Komunikaty PR

Vinted: Znacznie rynku mody z drugiej ręki w Polsce rośnie!

2022-03-16  |  13:00
Biuro prasowe

Miniony rok był kolejnym udanym i wyróżniającym się dla osób, które wybierają modę z drugiej ręki. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnącej popularności znanej platformy zakupowej Vinted, która posiada w sumie ponad 50 milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie i ponad 5 milionów członków w samej Polsce. Motywacji do kupowania i sprzedawania rzeczy z drugiej ręki jest wiele - bez względu na to, czy jest to polowanie na marki i przedmioty, których nigdzie indziej znaleźć nie można, troska o planetę i chęć zmniejszenia negatywnego wpływu na jej kondycję czy poszukiwanie oszczędności i wybór rzeczy bardziej przyjaznych dla naszego portfela, jedno jest pewne: moda z drugiej ręki nabiera tempa wśród coraz większej liczby ludzi na całym świecie.

W Polsce zaangażowanie w handel online modą  z drugiej ręki rośnie, zarówno pod względem kupna jak i sprzedaży. Choć popularność rzeczy używanych rosła już od pewnego czasu to pandemia wydaje się mieć istotny wpływ na nawyki konsumpcyjne – wiele osób wykorzystało czas spędzony w domu na uporządkowanie garderoby i zmianę nawyków w zakresie ubierania się, a także kupowania. Wielu zdecydowało się sprzedać rzeczy, których już nie nosi - podarowało im drugie życie, przy okazji zarabiając na tym.

Według badania przeprowadzonego przez Vinted, w Polsce zakupy odzieży używanej w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły z 69% w I kwartale 2021 r. do 76% w IV kwartale 2021 r. Z kolei liczba sprzedających wzrosła z 67% w I kwartale 2021 do 70% w IV kwartale 2021 r.[1]

Polacy coraz bardziej świadomi w zakresie gospodarki cyrkularnej

Znaczenie zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym zdecydowanie rośnie, a w większości rynków, w tym w Polsce, ten wzrost przebiega falowo. W pierwszym kwartale 2021 około 29% respondentów badania Vinted deklarowało troskę i wagę przywiązywaną do ekologicznych produktów odzieżowych, z kolei w czawrtym kwartale liczba ta wzrosła do 33%. Ponad połowa - 52% - polskich użytkowników woli kupować artykuły odzieżowe zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, a jedynie 7% użytkowników twierdzi, że niezależnie od tego, czy artykuł modowy jest zrównoważony czy nie, nie ma to wpływu na ich decyzję o zakupie.

Trendy konsumenckie polskich użytkowników w 2021

Vinted przyjrzało się gustom i preferencjom zakupowym użytkowników na wybranych rynkach, na których jest obecna (15 krajów), w tym również w Polsce, gdzie działa od 2013 roku. Co cieszyło się największą popularnością wśród polskich użytkowników Vinted w minionym roku?

 

  • Kategoria “Kobiety”

Jak wynika z analizy Vinted, kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, sięgały głównie po rzeczy i akcesoria z drugiej ręki marek sieciowych. Wśród wiodących kolorów, z których Polki kompletowały swoją garderobę znalazła się klasyczna, elegancka i ponadczasowa czerń, a także biel oraz różne odcienie szarości. Z analizy Vinted wynika, że coraz więcej kobiet w Polsce jest zainteresowanych trendem modowym vintage - rzeczy z tej kategorii znalazły się na 4. pozycji wśród najchętniej kupowanych. Upolowanie perełki - czegoś, co jest mało dostępne bądź wcale -  na Vinted jest nie tylko możliwe, ale również dostępne w bardzo konkurencyjnej cenie. Z kolei kategoria vintage jest numerem 1 wśród użytkowniczek platformy w Holandii i Belgii.

 

  • Kategoria “Mężczyźni”

Wyniki analizy Vinted wskazują, że w Polsce mężczyźni chętnie sięgają po rzeczy z “wyższej półki”, najczęściej wybierając markę, The North Face, Lacoste czy Hugo Boss.

Mężczyźni podobnie jak kobiety najczęściej wybierali kolor czarny i szary, ale i niebieski.

 

  • Kategoria “Dzieci”

W kategorii rzeczy i akcesoriów dla dzieci, podobni jak w przypadku w kobiet, dominowały marki sieciowe.

Wśród najpopularniejszych kolorów w dziecięcej garderobie znalazły się czerń i szary oraz rzeczy wielokolorowe.

 

Techniki sprzedażowe wśród społeczności Vinted

W skali globalnej Vinted oferuje ponad 300 milionów rzeczy z kategorii odzieży i akcesoriów modowych dla kobiet, mężczyzn, dzieci w tym akcesoriów i mebelków, a także biżuterii, książek czy kosmetyków. W Polsce kategoria Kobiety i Dziecko należą do wiodących. Wraz z rosnącą liczbą użytkowników, których w Polsce jest obecnie ponad 5 mln, rośnie ilość wystawianych rzeczy.

 

  • Stylizacje: Jednym z ciekawszych trendów na Vinted wartych zaobserwowania są coraz bardziej świadome techniki sprzedażowe stosowane przez osoby wystawiające swoje rzeczy. Wielu użytkowników przywiązuje dużą wagę do sposobu eksponowania “swojej szafy” przygotowując całe stylizacje i skrupulatnie dobrane zestawy .Prezentują jak dana rzecz może komponować się z inną i  które sprzedający ma w ofercie. Nierzadko przypomina to witrynę sklepu odzieżowego lub zdjęcie z magazynu.
  • Budowanie rozpoznawalności: Wielu użytkowników Vinted w celu zbudowania swojej rozpoznawalności stara się prezentować rzeczy na sprzedaż na tym samym tle - niekoniecznie wieszając na drzwiach szafy, ale np. rozkładając na dywanie, kapie w modnych kolorach, w otoczeniu niebanalnych dodatkowych, których celem jest podsycenie apetytu kupującego.
  • Niebanalne opisy: Inną formą przykucia uwagi i recepty na udana transakcję jest przygotowanie niebanalnych opisów rzeczy, które oprócz stanu danej rzeczy i rozmiarów, zawierają w sobie krótką historię produktu, a nierzadko podpowiedzi, jak daną rzecz można wykorzystać czy w jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej.

 


[1] Badania rynkowe Vinted przeprowadzone w grudniu 2021 roku na próbie 900  kobiet w wieku 18-45 lat.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Moda TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace Biuro prasowe
2025-05-07 | 16:00

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

TATUUM, modowa marka z Łodzi, wzięła udział w Światowej Wystawie EXPO 2025 w Osace, prezentując specjalną kolekcję inspirowaną postacią Misia Uszatka. Udział w tym
Moda Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
2024-12-23 | 12:00

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Wybór między okularami a soczewkami na sylwestra zależy od kilku czynników, takich jak komfort, styl  i okoliczności.  Jeśli planujemy przetańczyć całą noc,
Moda Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
2024-12-19 | 12:10

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Buty bardzo Black W tym sezonie warto mieć w szafie czarne botki z rockowym, grunge’owym lub wojskowym sznytem. Można je zestawiać zarówno z jeansami i oversize’ową

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.