Piękno i elegancja nie ulegają trendom
Piękno i elegancja nie ulegają trendom
W czasach, gdy w nasze życie coraz bardziej wkraczają maszyny i sztuczna inteligencja, to właśnie wykonywane ręcznie i z pietyzmem przedmioty okazują się największym luksusem. W dzisiejszej modzie nie chodzi już wyłącznie o prestiż marki i logo, które widnieje na odzieży. Indywidualność wiąże się
z ubiorem, który jest ponadczasowy i dzięki swojej jakości służy latami.
Jedną z propagatorek haute couture jest polska projektantka Izabela Łapińska, nazywana mistrzynią detalu. Artystka przyciąga uwagę świata mody swoim niepowtarzalnym stylem, w którym na pierwszy plan wysuwa się dbałość o konstrukcję, krój oraz szlachetne wykończenia. Jej znaki rozpoznawcze
to m.in.: własnoręcznie wyszywane guziki, hafty, a także francuskie i włoskie koronki z najlepszych fabryk na świecie.
Kreatorka od samego początku realizuje ideę nurtu slow fashion i sięga po dawne rzemiosło zdobnicze. Misją projektantki jest utrzymanie zanikającej roli klasycznego krawiectwa oraz już nieco zapomnianej sztuki rzemiosła. Izabela, sięgając do ręcznych technik zdobniczych i tworząc ubrania, które mają służyć latami, wpisuje się w nurt świadomej mody slow fashion, w której ważny jest komfort osób pracujących nad danym projektem oraz szacunek dla planety.
Dziś wolimy nosić bardziej dyskretne ubrania z logo schowanym w podszewce. Poszukujemy strojów, których nikt inny nie ma, pytamy o rodzaj tkaniny, rzeźbienie klamry, wyjątkowy wzór na materiale. Interesuje nas historia stylizacji i sposób jej wykonania. Jesteśmy po prostu coraz bardziej świadomi tego, czym jest moda i pragniemy ubrań z duszą, takich, które możemy przekazywać z pokolenia
na pokolenie – podkreśla Izabela Łapińska.
Ubrania, które wychodzą z pracowni projektantki, zachwycają jakością wykonania i precyzyjnymi detalami. Szlachetne tkaniny i ręcznie wykonane zdobienia czynią z nich nie tylko krawiectwo
z najwyższej półki, ale wręcz dzieła sztuki.
Moda inspirowana pięknem kobiet i architekturą
Klasyczną elegancję znajdziemy w najnowszych propozycjach artystki. Kolekcja o nazwie Pantera
to odzwierciedlenie siły kobiecości na przestrzeni wieków.
Inspiracją do powstania projektów stały się zabytki architektury rzymskiej tworzone przez wielkich mistrzów sztuki budownictwa, a także ikony pięknych, wyrafinowanych kobiet, takich jak:
Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Monica Bellucci. Cechy charakterystyczne kolekcji to szlachetne tkaniny, intrygujące wykończenia i ręcznie robione zdobienia, takie jak wyszywane guziki, czy srebrne klamry. Uwagę przykuwają też detale - misterne koronki wyplatane ręcznie z metali szlachetnych, falujące niczym kopuły wielkich bazylik rękawy, czy lejące tkaniny z wzorami i uwypukleniami flokowanymi
na kształt struktury rzeźbionych fontann.
Uważam, że styl jest przestrzenią do wyrażania siebie i podkreślania swojego charakteru – warto się nim bawić, pamiętając jednak, że choć światowe trendy w modzie są w ciągłym ruchu, tym, co pozostaje niezmienne, jest piękno i elegancja. Te dwie wartości powinny zawsze stać na czele mody – podsumowuje Izabela Łapińska.
IZABELA ŁAPIŃSKA – projektantka, artystka, od piętnastu lat wyróżnia się na tle polskiej sceny modowej jakością, ponadczasową elegancją oraz luksusowymi wykończeniami. Projekty Izabeli Łapińskiej cieszą się zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jej pokazy dwukrotnie odbywały się w Paryżu oraz w Wiedniu. Inspiruje ją także sama kobieta - elegancka, stonowana, intrygująca. Typ arystokratki, która nie musi krzyczeć, by zostać zauważoną.
Więcej inspiracji na stronie: https://www.izabelalapinska.com/
![Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_896805807,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
![Zima w stylu Black & White z Lee Cooper](/files/_uploaded/glownekonf_2057791647,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
![Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper](/files/_uploaded/glownekonf_1530621354,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Teatr
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](/files/1922771799/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Handel
Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
![](/files/1922771799/spoleczenstwo-goz-foto-4,w_133,_small.jpg)
Eksperci apelują o intensyfikację wysiłków na rzecz ochrony klimatu. Tym bardziej że teraz są ku temu sprzyjające warunki: finansowanie, wola polityczna i zaawansowane technologie. Coraz częściej idzie za tym także gotowość społeczeństwa do zmian. Choć w kontekście zielonej rewolucji mówi się przede wszystkim o transformacji energetycznej i ograniczaniu emisji CO2, dbanie o zmiany zaczyna się również na poziomie decyzji konsumenckich. Polacy mają tego świadomość i wdrażają proekologiczne nawyki w codzienną rutynę i zakupy.