Melatonina - jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?
Nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje rano, a inaczej wieczorem. Uwarunkowane jest to naszym zegarem biologicznym, za który w głownej mierze odpowiada melatonina. Jakie są skutki rozregulowania tego hormonu oraz co zrobić, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie?
Co to takiego?
Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy naszego organizmu. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, znajdująca się w mózgu. W nocy nasz organizm produkuje znacznie więcej melatoniny niż w ciągu dnia. Najwyższy jej poziom odnotowuje się pomiędzy godziną 24 a 3 w nocy – i jest to pora najbardziej efektywnego odpoczynku dla organizmu. Każde zaburzenie tej fazy powoduje, że budzimy się niewyspani i zmęczeni.
Zaburzenia melatoniny a bezsenność
Nasz organizm doskonale wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Można powiedzieć, że jesteśmy zaprogramowani tak, by odpoczywać nocą, a wraz z pobudką być bardziej aktywnymi. Odwrócenie tego systemu może doprowadzić do różnych zaburzeń organizmu. Najbardziej oczywistym jest brak snu lub niedosypianie. Jednak w konsekwencji nieregularnego odpoczynku w nocy pojawia się szereg niepożądanych objawów. Problemy z koncentracją, i ogólne złe samopoczucie to tylko początek. Możemy także stać się bardziej nerwowi, mieć mniej siły a nawet mogą nasilić się objawy naszych chorób współistniejących. Wszystko z powodu braku snu. Jeśli hormon melatoniny będzie stale na niskim poziomie – może to mieć wpływ na powstawanie depresji. Dlatego właśnie zimą, kiedy szybciej robi się ciemno, nasz organizm wytwarza melatoninę w złych porach i stajemy się przez to zmęczeni i osowiali. Stąd bierze się depresja zimowa, zwana także przesileniem.
Jak zadbać o prawidłowe utrzymanie rytmu dobowego?
Jeśli już wiemy, że organizm człowieka inaczej funkcjonuje w dzień, a inaczej w nocy, należy się zastanowić jak można wesprzeć go w zależności od pory dnia. Doskonale sprawdzi się DuoLife Noc, który zadba o wyciszenie wieczorem i przygotowanie naszego organizmu do snu, oraz Dzień, który doda energii na cały, aktywny dzień. Unikalna kompozycja naturalnych składników wspomaga pracę poszczególnych układów, zależnie od cyklu dobowego. Zawiera aż 26 ekstraktów i soków roślinnych, by wspomóc funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego i układu odpornościowego, oczyszczanie organizmu, pracę mózgu, wątroby i nerek. Zawiera wiele składników aktywnych, w tym cenne antyoksydanty, aminokwasy oraz witaminy i minerały. Wszystko po to, by każdego dnia działać w pełni sił, i pozwalać sobie na ukojenie i sen w nocy.
Trzymanie się wyznaczonego rytmu dobowego jest bardzo ważne dla całego organizmu. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na uporządkowanie swojego dnia, w taki sposób, by wieczór i noc były czasem na regenrację. Dzięki temu będziemy wyspani, a przez to bardziej produktywni za dnia. Nasz humor także się polepszy, a przesilenie zimowe nie będzie nam straszne.
www.myduolife.com

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.