Biżuteria Kolekcjonerska
Pierścionek zaręczynowy z diamentem? Nie tylko. Kamienie takie jak rubiny, szafiry, szmaragdy oraz ostatnio bardzo popularne topazy, akwamaryny, cytryny czy granaty znalazły się na liście modnych kamieni zaręczynowych. Wyjątkowe pierścionki oglądać można na wystawie w DESA Unicum, a już 23 lutego wylicytować na aukcji. Obok nich pojawią się inne, najpiękniejsze dzieła sztuki jubilerskiej jak m.in. bransoleta z diamentami z końca XIX wieku czy biżuteria ze szmaragdami.
Od lat 50. XX wieku najczęściej wybieranymi kamieniami na zaręczyny są diamenty. Jednak według najnowszych doniesień analityków obserwujących rynek zaręczynowy rok 2021 przynosi znaczne zmiany w trendach mody biżuteryjnej. Bezsprzecznie królują pierścionki z dużym i drogim diamentem, lecz tym razem nie z pojedynczym kamieniem, lecz w otoczeniu drobnych diamentów tworzących wokół niego obwódkę. Kolejną wersją, tym razem dla osób preferujących drobne formy biżuteryjne, są pojedyncze diamenty w szlifie fantazyjnym na cienkiej, często z motywem floralnym, obrączce. Modne są również ciężkie sygnety i pierścionki z kolorowymi kamieniami. Wszystkie rodzaje można zobaczyć i wylicytować w DESA Unicum. Jednym z najciekawszych obiektów jest pierścionek z czternastoma diamentami z pierwszej połowy XX wieku. Uwagę zwraca również pierścionek z rozetą diamentową z końca XIX wieku, a także sygnety z oliwinem i cytrynem.
Niezwykle wyjątkową biżuterią jest również bransoleta tenisowa, wykonana na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W dawnych czasach ten typ biżuterii był symbolem wiecznej miłości. Swą obecną nazwę zawdzięcza zdarzeniu na korcie tenisowym. W 1987 roku na międzynarodowych mistrzostwach w tenisie ziemnym, światowej sławy tenisistka Chris Evert podczas meczu przypadkowo zerwała swoją bransoletę z diamentami. Z tego powodu postanowiono przerwać rozgrywkę na czas zebrania elementów ozdoby. Od tego zdarzenia ten rodzaj biżuterii stał się niezwykle popularny.
Zobaczyć można również wyjątkowy, platynowy komplet w typie edwardiańskim ze szmaragdami i diamentami, wykonany ręcznie w 2 połowie XX wieku. Szmaragdy to najpiękniejsze i najciekawsze kamienie, bardzo poszukiwane i cenne. Ciekawy jest również naszyjnik z demantoidami. To bardzo rzadkie kamienie z grupy granatów, które charakteryzują się ognistym błyskiem podobnym do lśnienia diamentów. Odkryto je w połowie XIX stulecia w Rosji w górach Ural. Demantoidy występują również w innych częściach świata, np. w Europie czy Afryce, lecz te z Rosji należą do najbardziej wartościowych.
Wszystkie obiekty 23 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 9-23 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 23 lutego 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/bizuteria-dziela-sztuki-jubilerskiej-xix-xx-wieku-23-lutego-2021/

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.