Jak modnie nosić czapki i szaliki?
Chłodno, chłodniej, coraz chłodniej! Czas odłożyć na półkę czapkę z daszkiem czy stylowy kapelusz, a wyposażyć się w coś, co ochroni nasze głowy i uszy przed chłodnym wiatrem i niższymi temperaturami. Czapki, opaski, nauszniki przyjemnie otulą ciepłem w chłodniejsze, listopadowe poranki, ale także wzbogacą stylizację.
Niektórzy robią kwaśną minę, kiedy na zewnątrz robi się zimno, a na głowę trzeba założyć coś cieplejszego, co ochroni od chłodu i mrozu. Powód jest błahy – okrycie głowy nie każdemu pasuje, a są i tacy, którzy twierdzą, że nie można znaleźć twarzowej czapki czy stylowego szalika. I dlatego musimy wyprowadzić ich z błędu.
-– Dziś mamy tak szeroki wybór okryć głowy czy szalików, że nawet najbardziej wybredna osoba znajdzie coś, co będzie jej odpowiadało i pasowało – zarówno do bardzo klasycznych stylizacji z płaszczem w roli głównej, aż po sportowe outfity. Możemy szukać kompletów, jednak moda na dopasowane stylistycznie okrycie głowy, szalik i rękawiczki zdaje się trącić myszką… Dział dodatków jest tak bogaty, że aż szkoda byłoby rezygnować z faktur, kolorów i różnych wzorów na rzecz jednobarwnych elementów – podpowiada stylistka marki KiK.
Co komu pasuje?
Jakie okrycie głowy wybrać? Czapkę z pomponem, beret, beanie, czy czapkę z futrem? Najlepiej kierować się zasadą, aby dobierać ją do okrycia wierzchniego – niech będzie bazą, do której skompletujemy dodatki.
-– Najłatwiej dobierać okrycie głowy i czapki na zasadzie komplementarności – do eleganckiego, wełnianego płaszcza beret, szal w stosowanych kolorach w kratę i dzianinowe rękawiczki będą najlepsze. Natomiast przy sportowych, bardziej casualowych stylizacjach warto pokusić się o czapkę w stylu beanie, czapkę z pomponem, czy też nieco zabawne nauszniki. Ważne, aby elementy się nie gryzły, ale stanowiły spójną całość – radzi specjalistka marki KiK i dodaje: tutaj pamiętajmy także o kolorze, bo on również może nadać stylizacji klasycznego sznytu (czerń, szarość, granat, beż, ciemna zieleń) lub podbić stylizację do bardziej szalonej – tutaj chodzi głównie o czapki i dodatki w intensywnych, energetycznych kolorach – pomarańczowy, fiołkowy, różowy czy żółty.
Najpopularniejsze dodatki
Choć moda z sezonu na sezon nieco się zmienia, a do topu barw wchodzą nowe odcienie, to mimo wszystko istnieją modele nakryć głowy, które zawsze będą popularne.
- Czapki typu beanie – zazwyczaj są wykonane z dzianiny lub wełny, dobrze przylegają do głowy i chronią uszy przed zimnem. Czapki mają wywijany dół, który tworzy charakterystyczną przepaskę. Możemy znaleźć modele z naszywkami czy aplikacjami lub bez. Ten model czapki sprawdzi się do wielu stylizacji, ponieważ znajdziemy go w stonowanych, jak i intensywnych kolorach.
- Berety i kaszkiety mają swój urok i na pewno zdecydują się na nie panie, które stawią na stylizacje w klimacie retro lub chcą podkreślić paryski szyk. Berety i kaszkiety występują często w stonowanych barwach – beż, brąz, krem, ale na rynku są dostępne także modele w mocnych odcieniach – np. bordo czy kobalt.
- Opaski i nauszniki to rozwiązanie, które chroni uszy przed chłodem, jednak nie zakrywa całej głowy. Dodatki świetnie prezentują się w połączeniu z rozpuszczonymi, jak i związanymi włosami. Dodają młodzieńczego i nieco szalonego charakteru stylizacji.
- Czapki z pomponem to wariacja na temat klasycznej czapki. Pasują zarówno do płaszczy, jak i cieplejszych zimowych kurtek. Duży wybór kolorystyczny sprawia, że każdy znajdzie model dla siebie.
Moda modą, ale pamiętajmy o tym, że sięgamy po dodatki po to, aby przede wszystkim było nam ciepło i wygodnie, nie tylko stylowo. Dlatego niech ta zasada będzie pierwsza podczas wyboru akcesoriów na jesień i zimę.

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.