MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
MAŁGORZATA SZUMOWSKA W JURY FASHION FILM FESTIVAL!
DO KOŃCA NABORU ZOSTAŁY DWA TYGODNIE
Zostały już tylko dwa tygodnie na zgłoszenie filmów do Fashion Film Festival – nabór trwa do 13 października 2024 r. To konkurs dla projektantów, filmowców i pasjonatów mody łączących światy mody i filmu. O tym, do kogo trafi nagroda główna w wysokości 3000 euro zdecyduje jury, do którego dołączyła reżyserka Małgorzata Szumowska.
Filmy modowe to inspirujące i cieszące się coraz większą popularnością połączenie dwóch artystycznych światów. Kreatorzy mody odkryli ich moc wzbudzania zainteresowania projektami w nowym cyfrowym świecie i to, że dają możliwość szerszego spojrzenia na autorskie kolekcje, niż klasyczny pokaz. Z drugiej strony – dla filmowców – moda i kostium to coś więcej niż fragment wizualnej oprawy dzieła czy element świata czerwonych dywanów. To temat sam w sobie.
Przykłady takiego artystycznego przenikania się światów prześledzić będzie można w trakcie Fashion Film Festival, będącego częścią Łódź Young Fashion, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi we współpracy z łódzką Szkołą Filmową i Narodowym Centrum Kultury Filmowej, „EC1-Miasto Kultury” w Łodzi.
– FFF wciąż ewoluuje. W tym roku ma formułę międzynarodowego konkursu skierowanego do młodych twórców: studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem ubioru, biżuterii i tkaniny, ale też z filmem, multimediami – mówi prof. dr hab. Aleksandra Chrapowicka, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej, Szkoły Filmowej w Łodzi, kuratorka FFF. – Poszukujemy utalentowanych i odważnych młodych twórców, którzy potrafią zamknąć swoje pomysły w filmowych formach narracji przedstawiając kolekcje w niebanalny sposób – wyjaśnia.
Organizatorzy do 13 października czekają na filmy twórców związanych z uczelniami artystycznymi oraz freelancerów urodzonych nie wcześniej niż w 1989 roku. Zgłoszenia można dokonywać za pośrednictwem strony www.lodzyoungfashion.com, gdzie dostępna jest aplikacja umożliwiająca przesłanie filmu, a także formularz zgłoszeniowy, regulamin i dodatkowe materiały informacyjne.
Spośród nadesłanych prac wybranych zostanie 15, które zostaną zaprezentowane podczas finału Fashion Film Festival, który odbędzie się 22 listopada 2024 r. w Sali Odeon kina NCKF. Wyboru finałowej piętnastki i zwycięzcy dokona jury, w którym w tym roku zasiądzie światowej sławy reżyserka, scenarzystka i producentka Małgorzata Szumowska – autorka wielu uznanych na całym świecie filmów, takich jak „Infinite Storm”, „Śniegu już nigdy nie będzie ”, czy „Body/Ciało”, za który zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na 65. Berlinare.
W gronie jurorów znajdą się również mi.in: Tomasz Poborca z Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prof. Marek Szyryk – prorektor do spraw studentów i nauczania PWSFTViT w Łodzi czy Mateusz Tyszkiewicz – fotograf, którego zdjęcia publikowano w magazynach Elle, Vogue, Fashion Magazine, InStyle, Harper's Bazaar.
Organizatorami ŁYF są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź, a partnerem – Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.