Komunikaty PR

Przed nami święta z prezentami second-hand

2024-11-21  |  14:00
Biuro prasowe

Za wcześnie, aby zacząć myśleć o świętach? Nie -  tak odpowiada większość Polaków, wskazując, że prezenty świąteczne kupują 1-2 miesiące wcześniej. Zakupy z drugiej ręki dają możliwość znalezienia czegoś bardziej wyjątkowego lub zaoszczędzenia pieniędzy, co wyjaśnia, dlaczego więcej Polaków sprawdza platformy z rzeczami używanymi, aby znaleźć dobre oferty na prezenty. Około 69% planuje w jakiś sposób zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć wydatki na prezenty w tym roku, a osoby chętne do wyboru prezentów z drugiej ręki zazwyczaj chcą zapłacić ok. 66-100 zł.

Nowe badania* Stem Mark i Vinted ujawniają nastawienie konsumentów do prezentów pod choinkę z drugiej ręki.

 

Zaczynaj wcześniej i wydawaj mniej

 

Ponad połowa dorosłych Polaków (w wieku 18-50 lat) deklaruje kupowanie prezentów świątecznych około 1-2 miesięcy wcześniej, a jedynie 8% pozostawia zakup na ostatnią chwilę. Zdecydowana większość (76%) woli kupować online, aby uniknąć tłumów i kolejek.

 

Około 69% Polaków (w wieku 18-50 lat) planuje w jakiś sposób zaoszczędzić pieniądze/ograniczyć wydatki na prezenty w tym roku, głównie poprzez „wydawanie mniejszych kwot lub kupowanie tańszych rzeczy” (34%). Kupowanie rzeczy używanych z myślą o prezentach na platformach takich, jak Vinted jest sposobem na osiągnięcie tego celu.

 

Coraz więcej Polaków sprawdza oferty prezentów z drugiej ręki

 

Ponieważ postrzeganie towarów z drugiej ręki znacznie się zmieniło w ostatnich latach, Polacy częściej sięgają również po prezenty second-hand. Ponad połowa ankietowanych Polaków kupiła taki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, kolejne 16% jeszcze nie, ale planuje to zrobić.

 

Dla 74% respondentów częstsze sprawdzanie dostępności prezentów na platformach z używanymi rzeczami, takich jak Vinted, staje się nawykiem, aby znaleźć dobrą ofertę.

Poza oszczędnością pieniędzy (27%), głównym powodem zakupu prezentów z drugiej ręki jest według Polaków możliwość znalezienia mniej tuzinkowych rzeczy (42%).

 

Ci, którzy są gotowi na zakup prezentów z drugiej ręki, zwykle chcą wydać ok. 66-100 zł; mężczyźni są znacznie bardziej skłonni do przeznaczenia większych sum.

 

Najpopularniejsze prezenty z drugiej ręki

Według badania przeprowadzonego dla Vinted, dla wielu osób inspiracją pomysłów na świąteczne prezenty są listy życzeń czy „listy do Świętego Mikołaja”, którymi się wymieniają. 40% ankietowanych kupuje wszystkie prezenty z listy, a co czwarty wybiera jedną rzecz i dodaje coś od siebie.

Aktualne trendy i media społecznościowe również są brane pod uwagę.

 

Do 5 najczęściej kupowanych kategorii prezentów z drugiej ręki należą ubrania, rozrywka (książki, gry planszowe), biżuteria lub zegarki, elektronika i zabawki.

Ubrania lub torby są znacznie częściej kupowane przez kobiety; elektronika lub kosmetyki przez mężczyzn, a artykuły rozrywkowe przez młodszych Polaków w wieku 18-29 lat.

 

Opcje o wartości dodanej, takie jak usługa weryfikacji przedmiotów Vinted, która umożliwia kupującym fizyczne sprawdzenie używanych przedmiotów od projektantów, w tym ubrań i toreb, przez zespół ekspertów za opłatą, pomagają ludziom kupować luksusowe rzeczy z drugiej ręki z większą pewnością i komfortem.

Inną kategorią zyskującą na popularności jest używana elektronika, a Vinted niedawno uruchomiła nową dedykowaną kategorię, aby sprostać temu zapotrzebowaniu, a także  usługę weryfikacji elektroniki dla telefonów komórkowych, tabletów i konsol. Dodatkowo płatna usługa oferuje kupującym możliwość sprawdzenia wybranych urządzeń elektronicznych w trybie offline przez zespół specjalistów.

 

 

O Vinted PL

Vinted Marketplace to wiodąca internetowa platforma typu C2C w Europie, poświęcona modzie z drugiej ręki, z rosnącą społecznością, w Europie i poza nią. Chcąc uczynić rzeczy z drugiej ręki pierwszym wyborem, Vinted umożliwia ludziom sprzedawanie i kupowanie używanych ubrań i artykułów lifestyle'owych od siebie nawzajem, oferując rzeczom z drugiego obiegu nowe życie.

Firma Vinted została założona w 2008 roku na Litwie, a w 2019 roku stała się pierwszym jednorożcem w tym kraju. Dziś siedziba Vinted mieści się w Wilnie, firma posiada również biura w Niemczech, na Litwie i w Holandii, zatrudniając ponad 2000 pracowników. Platforma jest wspierana przez sześć wiodących funduszy venture capital: Accel, Burda Principal Investments, EQT Growth, Insight Partners, Lightspeed Venture Partners i Sprints.

 


[1]  Badanie konsumenckie przeprowadzone w październiku 2024 r. przez firmę badawczą Stem Mark wśród polskich konsumentów w wieku 18-50 lat, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie n=1005. 

zdjecie: Canva

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Moda Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 12:00

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Wybór między okularami a soczewkami na sylwestra zależy od kilku czynników, takich jak komfort, styl  i okoliczności.  Jeśli planujemy przetańczyć całą noc,
Moda Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
2024-12-19 | 12:10

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Buty bardzo Black W tym sezonie warto mieć w szafie czarne botki z rockowym, grunge’owym lub wojskowym sznytem. Można je zestawiać zarówno z jeansami i oversize’ową
Moda Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
2024-12-19 | 12:10

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper

Zimowe buty z futerkiem wkraczają na salony, a raczej na utwardzone ścieżki i miejskie chodniki. Czasy, kiedy śniegowce nosiło się tylko na stokach, a trapery jedynie na szlakach, odeszły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.

Prawo

Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.