreacyjnymi jest najwyższe w historii i ponad 3-krotnie wyższe niż przed majówką w 2019 roku[3]. Według badania Spotlight Research coraz więcej osób docenia posiadanie działki jako miejsca odpoczynku (44% badanych), gdzie można uciec od miejskiego życia (33%). Widać wyraźnie zmianę podejścia i większy nacisk na rekreację, a nie uprawę roślin czy warzyw.
Posiadanie działki to okazja do majsterkowania i prac „zrób to sam” (DIY): staramy się odnowić czy lepiej wyposażyć domki rekreacyjne, kupujemy sprzęt i sadzimy rośliny. Warto jednak mieć na uwadze, że tak samo, jak dbamy o zabezpieczenie mieszkania czy samochodu kupując odpowiednie ubezpieczenie, tak samo warto ubezpieczyć miejsce wypoczynku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy obejmujące ochroną altanki, czy małe domki letniskowe na wypadek nagłych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy uderzenie pioruna, które mogą spowodować znaczne szkody materialne.
Na te zniszczenia uważaj!
Często straty w domkach letniskowych czy altankach to wynik działalności ludzkiej. Liczne włamania do ogródków działkowych wiążą się nie tylko z kradzieżą przedmiotów, ale bardzo często również ze zniszczeniami narażającymi ich właścicieli na znaczne koszty naprawy. Wśród najczęstszych sytuacji w ogródkach działkowych są:
- zalania – zdarzają się w przypadku nieszczelnej kanalizacji albo podniesienia się poziomu wody w rzece albo jeziorze, przy którym jest ustawiony domek,
- burze – niebezpieczne mogą być nie tylko same ulewy, ale również mocny wiatr, który uszkadza okoliczne drzewa i niszczy niezabezpieczone przedmioty,
- przypadkowa działalność ludzka – chwila nieuwagi podczas gry w piłkę czy grillowania może skończyć się stłuczoną szybą i zniszczonymi meblami.
Jaki domek mogę ubezpieczyć?
Możemy ubezpieczyć domek, który jest obiektem budowlanym[4] co oznacza, że musi być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty. – Musimy pamiętać, że jeśli nasza polisa zawiera ubezpieczenie od kradzieży, to opuszczając działkę, powinniśmy zabezpieczyć dom w taki sposób, by uniemożliwić dostanie się do środka bez użycia siły lub narzędzi – przypomina Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener. Na szczęście, polisa, która ochroni naszą działkę nie musi być droga. – Jeśli znajdziemy dobrze dopasowaną ofertę, to roczna składka może wynosić już kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego, dom letniskowy można ubezpieczyć – w ramach rozszerzenia – z polisy mieszkaniowej, którą już mamy – dodaje ekspert firmy Wiener.
5 RZECZY, O KTÓRYCH MUSISZ PAMIĘTAĆ
(szczególnie przed zimą albo dłuższym wyjazdem):
- Woda – sprawdź czy zakręciłeś/łaś wodę – w przypadku nieogrzewanych pomieszczeń zamarzająca z instalacjach woda może spowodować znaczne straty,
- Gaz – pamiętaj o zakręceniu, a najlepiej – odłączeniu gazu, szczególnie gdy korzystasz z butli gazowych,
- Okna – deszcz wpadający do domku może spowodować zalanie jego wyposażenia,
- Lodówka – pamiętaj o tym, żeby sprawdzić czy zabierasz ze sobą całą zawartość lodówki, która może się zepsuć,
- Śmieci – powrót na działkę po dłuższym czasie może być bardzo mało przyjemny, gdy zastaniemy tam pozostawione na długo śmieci. Tego typu czynności warto wpisać na listę, by ze spokojem pozostawić swoją działkę.
- Cenne przedmioty – schowaj narzędzia ogrodowe – takie jak grabie, szpadel, czy kosiarkę, które mogą zostać skradzione oraz wyposażenie ogrodu, które może zniszczyć np. śnieg.
[1] Badanie przeprowadzone przez Spotlight Research na zlecenie Castoramy (wrzesień 2020 r.)
[2] Analizy HRE Investments
[3] Polska Agencja Prasowa [https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C637706%2Canaliza-podczas-pandemii-rosnie-popyt-na-wieksze-nieruchomosci-i-dzialki]
[4] W rozumieniu prawa budowlanego.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.