Nowe ciuchy na wiosnę? Masz je od dawna. Darmowe warsztaty z przerabiania ubrań
15 i 16 marca w centrum handlowym Blue City stanie Prze-twórczy Pasaż, czyli darmowe, otwarte dla wszystkich zainteresowanych warsztaty przerabiania ubrań. Pod okiem doświadczonych twórców, którzy sami zajmują się na co dzień rękodziełem w duchu zero waste można będzie nauczyć się prostych przeróbek krawieckich, ale też tworzenia zupełnie nowych form - jak np. torba na zakupy z tiszertu.
Na poziom -1 przy fontannie można przyjść z własnymi ubraniami i skorzystać z porad i inspiracji dotyczących tego, jak można je odświeżyć lub całkowicie zmienić, ale nie jest to konieczne. Organizatorzy zadbali bowiem o bogaty wybór ubrań i tkanin z drugiej ręki, a także dodatków pasmanteryjnych - każda chętna osoba mogła wziąć udział w warsztatach i zabrać ze sobą do domu własnoręcznie przerobione ubrania czy dodatki.
Poza tym będzie można skorzystać z zajęć pokazujących, jak zrobić efektowne dodatki z często zupełnie nie-efektownych surowców.
- Staramy się prowadzić warsztaty tak, żeby każdy uczestnik mógł samodzielnie powtórzyć w domu to, czego się nauczył - nawet bez użycia maszyny do szycia, choć i te będą oczywiście dostępne podczas wydarzenia. Na warsztaty nie trzeba się zapisywać - wystarczy przyjść i się dosiąść. Stawiamy na indywidualne podejście do uczestników i wyzwalanie kreatywności - instruktorzy pomagają i inspirują, zamiast prowadzić zajęcia w formacie “róbcie to, co ja” - wyjaśnia założenia Prze-twórczego Pasażu Eliza Poprawa - pomysłodawczyni eventu.
Oprócz warsztatów, które będą trwały od godziny 11 do 19 zarówno w piątek, jak i w sobotę przez dwa dni będzie można obejrzeć i kupić prace rękodzielników i młodych, polskich marek. W tym między innymi torby wykonane z tkanin z demobilu, koszulki z designerskimi motywami inspirowanymi Warszawą czy ceramiczną biżuterię. Nie zabraknie też wystawców prowadzących na co dzień sklepy z wyselekcjonowaną modą vintage - to gratka dla osób, które nie potrafią wyszukiwać perełek w lumpeksach lub nie przepadają za chodzeniem do nich.
Wspomniane Centrum Twórcze Prze-róbmy niedawno dołączyło do grona najemców Blue City na poziomie +3). To jedyne w Warszawie połączenie sklepu z polskim designem i rękodziełem z dużą przestrzeni warsztatowej - można przyjść tu nie tylko na zajęcia krawieckie, ale też stolarskie, z robienia świec, własnych kosmetyków, lasu w doniczce, poduszek ozdobnych - a to nie koniec listy.
Dodatkowo można pomajsterkować albo naprawić jakiś przedmiot korzystając z dostępnych maszyn i narzędzi. Centrum Twórcze, podobnie jak Prze-twórczy Pasaż nie mają ograniczeń płciowych ani wiekowych, choć oczywiście bardzo małe dzieci nie mogą samodzielnie obsługiwać niektórych maszyn i narzędzi.

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.