Biżuteria Kolekcjonerska
Pierścionek zaręczynowy z diamentem? Nie tylko. Kamienie takie jak rubiny, szafiry, szmaragdy oraz ostatnio bardzo popularne topazy, akwamaryny, cytryny czy granaty znalazły się na liście modnych kamieni zaręczynowych. Wyjątkowe pierścionki oglądać można na wystawie w DESA Unicum, a już 23 lutego wylicytować na aukcji. Obok nich pojawią się inne, najpiękniejsze dzieła sztuki jubilerskiej jak m.in. bransoleta z diamentami z końca XIX wieku czy biżuteria ze szmaragdami.
Od lat 50. XX wieku najczęściej wybieranymi kamieniami na zaręczyny są diamenty. Jednak według najnowszych doniesień analityków obserwujących rynek zaręczynowy rok 2021 przynosi znaczne zmiany w trendach mody biżuteryjnej. Bezsprzecznie królują pierścionki z dużym i drogim diamentem, lecz tym razem nie z pojedynczym kamieniem, lecz w otoczeniu drobnych diamentów tworzących wokół niego obwódkę. Kolejną wersją, tym razem dla osób preferujących drobne formy biżuteryjne, są pojedyncze diamenty w szlifie fantazyjnym na cienkiej, często z motywem floralnym, obrączce. Modne są również ciężkie sygnety i pierścionki z kolorowymi kamieniami. Wszystkie rodzaje można zobaczyć i wylicytować w DESA Unicum. Jednym z najciekawszych obiektów jest pierścionek z czternastoma diamentami z pierwszej połowy XX wieku. Uwagę zwraca również pierścionek z rozetą diamentową z końca XIX wieku, a także sygnety z oliwinem i cytrynem.
Niezwykle wyjątkową biżuterią jest również bransoleta tenisowa, wykonana na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W dawnych czasach ten typ biżuterii był symbolem wiecznej miłości. Swą obecną nazwę zawdzięcza zdarzeniu na korcie tenisowym. W 1987 roku na międzynarodowych mistrzostwach w tenisie ziemnym, światowej sławy tenisistka Chris Evert podczas meczu przypadkowo zerwała swoją bransoletę z diamentami. Z tego powodu postanowiono przerwać rozgrywkę na czas zebrania elementów ozdoby. Od tego zdarzenia ten rodzaj biżuterii stał się niezwykle popularny.
Zobaczyć można również wyjątkowy, platynowy komplet w typie edwardiańskim ze szmaragdami i diamentami, wykonany ręcznie w 2 połowie XX wieku. Szmaragdy to najpiękniejsze i najciekawsze kamienie, bardzo poszukiwane i cenne. Ciekawy jest również naszyjnik z demantoidami. To bardzo rzadkie kamienie z grupy granatów, które charakteryzują się ognistym błyskiem podobnym do lśnienia diamentów. Odkryto je w połowie XIX stulecia w Rosji w górach Ural. Demantoidy występują również w innych częściach świata, np. w Europie czy Afryce, lecz te z Rosji należą do najbardziej wartościowych.
Wszystkie obiekty 23 lutego zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 9-23 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Biżuteria. Dzieła sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku”: 23 lutego 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/bizuteria-dziela-sztuki-jubilerskiej-xix-xx-wieku-23-lutego-2021/

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.