Międzynarodowy Dzień Kobiet – jak celebruje się go w różnych częściach świata?
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Kobiet. W Polsce 8 marca kojarzy się głównie z tulipanami, goździkami i pudełkiem czekoladek, dlatego wszystkie panie mogą liczyć na miłe gesty. Ale jak obchodzą Dzień Kobiet Chinki, dlaczego Włoszki zaczynają świętować już tydzień wcześniej i dlaczego w Japonii wystawia się tego dnia lalki? Zapraszamy do lektury!
Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z walką o prawa kobiet. Święto to zostało zapoczątkowane właśnie przez strajk kobiet w 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam w jednej z nowojorskich fabryk panie protestowały przeciwko ciężkiej pracy oraz brakowi równouprawnienia. W wyniku tych wydarzeń w 1910 roku oficjalnie ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dziś Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych, a w tym roku obchodzimy jego 113 rocznicę! To doskonała okazja, aby przyjrzeć się temu, jak celebruje się ten dzień w różnych częściach świata!
Wielka Brytania – Woman’s Day
Co ciekawe, w Anglii Dzień Kobiet przypada na 8 kwietnia, a świętuje się go dopiero 2 dni później, czyli 10 kwietnia. W przeciwieństwie do Polski czy innych europejskich krajów, na wyspach wręczanie upominków czy kwiatów kobietom nie jest w modzie. Angielki, podobnie jak Amerykanki, organizują wydarzenia z kobietami w roli głównej. Ponadto odbywają się różnego rodzaju wystawy i wykłady o roli kobiet we współczesnym świecie, podczas których dyskutuje się o tym, co zrobić, by poprawić sytuację kobiet.
Chiny – 妇女节/ Fùnǚ jié
W Chinach Dzień Kobiet (Fùnǚ jié) świętowany jest z przytupem! 8 marca panowie obdarowują swoje mamy, żony i córki kwiatami i upominkami. A wszystkie kobiety ustawowo pracują tylko pół dnia! Wolne godziny mogą wykorzystać na zakupy, spotkania w restauracjach czy kinie. Co ciekawe, w niektórych rejonach Chin, a dokładnie w Guandong, w Dzień Kobiet mężczyźni organizują górskie wyprawy… w pełnym makijażu i butach na obcasach. A to wszystko specjalnie dla pań!
Włochy – La Festa Della Donna
Włoszki Dzień Kobiet, czyli La Festa Della Donna, zaczynają świętować już tydzień wcześniej. To właśnie wtedy na mieście zaczynają pojawiać się plakaty związane z tym dniem. 8 marca kobiety obdarowywane są gałązkami żółtej mimozy (wł. mimosa), która rośnie na początku marca (fiorisce all’inizio di marzo) i jest wtedy bardzo łatwo dostępna. We włoskich cukierniach serwuje się specjalne ciasto torta mimosa, które imituje kwiaty wręczane kobietom w ich święto. Te prawdziwe są trujące, dlatego nie ma szans, by wykorzystać je w kuchni.
Rumunia – Ziua Femeilor
Tutaj 8 marca świętuje się nie tylko Dzień Kobiet – Ziua Femeilor, ale i Dzień Matki – Ziua Mamei. W tym dniu dzieci wręczają upominki swoim mamom i babciom. Kobiety organizują również babskie spotkania w restauracjach i kawiarniach.
Niemcy – Frauentag
W Niemczech Frauentag, czyli Dzień Kobiet, świętuje się w różny sposób w zależności od landu. Przykładowo w Berlinie kobiety mają tego dnia wolne, bo święto to zostało oficjalnie zatwierdzone przez rząd jako państwowe! 8 marca organizowane są imprezy tematyczne czy liczne przemówienia, podczas których mówi się osiągnięciach kobiet i ich wkład w społeczeństwo.
Armenia – Կանանց տոն/ Kanants’ ton
W Armenii Dzień Kobiet świętuje się cały miesiąc! Rozpoczyna się 8 marca, a kończy dniem macierzyństwa przypadającym 7 kwietnia. Z tej okazji ulice dekorowane są balonami, a w miastach odbywają się liczne tematyczne imprezy. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tak hucznym świętowaniem Dnia Kobiet z uwagi na to, że na co dzień prawa kobiet nie są respektowane.
Japonia – Hina-Matsuri
W kraju kwitnącej wiśni Dzień Kobiet obchodzony jest wcześniej, 3 marca pod nazwą Hina-Matsuri, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza święto lalek lub dziewcząt. W tym dniu rodziny, w której są dziewczynki, wystawiają specjalny zestaw lalek hina-ningyō z uosobieniem cesarzowej czy dam dworu. Po trzech dniach po święcie kobiet lalki muszą być schowane, w przeciwnym razie mogą przyczynić się do staropanieństwa dziewczynki. Dzień Kobiet przypada w sezonie kwitnienia brzoskwiń, dlatego bywa też nazywany świętem brzoskwiń, czyli Momo-no Sekku.
Jak się okazuje, Dzień Kobiet przyjął się w różnych formach niemal na całym świecie. Mamy nadzieję, że artykuł zainspirował Cię do odkrywania innych ciekawostek związanych z kulturami na całym świecie. Więcej informacji na temat świętowania Dnia Kobiet na całym świecie znajdziesz na blogu Preply. Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę, zdecyduj się na naukę języków obcych! To jedna z najlepszych inwestycji na przyszłość. Sprawdź kursy w Preply. Ucz się, jak lubisz i mów, co myślisz w każdym języku!
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.