Vinted radzi, co robic, by zakupy w sieci były bezpieczne
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), przypadający na 7 lutego, został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej i jest obchodzony od 2004 roku na całym świecie. To okazja, by inicjować działania oraz dzielić się wiedzą na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci, w której spędzamy coraz więcej czasu. Vinted postanowiła wesprzeć swoją globalną społeczność, liczącą ponad 75 milionów zarejestrowanych członków, dzieląc się kilkoma prostymi wskazówkami na temat tego, jak bezpiecznie kupować w sieci i na co zwracać szczególną uwagę dokonując zakupów na platformach typu C2C.
Na co zwracać uwagę?
Próby phishingu są jedną z najczęściej stosowanych metod, a oszustwa przybierają różne formy, począwszy od linków po kody QR. Oszuści zazwyczaj proszą o adres e-mail lub numer telefonu w wiadomości prywatnej na platformie. Uzyskane informacje mogą zostać wykorzystane do wysłania użytkownikowi fałszywego e-maila (lub innych wiadomości, włącznie z kontaktem telefonicznym) podszywającego się pod platformę Vinted. Należy pamiętać, że fałszywe treści łudząco przypominają prawdziwe wiadomości.
O czym warto pamiętać?
- Vinted nigdy nie prosi kupującego o podanie adresu e-mail lub numeru telefonu sprzedającego i odwrotnie. Dlatego nie należy przekazywać swoich poufnych danych innym użytkownikom platformy.
- Vinted nigdy nie wysyła e-maili ani prywatnych wiadomości z prośbą o kliknięcie łącza w celu wprowadzenia danych płatności lub dokończenia płatności. Nie otwieraj podejrzanych linków ani załączników.
- Osoby, które zdecydują się na transakcję poza Vinted (tj. bez użycia przycisku „Kup teraz”), nie będą objęte Ochroną kupujących i zrobią to na własne ryzyko. Aby zapewnić bezpieczne transakcje, zawsze zalecamy korzystanie z przycisku „Kup teraz” na platformie Vinted.
- Po rejestracji na platformie Vinted, nowym członkom naszej społeczności, wysyłamy wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, aby wiedzieli, jak postępować.
Wskazówki, o których należy pamiętać podczas zakupów na platformach internetowych C2C:
- Sprawdź profil i recenzje swojego kupującego lub sprzedającego
To może wskazać Ci trop, co do ich wiarygodności i przebiegu przeszłych transakcji. Na przykład za każdą transakcję dokonaną na Vinted sprzedający i kupujący mogą wystawić sobie ocenę od 1 do 5 gwiazdek. Jakość produktu, czas dostawy, kontakt ze sprzedającym: wszystkie te parametry są brane pod uwagę, aby wspierać niezawodność obu członków. Na Vinted możesz zobaczyć, czy członkowie zweryfikowali również swoje dane kontaktowe.
- Nie bój się zadawać pytań
Uważnie przeczytałeś opisy żądanego przedmiotu, ale nadal masz pytania? Skontaktuj się ze sprzedawcą, jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat przedmiotu, takich jak szczegóły dotyczące materiału, rozmiaru lub nawet ewentualnych wad. Zawsze używaj przycisku „Zapytaj sprzedawcę”, aby rozpocząć prywatną rozmowę. Nie przenoś rozmowy poza platformę i uważaj na członków, którzy próbują to zrobić. Większość użytkowników Vinted chętnie dostarczy zdjęcia lub dodatkowe informacje, aby znaleźć zadowolonego nabywcę. Zadawanie pytań nie tylko pozwoli uniknąć niespodzianek związanych z samym produktem, ale może również pomóc wskazać, czy sprzedawca jest godny zaufania.
- Poproś o dowód autentyczności droższych przedmiotów
Może to obejmować paragon lub certyfikat autentyczności. Poproś o zdjęcia szczegółów, takich jak logo, linie szwów, opakowanie, worek przeciwkurzowy, numer seryjny, elementy metalowe (zamki błyskawiczne, zapięcia itp.) oraz etykieta, aby sprawdzić, czy są one wysokiej jakości.
- Prywatność to podstawa!
Większość platform internetowych C2C.podobnie jak Vinted, ma systemy chroniące prywatność Twoich danych. Inni członkowie nie muszą pytać o Twoje dane osobowe, takie jak adres e-mail lub numer telefonu, a Ty nie powinieneś opuszczać czatu lub platformy, aby zakończyć transakcję. Szczegółowe porady dotyczące rozpoznawania podejrzanych wiadomości, które mogą pojawiać się w różnych formach, można znaleźć tutaj.
Dodatkowa wskazówka Vinted:
Handlując na Vinted, możesz bezpośrednio kupować i płacić za pomocą przycisku „Kup teraz”. Dzięki temu będziesz objęty naszą ochroną kupującego (5% kosztu zamówienia plus stała opłata w wysokości 2,90 PLN), która częściowo umożliwia bezpieczne płatności między dwoma członkami, unikając konieczności wymiany danych bankowych między nimi. Dzięki ochronie możesz spać spokojnie, nawet jeśli przedmiot zostanie zgubiony lub uszkodzony podczas transportu lub znacznie odbiega od opisu podanego przez sprzedającego.
Zauważyłeś coś podejrzanego?
Pomóż platformom internetowym działać szybko, zgłaszając podejrzane treści zespołom obsługi klienta, aby mogły podejmować niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa Tobie i innym członkom. Na Vinted można to łatwo zrobić tutaj.
Kupując przez Internet używane przedmioty, nie zapomnij również o swoim wpływie na środowisko! Zanim kupisz nowe ubrania, poświęć trochę czasu na ocenę swoich potrzeb i pragnień. Aby upewnić się, że Twoja dzisiejsza konsumpcja ma mniejszy wpływ na świat jutra, wybieraj ubrania mądrzej, z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Bezpiecznie kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, aby mieć pewność, że będziesz cieszyć się swoją garderobą tak długo, jak to możliwe.

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.