Dlaczego sięgamy po prezenty z drugiej ręki?
Wyniki wewnętrznego badania przeprowadzonego przez Vinted wśród międzynarodowej społeczności użytkowników, w tym w Polsce, wskazują, że w Niemczech ręcznie robione prezenty znajdują się w top 3 najchętnietniej otrzymywanych prezentów od swoich bliskich. Respondenci z Polski i USA na główną przyczynę, która skłania ich do zakupu rzeczy z drugiej ręki wskazali chęć znalezienia czegoś naprawdę wyjątkowego, z kolei Włosi czy Holendrzy przy wyborze kierują się głównie zrównoważonym rozwojem. Misją Vinted jest sprawienie, aby rzeczy z drugiej ręki stały się pierwszym wyborem, dotyczy to również prezentów, choćby z okazji zbliżających się świąt. Platforma secondhand inspiruje coraz więcej osób - jej społeczność liczy obecnie ponad 75 mln zarejestrowanych użytkowników na całym świecie (w tym ponad 7,5 mln w Polsce) i działa na 18 rynkach. Przeprowadzone przez Vinted badania wskazują również, że więcej kobiet zamierza w przyszłości dawać przedmioty z drugiej ręki niż to robi obecnie.
Dlaczego sięgamy po prezenty z drugiej ręki? - główne motywacje
Okres zbliżających się świąt powinien być pełen radości i wolnego czasu dla siebie i swoich bliskich, tymczasem często ogarnia nas gorączka przygotowań i zakupów. Warto poświęcić chwilę, aby przemyśleć, w jaki sposób możemy wywołać uśmiech i radość bliskich, rezygnując z konsumpcyjnego rollercoastera. Najnowsze wewnętrzne badania Vinted przeprowadzone na różnych rynkach, w tym w Polsce, pokazują, że około 40-50% użytkowniczek w ostatnich latach miało okazję obdarować bliskich prezentami z drugiej ręki (Francja, Włochy, USA, Niemcy, Polska, Holandia, Kanada). Zwłaszcza w tych trudnych ekonomicznie czasach przedmiot z drugiej ręki może być bardzo dobrą alternatywą. Badanie Vinted pokazuje, że na większości rynków (Wielka Brytania, Francja, Belgia, Portugalia, Kanada, USA) głównym powodem kupowania prezentów z drugiej ręki jest motywacja finansowa. Vinted jest studnią bez dna, w której można znaleźć niedrogie przedmioty, od odzieży po rzeczy z kategorii wystrój domu, rozrywka, zwierzęta dla swoich futrzanych przyjaciół. Można również zarobić dodatkową gotówkę, sprzedając to, czego już nie potrzebujemy, pomagając innym znaleźć wyjątkowe prezenty. Podarowanie czegoś, co opowiada historię ma również wartość emocjonalną. Dodatkowo, respondenci ankiety wymieniają chęć działania w sposób bardziej zrównoważony (DE, NL, IT) lub znalezienie czegoś wyjątkowego (PL, US) jako kolejne kluczowe motywacje do kupowania rzeczy z drugiego obiegu.
Piętno prezentów z drugiej ręki
Podczas gdy 40-50% respondentek z 63% ankietowanych rynków (Francja, Włochy, USA, Niemcy, Polska, Holandia, Kanada) miało okazję podarować już prezent z drugiej ręki, to nadal używane przedmioty są w pewien sposób piętnowane. Ludzie często wahają się co do ich zakupu z obawy przed reakcją odbiorcy. Tymczasem myśli te nie towarzyszą nam, kiedy z dalekiej podróży w ramach prezentów przywozimy pamiątki z drugiej ręki, zakupione np. na lokalnym pchlim targu. Pięknie zdobiona ceramika czy zakładka do książki upolowane na targu staroci urastają do rangi trofea i dowodu, że poświęciliśmy swój czas i uwagę na to, by kupić coś wyjątkowego.
Jak szukać prezentów, aby obdarowywana osoba poczuła się wyjątkowo?
Wyniki badania Vinted pokazują, że kiedy kobiety nie do końca są usatysfakcjonowane ze swoich prezentów, zwykle przekazują je komuś innemu lub próbują je sprzedać na internetowych platformach oferujących rzeczy z drugiej ręki.
Wybór przedmiotu, który był wcześniej lubiany i używany przez kogoś innego, nie umniejsza osobie obdarowywanej, a jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może mieć znacznie większe znaczenie. Podarowanie unikalnego przedmiotu, który pasuje do osobowości lub pasji odbiorcy, pokazuje, że poświęciliśmy swój czas i uwagę na znalezienie czegoś osobistego, zamiast sięgać po gotowe zestawy upominkowe. Tego rodzaju prezenty nie zostaną zapomniane w szufladzie i raczej nie trafią na stos niechcianych przedmiotów.
-
Wygospodaruj chwilę wolnego czasu
Poszukiwanie wyjątkowych prezentów należy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie komfort wyboru i zakupu. Początek listopada to świetny czas na to, aby spokojnie zastanowić się nad tym, co komu chcielibyśmy podarować. Na Vinted okazji jest bez liku, nie trzeba czekać na sezon wyprzedaży, by natrafić na coś w dobrej cenie.
-
Zbieraj i udostępniaj listy życzeń
Warto zapytać bliskich, czy mają specjalne życzenia - dzięki temu zapobiegniemy zakupowi nietrafionych prezentów, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Można stworzyć listę i zapisywać pomysły, które się ma przez cały rok, dzięki czemu nie zapomnimy o nich, kiedy nadejdzie odpowiednia chwila.
Zasada ta działa również w drugą stronę. Warto poinformować swoich bliskich, że w tym roku chcemy otrzymać tylko używane prezenty czy o swoich marzeniach i preferencjach.
-
Skontaktuj się ze sprzedającym
Kiedy wybierzesz już rzecz na prezent, skontaktuj się ze sprzedawcą Vinted i zapytaj, czy z przedmiotem wiąże się jakaś ciekawa historia. Być może kryją się za nią wspomnienia i wydarzenia, którymi warto podzielić się z osobą, którą nim obdarujemy. Na przykład fajny turystyczny plecak w stylu vintage, który brał udział w licznych podróżach do różnych krajów, a teraz jest gotowy na drugie życie ze swoim nowym właścicielem!

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.