Ubrane jak boginie
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na wykład dr Magdaleny Greli-Chen pt. „Ubrane jak boginie - hanfu inspirowane istotami nadprzyrodzonymi”.
Wykład z cyklu „Tradycyjne chińskie stroje” odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 18:00 w sali 3.04 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Powiewające wstążki, smocze rogi, łuski… Czy to chińskie smoki, bogini rzeki Luo, bogini Chang’e? Odpowiedź na to pytanie brzmi i tak, i nie. Wraz ze wzrostem popularności strojów wzorowanych na tych z cesarskich Chin (hanfu), narodził się nurt hanfu stylizowanych na stroje postaci nadprzyrodzonych. Moda chińska czerpie z mitologii i religii Chin, ożywiając tajemnicze smoki i pięknie boginie. Instytut Konfucjusza zaprasza na prelekcję o fenomenie hanfu w stylu nieśmiertelnych, która przybliży tajniki tego, jak „zrobić się na bóstwo”.
Dr Magdalena Grela-Chen z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ to badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfu i mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfu oraz innych strojów azjatyckich.
Wstęp wolny!
Czas 26 maja (piątek) godz. 18:00.
Miejsce: Instytut Konfucjusza w Krakowie, ul. Oleandry 2A sala 3.04.
Więcej informacji na stronie Facebook Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.