Polacy na szkolną wyprawkę w tym roku przeznaczą do 400 EURO
Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Stem Mark na zlecenie Vinted, wakacje i święta Bożego Narodzenia to zdecydowanie najbardziej kosztowne momenty w roku wedle respondentów z Polski, Czech i Słowacji. A zbliżający się wielkimi krokami powrót do szkoły i do biur oznacza kolejny wydatek. Respondenci w Polsce częściej niż Czesi i Słowacy są skłonni wydać na powrót do szkoły kwotę większą niż 400 EURO, z kolei co piąty z nas przeznaczy na ten cel do 200 EURO. Chcąc zaoszczędzić jak najwięcej, Polacy znacznie częściej wybierają towary z drugiej ręki niż ich sąsiedzi z południa, traktując rzeczy używane nie tylko, jako tańszą alternatywę (32%), ale także jako znaczącą część gospodarki o obiegu zamkniętym (14%). Wśród respondentów, Vinted jest najpopularniejszą platformą do kupowania towarów z drugiej ręki.
Ile wydamy na szkolną wyprawkę?
Powrót do szkół i biur to wedle respondentów badania przeprowadzonego dla Vinted trzeci najbardziej kosztowny moment w roku, który wiąże się z pokaźnymi wydatkami. Polscy respondenci (44%) deklarują, że na tegoroczną wyprawkę szkolną przeznączą do 400 EURO, podobnie jak Czesi (46%) i Słowacy (43%).
Aby zaoszczędzić jak najwięcej, co trzeci ankietowany w Polsce ograniczy wydatki na rozrywkę i przyjemności (33%), meble i wyposażenie (33%), a także elektronikę (30%). W tym celu Polacy częściej niż sąsiedzi z południa będą sięgać po rzeczy z drugiego obiegu - niemal co piąty ankietowany z Polski (17%) zrobi to w nadchodzącym sezonie, a 42% deklaruje, że robi to często. Towary z drugiej ręki są coraz częściej postrzegane jako bardziej opłacalne, a także jako lepszy wybór w porównaniu z rzeczami nowymi (31%), jak również jako istotny element gospodarki o obiegu zamkniętym (14%). Ograniczanie planowanych zakupów, jak i poszukiwanie przedmiotów z drugiej ręki jest bardziej powszechne wśród Polaków. Jednak, jak wskazują wyniki badań, dla Czechów i Słowaków, którzy decydują się na zakup rzeczy używanych platforma Vinted jest pierwszym wyborem.
Wielu poczeka na wyprzedaż, a także skorzysta z rzeczy po znajomych i rodzinie.
Wielu polskich rodziców pójdzie za głosem dzieci. Coraz częściej to one decydują o tym, co znajdzie się w koszyku z wyprawką. Niemal co drugi ankietowany w Polsce (46%) przyznaje, że wybór pozostawi swoim pociechom - to znacznie więcej niż w przypadku Słowaków (29%) czy Czechów (39%). Z kolei 40% ankietowanych we wszystkich trzech krajach zakup wybranych przez siebie rzeczy skonsultuje z dziećmi.
Vinted wprowadza nową kategorię
Dla poszukującyc tańszej alternatywy, zwłaszcza w sezonie powrotu do szkoły, Vinted wprowadziła nową kategorię: elektronika. Chociaż wybrane używane urządzenia elektroniczne można już było już wcześniej wystawić na platformie, do tej pory nie miały one dedykowanej przestrzeni. Oprócz przeniesienia tych przedmiotów — takich jak gry wideo — do ich własnej, nowej kategorii, można sprzedawać i kupować konsole do gier, urządzenia audio (takie jak słuchawki, wkładki douszne i odtwarzacze muzyki), tablety, czytniki e-booków, ładowarki i wiele innych. Ta nowa kategoria zwiększa widoczność używanej elektroniki, ułatwiając znalezienie nowego domu dla przedmiotów, z których już nie korzystamy.
Powrót to szkół i do biur to idealny czas, aby uporządkować domową przestrzeń i wystawić na Vinted rzeczy, które nie są już nam potrzebne, dodatkowo na tym zarabiając.
*Badanie konsumenckie przeprowadzone w lipcu 2024 roku przez agencję badawczą Stem Mark wśród polskiej, czeskiej i słowackiej populacji w wieku 18-50 lat, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie n=3000.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.