Światowy Dzień Recyklingu: Moda jest wielkim szkodnikiem zaśmiecającym planetę
Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest corocznie 18 marca. Recykling odgrywa szczególnie ważną rolę w zmniejszaniu negatywnego wpływu przemysłu mody na środowisko, promując bardziej zrównoważony i odpowiedzialny sposób produkcji i konsumpcji ubrań.
- Moda jest wielkim szkodnikiem jeżeli chodzi o zaśmiecanie planety. Dlatego dla mnie ochrona środowiska jest codziennością. Cały czas mam z tyłu głowy jak będzie wyglądał nasz świat w przyszłości – mówi Dorota Wolff, ekspertka ds. wizerunku, projektantka biżuterii i ubrań, twórczyni niezwykłej facebookowej społeczności Drzwi Do Stylu, którą zbudowała wokół idei zrównoważonej mody, ubrań z drugiej ręki i ekologii.
- Od samego początku moim celem było propagowanie mody slow fashion i ochrony środowiska. Dzięki tej idei każdego dnia robimy coś małego dla naszej Ziemi. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki takim działaniom jak sprzedaż z drugiej ręki dokładamy swoją cegiełkę dla ochrony powietrza, wody, przyrody – podkreśla modowa ekspertka.
Obecnie grupa Drzwi Do Stylu zrzesza ponad 30 tys. kobiet.
Dawać rzeczom drugie życie
- Bardzo często sama wykorzystuje stare elementy. W tworzeniu biżuterii używam historycznych, autentycznych monet. Nie mam problemu z tym, że kupuję rzeczy z drugiej ręki. Łącze stare z nowym, przerabiam i daje rzeczom drugie życie – mówi Dorota Wolff, która zasłynęła jako projektantka oryginalnej biżuterii marki Forget me not.
Wyrażenie "dawać rzeczom drugie życie" często odnosi się do promowanej w ekologicznym podejściu do życia praktyki recyklingu i ponownego wykorzystywania przedmiotów lub materiałów, zamiast wyrzucania ich. Współczesna niestety moda promuje szybki obrót trendów, co prowadzi do szybkiego wymiany ubrań i nadmiernego konsumpcjonizmu. Kupowanie tanich ubrań, noszenie ich tylko kilka razy, a następnie wyrzucanie prowadzi w konsekwencji do powstania ogromnych ilości odpadów tekstylnych.
- Podróżuję po świecie i wiem jakie są konsekwencje. Konsumpcja kiedyś nas zgubi. Największym zagrożeniem i powodem katastrofy ekologicznej są ludzie. Za dużo produkujemy śmieci, a podążając tropem masowej mody klonujemy nasze wizerunki. Świat będzie wiele ciekawszy jak nie będziemy chcieć tego, co mają wszyscy. Postawimy na jakość, design i siebie – przekonuje ekspertka ds. wizerunku
Im mniej mamy rzeczy, tym łatwiej o styl
Często stosowane w kontekście mody powiedzenie "mniej znaczy więcej" to dewiza filozofii minimalizmu i zrównoważonego stylu życia. Grupa Drzwi Do Stylu promuje ideę ograniczania zbędnych dóbr materialnych, redukcji konsumpcjonizmu oraz skupiania się na rzeczach i doświadczeniach, które mają dla nas prawdziwą wartość.
Poprzez pozbycie się nadmiaru przedmiotów, odzyskujemy bowiem przestrzeń, czas i energię na bardziej istotne aspekty życia, takie jak relacje, rozwój osobisty czy przyjemności intelektualne. Dlatego ważnym elementem życia tej społeczności, która wciąż się rozrasta i przyjmuje nowych członków, jest uczestnictwo w warsztatach i wykładach – zarówno online jak i na żywo.
- Zaczęło się to zupełnie przez przypadek z mojej potrzeby i dzisiaj rzeczywiście jest nas ponad 31 tys. kobiet, które w jakiś sposób łączy moda, ale też ochrona środowiska. Pamiętam ten czas, jak była pandemia, gdzie wszyscy byliśmy pozamykani w domach i ja sobie pomyślałam “Boże, to jest czas na to, żeby posprzątać dokumentnie tą swoją garderobę, szafę, czyli oddać to, co wisi i czeka i się na pewno nie doczeka. Zamienić, sprzedać odświeżyć garderobę. I tak się to wszystko zaczęło. Myślałam, że będę sama na tej grupie, a się okazuje, że jest nas już 31 tys., czyli miasto kobiet – mówi Dorota Wolff.
W kontekście mody "mniej znaczy więcej" oznacza preferowanie jakości nad ilością, inwestowanie w trwałe i uniwersalne ubrania, oraz dbanie o to, by nasza garderoba była minimalistyczna, ale funkcjonalna i dopasowana do naszych potrzeb. Ta filozofia może przyczynić się do zmniejszenia wpływu przemysłu mody na środowisko oraz prowadzić do bardziej zrównoważonego i satysfakcjonującego stylu życia.
- Gwarantuję, że im mniej będziemy mieli rzeczy, tym łatwiej będzie określić nasz styl i nasze potrzeby. Warto oddać, sprzedać, unowocześnić czy zamieniać się̨ rzeczami, które leżą w szafie. To nie znaczy, że mamy nic nie kupować. Kupujmy, ale nie warto kupować tylko dla metki czy po to, by „mieć”. Warto korzystać z tego co posiadamy i takimi rzeczami się otaczać. Ochrona otaczającego nas świata jest obowiązkiem każdego człowieka dlatego recykling jest fantastyczną ideą – podkreśla ekspertka.
Recykling w modzie
Recykling w modzie odgrywa istotną rolę z kilku powodów:
Ochrona środowiska: Przemysł odzieżowy generuje duże ilości odpadów, zużywa ogromne ilości wody i energii oraz wykorzystuje duże ilości surowców naturalnych. Recykling ubrań i materiałów pomaga zmniejszyć negatywny wpływ przemysłu mody na środowisko poprzez ograniczenie ilości odpadów, zużycie zasobów naturalnych oraz emisję gazów cieplarnianych.
Zmniejszenie zużycia surowców: Recykling ubrań i materiałów pozwala wykorzystać już istniejące zasoby, co redukuje zapotrzebowanie na nowe surowce i pomaga chronić środowisko naturalne. Dzięki temu można ograniczyć wycinkę drzew, wydobycie minerałów czy produkcję materiałów syntetycznych.
Pozyskiwanie wartości z odpadów: Recykling może prowadzić do ponownego wykorzystania materiałów i ubrań, które w innym przypadku trafiłyby na składowiska odpadów. Odpady te mogą być przetwarzane na nowe produkty modowe, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów i wydłuża życie produkowanych materiałów.

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.