Krótkie spodenki na lato – na luzie i z klasą
Przy letniej garderobie sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. Odkrywamy nogi, ramiona, inwestujemy w przewiewne materiały i wygodne fasony. Dlatego krótkie spodenki towarzyszą nam podczas cieplejszych dni i wakacyjnych wyjazdów. Popularne szorty nie zważają na metrykę, lubują się w różnych tkaninach i pasują do wielu okazji. Pozostaje jednak pytanie – co z ich długością?
Kiedy przyjrzymy się tematowi z bliska okazuje się, że krótkie spodenki nie zawsze są krótkie, a pytanie: wypada założyć czy nie? nie ma racji bytu – pasują do każdego wieku i urody. Bo szorty mają wielu kuzynów i wychodzą poza standardową wersję jeansowych spodenek, które pasują na plażę lub letni festiwal. Możliwości jest wiele! Co zatem możemy nosić, decydując się na krótsze spodnie latem?
Capri – spodenki w eleganckim wydaniu
Słyszymy nazwę i raczej kojarzy nam się z egzotyczną wyspą, aniżeli letnią garderobą. To jednak nie błąd – właśnie taką nazwę otrzymał model spodni stworzony przez Emillio Pucci w latach 50. Projekt charakteryzujący się wyższym stanem i długością nogawki do łydki wyróżniał się elegancją, którą szybko podchwyciły największe wówczas sławy – capri nosiły Brigitte Bardot, Marylin Monroe, a także Audrey Hepburn.
– Oglądając klasyki kina, jak np. „Rzymskie wakacje” możemy natrafić na kultowe spodnie capri, które niektórzy nazywają także cygaretkami. Spodnie z wysokim stanem wysmuklają sylwetkę, a odkryta kostka nadaje jej lekkości. To model, który był równie modny wiele lat temu, jak i teraz – nie starzeje się – opowiada stylistka marki KiK i dodaje: to zapewne dlatego, że taki typ spodni na lato można miksować z odzieżą na co dzień i tą na specjalne okazje. Przykład? Białe cygaretki połączone z koszulką w marynarskie pasy i balerinami będą dobre na wieczorny spacer po wakacyjnym kurorcie, a zestawione z lnianą koszulą, najlepiej oversizową, nieco niedbale włożoną w spodnie i mokasynami bez pięt stworzą look do pracy. Dodatkowo capri lubią się ze wszystkimi sylwetkami – zakryją brzuszek, jak i podkreślą kształtne biodra.
Bermudy – elegancko, ale mniej oficjalnie
To kolejna propozycja letnich spodenek, które – podobnie jak poprzednik – zaczerpnęły swoją nazwę od wyspy. Co je wyróżnia? Przede wszystkim „bezpieczna” długość – nogawki sięgają przed kolano, zakrywając uda, do tego prosty krój, który można łatwo ograć stylizacyjnie. Ten model zachwyci wszystkie miłośniczki biurowych outfitów w naturalnych barwach.
– Bermudy to spodenki, które można spokojnie założyć do biura, bez obawy, że złamiemy panujące zasady. Pasują do eleganckich topów i koszul, ale także dobrze wyglądają z marynarką. Jeśli kompletujemy garderobę do pracy, ale też na nieoficjalne spotkania tuż po niej czy shopping, to warto zwrócić uwagę na szczególnie modne w tym sezonie materiałowe szorty z talią typu paperbag – szersze, delikatnie rozszerzane nogawki nie krępują ruchów, a wyższy stan z dekoracyjnie zawiązanym paskiem modelują sylwetkę. Długość także należy do bezpieczniejszych – są zazwyczaj do połowy uda lub dłuższe. Te z bawełny czy dżerseju w połączeniu z gładkim topem stworzą casualowy look, a modele z zamszu czy lnu zestawione z marynarką i eleganckimi sandałkami sprawdzą się w bardziej uroczystych momentach – mówi ekspertka marki KiK.
Dresowe – wygodniejszych spodenek nie znajdziemy
To model, których kolejna para w szafie zawsze się przyda. Są idealnym partnerem dla obszerniejszych T–shirtów z lat. 80, ale i crop topów czy letnich koszulek. Warto je spakować do walizki, jeśli wyjeżdżamy na biwak, planujemy wycieczkę rowerową czy spotkanie przy ognisku.
– Sportowe szorty dresowe ze sznureczkiem w pasie to spodenki, które jak żadne inne pasują do okazji, w których ważny jest komfort noszenia oraz wygoda. Miękki materiał, luźny krój i dostępność w wielu kolorach czyni je uniwersalnymi. Posłużą do zbudowania wielu sportowych, ale i modnych stylizacji – polubią się z trampkami, sneakersami, okularami czy czapką z daszkiem – komentuje specjalistka związana z marką KiK.
Moda odczarowała mit nudnych krótkich spodenek zarezerwowanych na jogging. Możemy wybierać i miksować do woli – jeansowe szorty, bermudy, capri czy kolarki. Ważne, aby odzwierciadlały nasz styl.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.