Gospodarka obiegu zamkniętego Jack Wolfskin, czyli technologia „Textile to texti
Gdy w przemyśle tekstylnym pada wyrażenie „materiały pochodzące z recyklingu”, zwykle chodzi o włókna syntetyczne uzyskane z przetworzonych plastikowych butelek. Jack Wolfskin również wykorzystuje tego typu przetworzone poliestry, jednak wilcza marka dąży do czegoś więcej - osiągnięcia gospodarki obiegu zamkniętego. Innymi słowy, do produkcji funkcjonalnej odzieży zarówno z odrzuconych ubrań, jak i z resztek materiałów i odpadów powstających podczas produkcji. Dzięki koncepcji „Textile to textile” Jack Wolfskin osiągnął ten cel: aż jedenaście modeli z letniej kolekcji 2024 zawiera wierzchnią warstwę wykonaną z recyklingowanych tekstyliów.
W technologii „Textile to textile” używane ubrania są najpierw pozbawiane materiałów nietekstylnych, takich jak np. zamki błyskawiczne. Następnie, wraz z resztkami tkanin, są chemicznie przetwarzane na granulat PET, który później jest przekształcany w przędzę poliestrową. Proces chemiczny usuwa również barwniki, dzięki czemu przędza może być ponownie zabarwiona. Końcowym produktem jest materiał z recyklingu, który pod względem właściwości dorównuje dziewiczym poliestrom na bazie ropy naftowej. Samodzielnie opracowana membrana Texapore Ecosphere gwarantuje maksymalną ochronę i optymalny komfort. Jest wykonana z odpadów, które powstają podczas produkcji i są zwracane do cyklu produkcyjnego - w myśl koncepcji zero waste.
Czy to wędrówka, czy dojazdy rowerem do pracy, funkcjonalność i zrównoważony rozwój zawsze idą w parze w Jack Wolfskin. Marka przygotowała więc selekcję produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, które sprawdzą się na różne okazje. Wśród nich znajdziemy m.in. wodoodporną kurtkę Highest Peak 3L Jkt M, stworzoną zgodnie z koncepcją zero waste. Jej materiał zewnętrzny wykonany jest z używanej odzieży i resztek tkanin, a membrana z resztek tkanin, które zostały ponownie wprowadzone do cyklu produkcyjnego. Wiatro- i wodoszczelna kurtka zapewnia optymalną wentylację podczas wycieczek dzięki wbudowanym zamkom. Posiada regulowany kaptur, funkcjonalne kieszenie oraz certyfikat bluesign®.
Kolejną propozycją od wilczej marki są spodnie Rainy Days 3L Pants M, które zapewniają ochronę przed każdymi warunkami pogodowymi. Wodoodporne, wiatroszczelne oraz oddychające, wykonane z lekkiej, rozciągliwej tkaniny. Warstwa zewnętrzna powstała z używanych ubrań i resztek tkanin, podobnie jak membrana. Spodnie stanowią idealny wybór na dłuższe wycieczki i bardziej wymagające wyprawy. Posiadają łatwo dostępny wewnętrzny system regulacji w kształcie litery V w dolnej części nogawki, pozwalający na dostosowanie do indywidualnego dopasowania do nogi oraz boczne dwukierunkowe zamki błyskawiczne dla wentylacji i łatwego zakładania oraz zdejmowania spodni, nawet na buty.
Wilcza marka w swoim portfolio posiada także kurtkę Bike Commute 2.5L Jkt W. Podobnie jak w przypadku poprzednich produktów, materiał zewnętrzny oraz membrana wykonane są z używanej odzieży i resztek tkanin z produkcji tekstyliów. Wiatro- i wodoodporna kurtka posiada krój dostosowany do jazdy na rowerze dzięki wydłużonemu tyłowi i rękawom, a także łatwo dostępnym kieszeniom, nawet podczas noszenia plecaka. Ponadto, produkt posiada system wentylacji pod pachami oraz elementy odblaskowe.
W portfolio marki Jack Wolfskin znajduje się duży wybór produktów stworzonych z myślą zarówno o potrzebach konsumentów, jak i planety. Wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu ubrania, akcesoria oraz obuwie dostępne są w sklepach stacjonarnych marki oraz na stronie marki: https://www.jack-wolfskin.pl/.

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.