Akcja "Ubrania do oddania" w Toruniu. Przekaż ciuchy na szczytny cel

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak@guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Masz w szafie rzeczy, których już nie nosisz? Możesz je teraz wpuścić w drugi obieg i pomóc osobom z doświadczeniem migracyjnym. Już 22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w Nowych Bielawach w Toruniu odbędzie się specjalna akcja połączona ze zbiórką odzieży.
Tego dnia w centrum handlowym stanie punkt recyclingu i mody cyrkularnej, prowadzony przez inicjatywę „Ubrania do oddania”. Każdy będzie mógł do niego przynieść swoje używane, zbędne i niezniszczone rzeczy, w tym np. kurtki, spodnie, dżinsy, bluzy czy spódnice.
Cel całej zbiórki, która odbywa się w duchu ekologii, jest szczytny. Każdy kilogram ubrań, który uda się zgromadzić w trakcie akcji zostanie zamieniony na 1 złotówkę. Suma, która w ten nietypowy sposób zostanie zebrana, zasili konto działającej w woj. kujawsko-pomorskim Fundacji Emic.
Fundacja na co dzień pomaga uchodźcom, zapewniając m.in. bezpieczne schronienie, dostęp do ofert legalnej pracy czy porady prawne. Ponadto pomaga migrantom z krajów spoza UE w przyznaniu międzynarodowej ochrony, a także prowadzi szeroką sieć wsparcia w całym regionie. Fundacja zapewnia także pomoc uciekającym przed wojną w Ukrainie.
Same ubrania trafią natomiast na sprzedaż charytatywną do działających w całej Polsce butików cyrkularnych i second handów. Dochód z ich aktywności również wspiera cele społeczne, w tym różnego rodzaju organizacje i fundacje niosące pomoc m.in. chorym dzieciom lub zwierzętom.
– Organizowana przez nas akcja to pomysł na to, jak połączyć wiosenne porządki w szafie z pomaganiem i ekologią. Zamiast wyrzucać ubrania, których się już nie nosi, podpowiadamy co można z nimi zrobić – mówi Kinga Ginter z CH Nowe Bielawy w Toruniu.
– Tym samym przybliżamy mieszkańcom Torunia i regionu ideę drugiego obiegu i mody cyrkularnej, zachęcając jednocześnie do troski o środowisko i pomagania potrzebującym, w tym przypadku osobom, które z różnych powodów musiały uciekać ze swojej ojczyzny – dodaje.
Ubrania do Nowych Bielaw będzie można przynosić w godzinach od 10.00 do 16.00. Dla pierwszych 100 osób przygotowano słodki upominek.
Ale Dzień Ziemi w Nowych Bielawach to nie tylko akcja zbiórki ubrań. 22 kwietnia w centrum handlowym odbędą się także otwarte warsztaty ekologiczne dla dzieci. W ich trakcie najmłodsi będą mogli nauczyć się sadzić rośliny i pielęgnować domowy warzywnik. Ponadto przybliżone zostaną pojęcia związane z bio i eko produktami, które coraz częściej pojawiają się w sklepach.
– Przygotowane zajęcia to praktyczna lekcja ekologii, na której dzieci dowiedzą się, jak dzięki samodzielnym uprawom warzyw, na przykład na działce lub na balkonie, można zatroszczyć się o środowisko naturalne i zbilansowaną, zdrową dietę. To wydarzenie, które ma zainspirować najmłodszych do działania – mówi Kinga Ginter.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.