Yesa i tieli od strażników w brokacie do współczesnych wojowników
Instytut Konfucjusza w Krakowie
Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/
Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza w czwartek 24 listopada o godz. 18:30 na wykład dr Magdaleny Greli-Chen pt. „Yesa i tieli od strażników w brokacie do współczesnych wojowników”.
Będzie to kolejny wykład z cyklu poświęconego chińskim tradycyjnym strojom. Poprowadzi go dr Magdalena Grela-Chen i będzie się starała odpowiedzieć na pytanie, jaki ładunek symboliczny może nieść ubiór? Za czasów dynastii Ming (1368–1644) cesarscy ochroniarze noszący miano strażników w brokacie, spośród wielu przysługujących im przywilejów dostępowali zaszczytu noszenia strojów podkreślających ich wysoki status. Formacja ta została unieśmiertelniona dodatkowo przez liczne produkcje filmowe. Postać legendarnych jinyiwei (锦衣卫) stała się jedną z inspiracji dla zwolenników wskrzeszenia tradycyjnych ubiorów. Współcześnie każdy może wzorować się na tym wizerunku, stając się wojownikiem XXI wieku. Czy każdy fason yesy (曳撒) i tieli (贴里) oznacza, że mamy do czynienia w kontynuatorem tradycji jinyiwei? Podczas wydarzenia prowadząca rozwieje te wątpliwości i opowie, dlaczego liczba smoczych pazurków ma znaczenie.
dr Magdalena Grela-Chen, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ
Badaczka związków pomiędzy strojem a polityką w Azji, autorka publikacji dotyczących hanfui mody chińskiej. Prywatnie właścicielka kolekcji hanfuoraz innych strojów azjatyckich.
Wstęp wolny!
Czas: czwartek 24 listopada godz. 18:30.
Miejsce:
Instytut Konfucjusza w Krakowie
ul. Oleandry 2A
Sala: 2.01
Więcej informacji: https://instytutkonfucjusza.uj.edu.pl

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji

Zima w stylu Black & White z Lee Cooper

Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.