Skarpetki jako prezent świąteczny ⎼ hit czy kit? Znamy opinię Polaków!
Dane mówią same za siebie: gruba, wzorzysta czy z przymrużeniem oka – skarpeta rządzi pod choinką! Według badania Allegro blisko 3/4 z nas otrzymało kiedyś skarpety w prezencie, a aż 7 na 10 Polaków uważa je za trafiony świąteczny podarunek. Czy boomersi, wybierający praktyczne klasyki, i pokolenie Z, stawiające na większe szaleństwo, mogą się dogadać? Na pewno znajdą coś wspólnego w limitowanej kolekcji Many Mornings dla Allegro, która nie tylko ucieszy oko, ale także ogrzeje stopy! Start kolekcji już 3 grudnia!
Istnieje wiele stereotypów krążących wokół skarpetek. Dla jednych to idealny prezent na każdą okazję, dla innych temat wstydliwy – coś, czego nie należy eksponować, zwłaszcza w gościach. Są też tacy, którzy traktują je jak świętego Graala, skrupulatnie dobierając je każdego ranka do butów (37%) czy nastroju (15%).
Skarpety – hit czy kit?
Według badania przeprowadzonego przez Danae dla Allegro, aż 74% ankietowanych otrzymało kiedyś skarpety jako prezent. Również 7 na 10 badanych przyznaje, że pozytywnie ocenia taki podarunek, wskazując przede wszystkim na różnorodny wybór wzorów i możliwość ich dopasowania do gustu obdarowanego (56%), praktyczność (53%), powszechną dostępność – nawet na ostatnią chwilę (38%), czy przystępną cenę (31%).
Jakie skarpety wybieramy na co dzień? Boomersi preferują klasyczne, ciepłe skarpety wełniane, a generacje Y i Z chętnie wybierają wzory – zarówno świąteczne, jak i te bardziej codzienne motywy. Za najbardziej „wstydliwą” skarpetę respondenci zgodnie uznali tę dziurawą i przetartą. I o ile taka skarpeta nie jest problemem, póki znajduje się w bucie, tak – czasem niespodziewanie – wychodzi na światło dzienne podczas odwiedzin u rodziny czy znajomych. 46% ankietowanych przyłapanych z takową w gościach wymijająco odpowiada „Oj, mam dziurę w skarpecie, jeszcze rano jej tu nie było”. Zdania o tym, czy w gościach powinno zdejmować się buty, są podzielone. Częściej proszą o to osoby starsze (Boomersi i pokolenie X – 61%). Osoby młodsze z pokolenia Y (49%) i Z (63%) wskazywały, że nie wypada o to prosić, ale same buty zdejmują (ok. 80%).
Bliskim zazwyczaj wręczamy takie skarpetki, jakie sami lubimy najbardziej. Boomersi i pokolenie X kupują na prezent klasyczne, wełniane lub jednolite modele, natomiast millenialsi i pokolenie Z stawiają na te wzorzyste, świąteczne opcje. Jednak w przypadku dzieci wybór jest zgodny – niezależnie od wieku, najmłodszym najczęściej wręczamy świąteczne skarpety z zabawnymi wzorami.
Kolekcja Many Mornings dla Allegro
Świąteczne skarpetki od lat cieszą się ogromną popularnością jako drobny prezent bądź miły dodatek. Jak pokazują badania, najczęściej kupujemy je dla najbliższych – aż 45% ankietowanych wskazuje, że są one idealnym prezentem dla dzieci, które uwielbiają kolorowe, świąteczne wzory. Natomiast 37% ankietowanych wybiera je dla swoich partnerów – jako drobny, ale osobisty gest, który zapewnia ciepło i świąteczny nastrój w tym wyjątkowym okresie.
Nowa linia skarpetek Many Mornings stworzona we współpracy z Allegro łączy wszystko, co cenimy w świątecznych dodatkach. Skarpetki będą dostępne w 4 wzorach inspirowanych najnowszym świątecznym spotem Allegro (koniecznie zobacz tę historię tutaj). Skarpetki będą dostępne w prezentowych dwupakach. Kolekcja zawiera 3 rozmiary dla dorosłych i 3 dla dzieci – to doskonały wybór na prezent pod choinkę, ale także świetny sposób, aby sprawić radość samemu sobie, wprowadzając odrobinę świątecznego klimatu do codzienności. Premiera w oficjalnym sklepie Many Mornings na Allegro już 3 grudnia!
1 na 10 Polaków nosi skarpetki z Allegro
Gdyby zsumować wszystkie skarpetki sprzedane w 2023 roku na Allegro, to okazałoby się, że co 10. osoba w Polsce ma parę kupioną właśnie na tej platformie. Najchętniej kupowane były skarpetki gładkie (45%), o standardowej długości (67%). Preferencje te wyraźnie zmieniają się jednak w grudniu: aż 19 z 25 najczęściej wybieranych modeli w tym okresie par skarpet to długie warianty z zabawnymi wzorami, z czego większość stanowią świąteczne motywy. W pozostałych miesiącach roku stawiamy raczej na inne propozycje: wielokolorowe (53%) i czarne (25%), rzadziej białe (14%). O wiele chętniej kupujemy skarpetki w zestawie, a preferowanym materiałem jest bawełna, wełna i włókno bambusowe (łącznie 89%).
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.