Nowe ciuchy na wiosnę? Masz je od dawna. Darmowe warsztaty z przerabiania ubrań
15 i 16 marca w centrum handlowym Blue City stanie Prze-twórczy Pasaż, czyli darmowe, otwarte dla wszystkich zainteresowanych warsztaty przerabiania ubrań. Pod okiem doświadczonych twórców, którzy sami zajmują się na co dzień rękodziełem w duchu zero waste można będzie nauczyć się prostych przeróbek krawieckich, ale też tworzenia zupełnie nowych form - jak np. torba na zakupy z tiszertu.
Na poziom -1 przy fontannie można przyjść z własnymi ubraniami i skorzystać z porad i inspiracji dotyczących tego, jak można je odświeżyć lub całkowicie zmienić, ale nie jest to konieczne. Organizatorzy zadbali bowiem o bogaty wybór ubrań i tkanin z drugiej ręki, a także dodatków pasmanteryjnych - każda chętna osoba mogła wziąć udział w warsztatach i zabrać ze sobą do domu własnoręcznie przerobione ubrania czy dodatki.
Poza tym będzie można skorzystać z zajęć pokazujących, jak zrobić efektowne dodatki z często zupełnie nie-efektownych surowców.
- Staramy się prowadzić warsztaty tak, żeby każdy uczestnik mógł samodzielnie powtórzyć w domu to, czego się nauczył - nawet bez użycia maszyny do szycia, choć i te będą oczywiście dostępne podczas wydarzenia. Na warsztaty nie trzeba się zapisywać - wystarczy przyjść i się dosiąść. Stawiamy na indywidualne podejście do uczestników i wyzwalanie kreatywności - instruktorzy pomagają i inspirują, zamiast prowadzić zajęcia w formacie “róbcie to, co ja” - wyjaśnia założenia Prze-twórczego Pasażu Eliza Poprawa - pomysłodawczyni eventu.
Oprócz warsztatów, które będą trwały od godziny 11 do 19 zarówno w piątek, jak i w sobotę przez dwa dni będzie można obejrzeć i kupić prace rękodzielników i młodych, polskich marek. W tym między innymi torby wykonane z tkanin z demobilu, koszulki z designerskimi motywami inspirowanymi Warszawą czy ceramiczną biżuterię. Nie zabraknie też wystawców prowadzących na co dzień sklepy z wyselekcjonowaną modą vintage - to gratka dla osób, które nie potrafią wyszukiwać perełek w lumpeksach lub nie przepadają za chodzeniem do nich.
Wspomniane Centrum Twórcze Prze-róbmy niedawno dołączyło do grona najemców Blue City na poziomie +3). To jedyne w Warszawie połączenie sklepu z polskim designem i rękodziełem z dużą przestrzeni warsztatowej - można przyjść tu nie tylko na zajęcia krawieckie, ale też stolarskie, z robienia świec, własnych kosmetyków, lasu w doniczce, poduszek ozdobnych - a to nie koniec listy.
Dodatkowo można pomajsterkować albo naprawić jakiś przedmiot korzystając z dostępnych maszyn i narzędzi. Centrum Twórcze, podobnie jak Prze-twórczy Pasaż nie mają ograniczeń płciowych ani wiekowych, choć oczywiście bardzo małe dzieci nie mogą samodzielnie obsługiwać niektórych maszyn i narzędzi.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.