Zostań projektantem mody i odśwież swoją garderobę
Ostatnio wiele mówi się o przemyślanym kupowaniu ubrań, szafie kapsułowej, zero waste i innych nurtach ekologicznych w modzie. Coraz więcej osób otwarcie sprzeciwia się fast fashion, czyli tzw. szybkiej modzie, która jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Na popularności zyskuje trend DIY (ang. do it yourself), czyli zrób to sam. Dziś każdy z nas może zostać projektantem! Czasem wystarczy tylko odrobina kreatywności, żeby ze starego, nudnego ubrania, stworzyć coś niepowtarzalnego. Coś, co wyróżni naszą garderobę na tle powszechnie dostępnej odzieży. Tylko jak to osiągnąć? Podpowiadamy.
Na dnie każdej szafy kryją się ubrania, których nie nosimy od lat. Czasem znajdziemy tam prawdziwe perełki, które po niewielkich poprawkach mogą zyskać niesamowity charakter. Przerabianie ubrań to najlepszy sposób na to, by wyróżnić się z tłumu i wyrazić siebie – swój charakter i upodobania. Wykorzystując przerobione ubrania można tworzyć niebanalne kreacje na każdą okazję.
Dlaczego warto dać ubraniom drugie życie?
DIY w modzie to kreatywny sposób dbania o środowisko naturalne, co dziś – w czasach fast fashion i konsumpcjonizmu – jest niezwykle ważne. Popularne marki wypuszczają nawet 50 kolekcji rocznie, co niestety ma negatywne konsekwencje dla środowiska. Przy produkcji bawełny marnuje się mnóstwo wody. Tony mikroplastiku, powstałego podczas wytwarzania materiałów syntetycznych, lądują w oceanach. Nie można zapomnieć o ogromnym śladzie węglowym, jaki pozostawia po sobie fast fashion, a także o gigantycznej i nieustannie rosnącej ilości odpadów tekstylnych, z których tylko część poddawana jest recyklingowi. – Przerabianie ubrań to manifest przeciwko „szybkiej modzie” – dając swoim ubraniom drugie życie, dbamy o środowisko, w którym żyjemy – zauważa Kamil Maślanka, ekspert firmy REKOL, produkującej barwniki do tkanin.
Personalizacja i ekologia to nie jedyne korzyści wynikające z własnoręcznego przerabiania ubrań. Dzięki DIY:
- oszczędzasz – nie musisz wydawać 100 czy 200 złotych na nowy ciuch, a jedynie kilka lub kilkanaście na barwnik do tkanin, pasmanteryjne dodatki czy inne drobne akcesoria, a największą inwestycją jest Twój czas,
- ćwiczysz zdolności manualne – projektowanie, szycie czy haftowanie to doskonałe ćwiczenia fachu w ręku, który warto sprawdzić, bo kto wie, może odkryjesz swoją nową pasję!
Nożyczki w ruch
Swoją przygodę z przerabianiem zacznij od zmiany fasonów starych ubrań. Do takich przeróbek potrzebujesz wyłącznie nożyczek i taśmy krawieckiej (czasem też igły i nitki w dopasowanym kolorze).
Wykorzystując proste patenty krawieckie, możesz tworzyć zupełnie nowe kroje. Z jeansów możesz zrobić spodenki, z klasycznego T-shirtu efektowny crop top, a z prostej koszulki – obcisłą spódniczkę z wysokim stanem. Puść wodze swojej fantazji, włącz kreatywne myślenie, nie bój się wychodzić poza utarte schematy i eksperymentować. Dzięki temu w prosty sposób uzyskasz efekt, który przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.
Barwniki do ubrań – wyróżnij się z tłumu
Doskonałym patentem na zmiany w garderobie jest farbowanie ubrań za pomocą specjalnych barwników do tkanin. Najbardziej podatne na farbowanie są naturalne materiały, takie jak bawełna, len, jedwab czy niektóre rodzaje wełny. Porowate, naturalne włókna zdecydowanie lepiej przyjmują barwniki niż włókna syntetyczne.
– Barwniki do ubrań są dostępne w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Dzięki nim w prosty sposób możemy odmienić swoją garderobę, dać naszym ubraniom drugie życie i wyróżnić się z tłumu w ciekawy sposób – podkreśla Kamil Maślanka, ekspert firmy REKOL.
Niezwykle kreatywną metodą farbowania tkanin jest tie-dye, czyli tworzenie niepowtarzalnych wzorów za pomocą skręcania, związywania, zgniatania i innych prostych technik. Tie-dye to połączenie nowoczesności i niebanalnego designu z beztroską i świeżością.
Magia dodatków
Inną prostą metodą na przerabianie ubrań jest ozdabianie. W stacjonarnych i internetowych pasmanteriach znajdziesz niezwykłą różnorodność kolorowych akcesoriów, które zamienią Twoje stare spodnie czy bluzki w stylowe, całkowicie odmienne elementy garderoby. Możesz wybierać wśród takich dodatków jak:
- guzki o różnych kształtach,
- welurowe i aksamitne wstążki oraz koronkowe taśmy o różnych grubościach,
- koraliki, perełki, kamyczki, cekiny,
- rozmaite aplikacje biżuteryjne,
- naprasowanki.
Zrobienie naprasowanki, przyszycie kilku dodatkowych guzików, wycięcie prostego wzoru czy farbowanie to proste i tanie sposoby na przerabianie starych ubrań. Pozwól sobie na odrobinę modowego szaleństwa i stwórz kreacje, które zachwycą swoją unikalnością!

Moda w natarciu… ma szansę zmienić nasz świat na lepsze – ciekawe spojrzenie na trendy na konferencji w Osace

TATUUM i Miś Uszatek zaprezentowali łódzką modę na EXPO 2025 w Osace

Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.