SUKCES SZYTY ZŁOTĄ NITKĄ NABÓR DO KONKURSU DLA MŁODYCH PROJEKTANTÓW
SUKCES SZYTY ZŁOTĄ NITKĄ
NABÓR DO KONKURSU DLA MŁODYCH PROJEKTANTÓW
Ten konkurs otworzył drzwi do kariery takim gwiazdom, jak Łukasz Jemioł, duet Paprocki & Brzozowski, Agata Wojtkiewicz, Adrian Krupa czy Mikołaj Żurek. Teraz czas na kolejnych młodych projektantów, którzy chcą podbić światowe wybiegi. Rozpoczął się nabór do konkursu Złota Nitka, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych im. Wł Strzemińskiego. Laureaci mogą liczyć na uznanie, prestiż najstarszego tego typu konkursu w Polsce, uwagę świata mody oraz 30 000 zł na realizację marzeń o rozwoju kariery. Zgłoszenia – za pomocą formularza elektronicznego – można przesyłać do 15 września.
Złota Nitka to ogólnopolski konkurs dla młodych projektantów, który wyłania utalentowanych autorów, torując im drogę do świata mody.
– Ranga i prestiż konkursu Złota Nitka budowały się przez trzy dekady. To tu nabierały rozpędu kariery utalentowanych, świetnie dziś znanych wszystkim projektantów, którzy dziś kształtują polską sceną mody – przypomina Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion, w ramach którego Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi organizuje konkurs.
Złota Nitka jest skierowana do młodych osób, do 35 roku życia, zajmujących się projektowaniem mody, w szczególności zaś do studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem ubioru. Do konkursu można zgłosić kolekcję, która powstała w latach 2022-2024 i składa się z od 8 do 11 sylwetek.
Co będzie najważniejsze przy wyborze finalistów? – Autorska wizja i odwaga w jej wyrażaniu. Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i umiejętność wykreowania oraz zaprezentowania własnego wyrazistego stylu. Stawiamy na kreatywność młodych projektantów. Choć oczywiście ważna będzie dla nas również jakość wykonania i zgodność kolekcji z nadesłanymi wcześniej zdjęciami– wyjaśnia Katarzyna Wróblewska.
Pierwszy etap polega na wysłaniu formularza online, dostępnego na stronie www.lodzyoungfashion.com. Do zgłoszenia trzeba dołączyć też zdjęcia 4 wybranych sylwetek, opis kolekcji, rysunki czy planszę inspiracyjną. Nabór trwa do połowy września. W drugim etapie jury, czyli czołowe nazwiska świata mody i designu, wyłonią 12 najlepszych kolekcji, które w listopadzie powalczą o nagrodę główną.
Laureatów poznamy podczas gali finałowej konkursu, 23 listopada w nowoczesnych przestrzeniach Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP. Najpierw jednak konkursowe kolekcje zaprezentowane zostaną w widowiskowej, profesjonalnej oprawie, przygotowanej przez znakomitych realizatorów, na co dzień odpowiedzialnych za pokazy najbardziej uznanych marek.
Laureat lub laureatka otrzymają statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych, ufundowane przez miasto Łódź.
Organizatorami Łódź Young Fashion oraz konkursu Złota Nitka są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź. – Łódź Young Fashion to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń w Polsce, które pozwala młodym twórcom rozwinąć skrzydła. Od lat współtworzy kreatywny i nowoczesny charakter naszego miasta. Czerpie z jego twórczej tożsamości i ją wzbogaca, przyciągając do Łodzi utalentowanych twórców z całego kraju – podkreśla Michał Adamkiewicz, p.o. dyrektora Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Tegoroczna edycja ŁYF 2024 przebiegać będzie pod hasłem FASHION STORIES. – To będzie czas opowieści o ludziach, miejscach, ideach. Opowieści o modzie, jako medium, o jej odpowiedzialności, ale też o kunszcie wysokiego krawiectwa, pasji twórców oraz ich osobistych losach i inspiracjach – podkreśla Katarzyna Wróblewska.
Szczegółowe informacje o konkursie Złota Nitka wraz z znaleźć można na stronie www.lodzyoungfashion.com

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.