Rzeczy na jesienną przytulność z Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła
Koniec pierwszego tygodnia października przywitał nas załamaniem pogody. I choć wciąż jeszcze nie ma, co narzekać, więcej niż 17 stopni na termometrach w tym roku raczej już nie zobaczymy. Tymczasem jesienne robienie zapasów zastąpiło chomikowanie innego typu. Zamiast przetworów, w słoikach kupujemy raczej świece zapachowe. Gdy na zewnątrz coraz zimniej i ciemniej, szukamy przytulności w czterech ścianach.
Jesieniarstwo to nie tylko upodobanie do dyń i wrzosów, ale też do zaszywania się pod kocem z kubkiem ulubionej herbaty i innych domowych rozrywek, na które latem szkoda było pogody. Dlatego na październikową edycję Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła w Blue City zapraszamy tym razem w szczególności wszystkich tych, którzy potrzebują małego, sezonowego dopieszczenia.
Wśród wystawców spotkać będzie można między innymi markę kosmetyczną Kokliko założoną przez polsko-francuskie małżeństwo. Wszystko zaczęło się od ekologicznego, niewysuszającego mydła o zapachu lawendy i zaskoczenia jego jakością. Potem przyszła pora na dalsze eksperymenty.
Specjalnością marki, która używa w swoich produktach wyłącznie składników naturalnych, nie używa natomiast plastiku do ich pakowania, stały się właśnie mydła. W tej formie znajdziemy nie tylko produkty do ciała i twarzy, ale też szampony do włosów, a nawet superwydajne balsamy do ciała i kremy do rąk. Wszystko oczywiście pachnące naturalnymi olejkami eterycznymi.
Podobną filozofię wyznaje działająca od niedawna - bo zaledwie od roku - warszawska marka Camelio Candles. To gratka dla miłośników (a raczej miłośniczek) świec zapachowych - do wyboru kilkanaście kompozycji, w tym tak niebanalne jak sosna z cynamonem czy miód z mlekiem. Wszystkie świece są wytwarzane z wosku sojowego, nie zaś parafiny - będącej w istocie frakcją ropy naftowej.
Stałym gościem Kiermaszu w Blue City jest pracownia ceramiczna Alegoria. Pani Ewa samodzielnie nie tylko lepi naczynia i dodatki do domu, ale też maluje je i pokrywa szkliwem.
Tu nie ma dwóch takich samym egzemplarzy, tym bardziej, że założycielka marki Alegoria nieustannie eksperymentuje. Tak było choćby z prezentowaną na wiosennych targach ceramiką inspirowaną błękitnymi hortensjami. W naczyniach zostały odciśnięte liście roślin, które choć spaliły się podczas wypalania w piecu, zostały zachowane w naczyniach na zawsze.
Oczywiście to tylko trójka spośród kilkunastu rzemieślników, których będzie można spotkać na pierwszej z jesiennych odsłon Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła w Blue City. Tradycyjnie nie zabraknie ręcznie dzierganych ubrań i autorskiej biżuterii - m.in. z kamieniami półszlachetnymi czy do złudzenia przypominającej miniaturowe słodkości.
Kiermasz potrwa przez cztery dni - od środy 4 października do soboty 7 października włącznie, zaś stoiska zostaną rozstawione na poziomie -1 przy fontannie, w godzinach otwarcia Blue City.

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.