Bażancie szaty oraz korona smoka i feniksa
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza wszystkich na wykład dr Magdaleny Greli-Chen pt. „Bażancie szaty oraz korona smoka i feniksa – cesarzowe Song i Ming i ich współczesne naśladowczynie”.
Wydarzenie odbędzie się w piątek 24 marca o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Feniks utożsamiany jest z symbolem cesarzowej, lecz czy tylko on? Cesarzowe dynastii Song i Ming nosiły spektakularne szaty, na których przysiadły kolorowe bażanty oraz smoki. Całości dopełniały korony ze smokami, feniksami oraz orszakiem Królowej Matki Zachodu. Splendor cesarskich szat odcisnął wpływ nawet na wizerunku królowych koreańskich. W Chinach mówi się, że panna młoda na jeden dzień zostaje cesarzową. Czy zatem współczesne panny młode czerpią z wizerunku dawnych matek narodu? Przyjrzymy się jak, wyglądają współczesne korony smoka i feniksa, bażancie szaty oraz temu, jak duch cesarzowych zostaje wskrzeszony w XXI wieku.
Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.
Wstęp wolny!
Czas 24 marca (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.