KAROLINA PIENIĄŻEK ZE ZŁOTĄ NITKĄ ÓSMA EDYCJA ŁÓDŹ YOUNG FASHION DOBIEGŁA KOŃCA
Wyobraźnia, emocje i absolutna swoboda w posługiwaniu się językiem projektowania – tak jurorzy prestiżowego konkursu „Złota Nitka” określają „UNIVERSUM 22”, kolekcję, która zwycięstwo i nagrodę 30 tysięcy złotych przyniosła Karolinie Pieniążek. Uroczysta i emocjonująca gala finałowa oraz pokaz specjalny najnowszej kolekcji Gosi Baczyńskiej zakończyły ósmą edycję Łódź Young Fashion.
O statuetkę Złotej Nitki i nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 złotych walczyło w tym roku dwunastu finalistów, wybranych z ponad stu nadesłanych zgłoszeń. Bartosz Borowski, Alex Hayel, Rafał Klacza, Zuzanna Kordiukiewicz, Marlena Krawczyk, Marta Kuropatwińska, Oliwia Matlak, Zuzanna Olszewska, Karolina Pieniążek, Adrian Rusowicz, Maciej Stańczak i Weronika Surdacka zaprezentowali swoje kolekcje w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP podczas widowiskowego pokazu konkursowego, reżyserowanego przez Waldka Szymkowiaka.
– Złota Nitka od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce i co roku nagradza niezwykle utalentowanych projektantów, którzy mogą zrewolucjonizować światowe wybiegi, stąd tak ogromne zainteresowanie konkursem – podkreśla Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs.
Finałowe kolekcje wybrało jury w składzie: Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. uczelni – Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Łodzi, projektantka mody – Gosia Baczyńska, reżyserka pokazów mody – Kasia Sokołowska, dyrektor kreatywna Viva!Moda – Agnieszka Ścibior, projektanci mody tworzący duet MMC Studio – Ilona Majer oraz Rafał Michalak, szef działu mody magazynu „Elle” – Marcin Świderek, laureat Złotej Nitki 2023 – Tomasz Umbras, laureatka Łódź Young Fashion 2018 – Laima Jurca, artistic director w LPP S.A. – Karolina Czajkowska. Ostateczną decyzję jury podjęło w czasie finałowego pokazu. Jego zdaniem najlepsza była kolekcja „UNIVERSUM 22” autorstwa Karoliny Pieniążek.
– Obrady jury zawsze są burzliwe, ale w tym roku zdarzyła się rzecz wspaniała – poziom był absolutnie wysoki. Oglądanie gali, prób generalnych i samych kolekcji było dla nas wszystkich ogromną przyjemnością – relacjonuje Kasia Sokołowska, przewodnicząca jury i dodaje, że to wyobraźnia, wizja, emocje i absolutna swoboda w posługiwaniu się językiem projektowania na wielu poziomach – znaczeniowym, projektowym, ubraniowym i akcesoryjnym, czyli całościowe, kompletne myślenie o kolekcji zadecydowały o wyborze zwycięzcy.
Karolina Pieniążek swoją kolekcją zaprasza do świata opartego na wspomnieniach i wizjach sennych. Tytułowe „UNIVERSUM 22” to azyl i dom z dzieciństwa. Projekt łączy ubiór z rzeźbiarskimi surrealistycznymi formami, torbami oraz autorską biżuterią. Materiały, w większości z drugiej ręki lub znalezione w rodzinnym domu, podkreślają symbolikę kolekcji.
Ze względu na bardzo wysoki poziom konkursu jurorzy zdecydowali się również przyznać wyróżnienie honorowe, które trafiło do Bartosza Borowskiego za kolekcję „RECOVERY”.
Oprócz jury, swoje nagrody przyznali również partnerzy wydarzenia:
· Wyróżnienie firmy Ferrero, właściciela marki Duplo: Marlena Krawczyk, kolekcja „PAMIĘTAM”
· Nagroda specjalna LPP: Maciej Stańczak, kolekcja „AUTHORITY”;
· Nagroda specjalna magazynu ELLE: Bartosz Borowski, kolekcja „recovery”;
· Nagroda specjalna FashionBiznes: Karolina Pieniążek, kolekcja „UNIVERSUM 22”;
· Nagroda specjalna MIUMAG: Marta Kuropatwińska, kolekcja „ERRARE”;
· Nagroda specjalna LAMODE.INFO: Rafał Klacza, kolekcja „Secrets of Souls.
Widowiskowej prezentacji finałowych kolekcji towarzyszył też gościnny pokaz specjalny Gosi Baczyńskiej. Projektantka zaprezentowała najnowszą kolekcję haute couture zatytułowaną THE EARTH THE WORLD, będącą zaproszeniem do refleksji nad człowiekiem, wszechświatem, materią oraz wpływem cywilizacji na ziemię.
Gala finałowa konkursu „Złota Nitka” zakończyła tegoroczną, ósmą, edycję Łódź Young Fashion, której organizatorami są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, a partnerami wydarzenia – Łódzkie Centrum Wydarzeń i Urząd Marszałkowski w Łodzi.
W jego ramach odbyły się też dwa inne konkursy. Gala Dyplomowa Instytutu Ubioru łódzkiej ASP przyniosła nagrodę główną Oliwii Wawrzyniak za kolekcję „My Alice”. Z kolei w konkursie w ramach Fashion Film Festival tryumfowała Barbara Iwańczyk z filmem „House of Alba”, nagrodę specjalną firmy Natural przyznano Idze Bujarkiewicz za film „Strangers”, a Solar Vlaar otrzymała wyróżnienie honorowe od jury za produkcję „The Loop”.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.