Wiosenne Zakupy – odkryj sezonowe nowości
Pierwsze słoneczne i cieplejsze dni zachęcają do przeglądu szafy i uzupełnienia jej o nadchodzące sezonowe nowości. Tegoroczna edycja Wiosennych Zakupów będzie utrzymana w temacie street style, mody ulicznej, a także połączenia świata mody ze… sztuczną inteligencją! Na sobotni wieczór zapraszamy na koncert soundsystem Kamila Bednarka i K-Jah Sound.
Wiosenne Zakupy
23-24.03, godz. 12-20, rotunda galerii handlowej Manufaktury
Wiosenne Zakupy w Manufakturze to dobry moment na przewietrzenie szafy i sprawdzenie, jakie trendy będą obowiązywały w nadchodzącym sezonie wiosna/jesień. W ten weekend ma miejsce ogólnopolska akcja rabatowa – Stylowe Zakupy, a poza tym, marki Manufaktury przygotowały dedykowane rabaty, nawet do 60%!
Przez cały weekend w Manufakturze czekać będą też modowe (i nie tylko) atrakcje, które ułatwią wejście w wiosnę w dobrym stylu!
Streetwearowy klimat wydarzenia podbije zapowiedź wystawy z rekonstrukcjami słynnych prac Banksy’ego. brytyjskiego artysty street art. Choć jego charakterystyczne prace znają ludzie na całym świecie, nikt nie zna samej tożsamości artysty. Przez wiele lat kariery, z sukcesami udało mu się zachować swoją tożsamość w tajemnicy. Banksy używa miejskich przestrzeni, by wyrażać myśli, prowokować i przekazywać społeczeństwom ważne przesłania. W Manufakturze będzie można oglądać rekonstrukcje obrazu „Dziewczynki z balonikiem”, emanującej utraconą niewinnością i nadzieją oraz instalacji „Bitwy na poduszki” poruszającej temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rekonstrukcje można oglądać przez cały weekend, a pełną wystawę już w sierpniu, w Muzeum Fabryki.
W sobotę (23.03) w rotundzie galerii handlowej staną strefy Banksy’ego oraz strefy modowe, inspirowane street stylem. Stylizacje przygotowane przez stylistkę Manufaktury, Kasię Lipińską, będą w weekend dostępne u najemców ze specjalnym rabatem. Na stanowiskach customizacji[1] (w godzinach 12-18), za pomocą farb i spreju, będzie można zrobić własną koszulkę z szablonem grafiki Banksy’ego. Spotkacie tam też ekspertów ze Sneaker BOYZ, którzy od wielu lat zajmują się customizacją, renowacją i personalizacją obuwia. Z ich „warsztatu” wyszły spersonalizowane buty dla m.in. Pezeta, piłkarzy reprezentacji Polski w piłce nożnej, Igi Świątek czy Joanny Jędrzejczyk.
Nie zabraknie też konkursu! W godzinach 12-18 na stoisku konkursowym zostanie ustawiony ogromny tort z setkami małych prezentów, a część z nich będzie odpowiednio oznakowana. Zadaniem uczestnika będzie znalezienie oznakowanego prezentu, oznaczającego nagrodę. W ramach konkursu do wygrania ponad 200 nagród, w tym kubki i torby z nadrukiem graffiti Banksy’ego, eko torby Manufaktury i przede wszystkim nagrody ufundowane przez najemców Manufaktury – kosmetyki, vouchery zakupowe, akcesoria, w tym torebka od Patrizia Pepe o wartości ponad 1 500 zł!
Na wieczór zaplanowano występ muzyczny – wyjątkowy koncert da Kamil Bednarek & K-JAH Sound. Muzyk, który popularność zdobył po udziale w jednym z telewizyjnych talent show, od wielu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd na polskiej scenie muzycznej. Znany z miłości do gatunków reggae, dancehall, z powodzeniem porywa tłumy swoimi klimatycznymi numerami. Kamila usłyszycie w rotundzie galerii handlowej o godzinie 19.
W niedzielę (24.03), która jest dniem handlowym, postawimy na praktyczne działania. W rotundzie odbywać się będą warsztaty modowe z wykorzystaniem… sztucznej inteligencji! Projektanci marki NAOKO, która jest pionierem wykorzystywania AI w polskiej modzie, oraz spec od sztucznej inteligencji, wprowadzą uczestników w tajniki projektowania odzieży i podpowiedzą, jak można przenieść wizje stworzone online na prawdziwe tkaniny. Po części teoretycznej, każdy uczestnik otrzyma dostęp do narzędzia AI, w którym będzie mógł zaprojektować własną kolekcję pod czujnym okiem specjalistów. Sukienki z piór, akcesoria 3D – niech wyobraźnia będzie jedynym ograniczeniem!
Dodatkowo, na gości czekać będą konsultacje ze stylistką, a dla najmłodszych strefa warsztatowa (godz. 12-14), w której będą mogli sprayować pisanki – już w świątecznym klimacie.
*Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są poprzez wpisy pod postem konkursowym na FB Manufaktury. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie, piętnastoosobowe grupy. Warsztaty odbędą się w dwóch turach – w godz. 11-13 oraz 14-16.
[1] Za okazaniem paragonu za zakupy na dowolną kwotę

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.