Metrem, rowerem, spacerem – finał kampanii „EkoWileńska”
Metrem, rowerem, spacerem – finał kampanii „EkoWileńska”
Na początku kwietnia br. Galeria Wileńska rozpoczęła kampanię EkoWileńska, której celem było zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na kwestie ekologiczne i zachęcenie ich do zmiany samochodu na komunikację miejską czy rower. Każdego miesiąca na klientów czekały ciekawe wydarzenia w duchu eko – darmowy serwis rowerowy, egzamin na kartę rowerową czy konkursy z nagrodami. Teraz czas na finał! Ten odbędzie się już 23-24 września.
– Metrem, rowerem, spacerem – do Galerii Wileńskiej można dotrzeć na wiele sposobów, ponieważ znajduje się ona w centrum ciągu komunikacyjnego. Celem kampanii „EkoWileńska” było zachęcenie mieszkańców do korzystania z rowerów miejskich i innych alternatywnych dla samochodu środków transportu. Od kwietnia organizowaliśmy dla klientów wiele konkursów z nagrodami, daliśmy możliwość skorzystania z bezpłatnego serwisu rowerowego, a dla najmłodszych zorganizowaliśmy egzamin na kartę rowerową – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Centrum Handlowego Galeria Wileńska. – Jesteśmy eko i chcemy promować tę postawę wśród wszystkich mieszkańców dzielnicy i okolic Pragi-Północ – dodaje.
Zdaj na kartę rowerową
Po raz kolejny Galeria Wileńska chciałaby włączyć do wspólnej zabawy także najmłodszych mieszkańców stolicy. Specjalnie dla nich, w piątek 23 września, wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zostanie zorganizowane Miasteczko Ruchu Drogowego, gdzie dzieci, które najpóźniej w dniu egzaminu ukończyły 10 lat, będą mogły zdać egzamin na kartę rowerową. Egzamin odbywać się będzie co godzinę między 11.00 a 15.00 i będzie się składać z części teoretycznej (25 pytań) oraz części praktycznej. Organizator udostępni rowery oraz kaski, w przypadku ich braku. Każde dziecko, które będzie chciało podejść do egzaminu musi mieć pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego złożoną na arkuszu zaliczeń – ten znajduje się na stronie Wydziału Ruchu Drogowego.
Zbiórka elektrośmieci
W sobotę, 24 września od 10.00 do 18.00 przed Galerią Wileńską stanie ekostrefa, w ramach której odbędzie się zbiórka elektrośmieci organizowana we współpracy z firmą Asekol. Każdy, kto przyniesie elektroodpady otrzyma sadzonkę ziół. Oddawać będzie można zarówno małe sprzęty takie jak suszarka, żelazko czy toster, jak i średnie i duże np. telewizor, laptop czy piekarnik. Sadzonkę będzie można otrzymać także za zużyte baterie – trzeba ich oddać minimum 20 sztuk.
Konkursy z nagrodami
Przez oba dni centrum będzie organizowało konkursy wiedzy z nagrodami. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach plenerowych, takich jak klasy, domino xxl czy rzucanie do celu. Przypomnijmy, że kampanii towarzyszą konkursy w mediach społecznościowych Galerii Wileńskiej. Partnerami merytorycznymi akcji są Zakład Transportu Miejskiego oraz Veturilo, dzięki czemu w konkursach będzie można wygrać miesięczny bilet ZTM oraz doładowania na przejazdy rowerami Veturilo. Ponadto kampania została objęta patronatem Ilony Soja-Kozłowskiej, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.
Działania proekologiczne
Galeria Wileńska aktywnie angażuje się w proekologiczne działania, a troska o środowisko naturalne jest jednym z filarów strategii zarządcy budynku. Potwierdza to otrzymany ostatnio międzynarodowy certyfikat ekologiczny BREEAM In-Use z wynikiem Excellent w zakresie „Asset Performance”, który jest przyznawany budynkom przyjaznym środowisku. Galeria Wileńska otrzymała także najwyższą możliwą ocenę podczas audytu HSE (Health, Safety, Environment).

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.