ZŁOTA NITKA SZUKA DWUNASTU WSPANIAŁYCH RUSZA NABÓR DO PRESTIŻOWEGO KONKURSU DLA
ZŁOTA NITKA SZUKA DWUNASTU WSPANIAŁYCH
RUSZA NABÓR DO PRESTIŻOWEGO KONKURSU DLA PROJEKTANTÓW
Autorska wizja, odwaga, kreatywność, jakość – tego szukają u młodych projektantów jurorzy konkursu Złota Nitka, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Laureaci mogą liczyć na uznanie, które niesie za sobą prestiż najstarszego tego typu konkursu w Polsce, uwagę świata mody oraz 30 000 zł na realizację marzeń o rozwoju kariery. Nabór właśnie ruszył, a zgłoszenia, za pomocą formularza elektronicznego, można przesyłać do 11 września.
Złota Nitka to ogólnopolski konkurs dla młodych projektantów, który toruje obiecującym kreatorom drogę do świata mody. Wśród laureatów poprzednich edycji są głośne tak nazwiska, jak Łukasz Jemioł, projektanci z duetu Paprocki & Brzozowski, Mikołaj Żurek, Adrian Krupa czy odkrycie zeszłorocznej edycji – Maurycy Zylber. Konkurs jest częścią wydarzenia Łódź Young Fashion.
– Złota Nitka już od 30 lat kształtuje scenę mody w Polsce, odkrywa i nagradza utalentowanych projektantów, którym otwiera drzwi do kariery i daje możliwość wyruszenia w drogę na światowe wybiegi i okładki prestiżowych magazynów mody – zapewnia Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion. Organizatorami Łódź Young Fashion oraz konkursu Złota Nitka są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź.
– Łódź Young Fashion to jedno z najważniejszych branżowych wydarzeń w Polsce, które pozwala młodym twórcom rozwinąć skrzydła. Od lat współtworzy modowy charakter naszego miasta. Czerpie z jego kreatywnej tożsamości i ją wzbogaca – dodaje Piotr Kurzawa, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Złota Nitka jest skierowana do młodych osób – do 35 roku życia – zajmujących się projektowaniem mody, w szczególności do studentów i absolwentów kierunków związanych z projektowaniem ubioru. Do konkursu można zgłaszać kolekcje, które powstały w latach 2021-2023 i składają się z od 8 do 12 sylwetek.
Pierwszy etap polega na wysłaniu formularza online, dostępnego na stronie www.lodzyoungfashion.com. Do zgłoszenia trzeba dołączyć też zdjęcia 4 wybranych sylwetek, opis kolekcji, rysunki pozostałych zgłaszanych sylwetek czy planszę inspiracyjną. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 11 września. W drugim etapie jury, czyli czołowe nazwiska świata mody i designu, wyłonią 12 najlepszych kolekcji, których autorzy w listopadzie powalczą o nagrodę główną.
Co będzie kluczowe przy wyborze finalistów? – Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są tu tak ważne, jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu. Stawiamy na kreatywność i twórczą odwagę młodych projektantów. Ważna będzie też jakość wykonania i zgodność kolekcji z nadesłanymi wcześniej zdjęciami – wyjaśnia Katarzyna Wróblewska.
Zwycięzcę poznamy podczas gali finałowej konkursu, 18 listopada, w Centrum Promocji Mody łódzkiej ASP. Laureat lub laureatka otrzymają statuetkę Złotej Nitki oraz 30 000 złotych.
Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem są dostępne na www.lodzyoungfashion.com
Okulary i soczewki w sylwestrowej stylizacji
Zima w stylu Black & White z Lee Cooper
Modne, ciepłe i z futerkiem – zimowe buty od Lee Cooper
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Wiktor Dyduła: Znam osoby w branży muzycznej wypalone z powodu nadmiaru pracy. To, co kiedyś sprawiało im przyjemność, teraz jest zawodowym obowiązkiem
Artysta promuje obecnie swój najnowszy singiel zatytułowany „Szybkie tempo” i właśnie z taką prędkością od trzech lat podbija polski rynek muzyczny. Piosenkarz zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie wyzwania narzuca życie w ciągłym biegu, dlatego on sam, mimo że prężnie rozwija swoją karierę i czerpie ogromną radość ze śpiewania, od czasu do czasu zatrzymuje się i patrzy na to, co robi z innej perspektywy, by złapać tak potrzebny dystans. Wiktor Dyduła przyznaje bowiem, że w branży muzycznej nie brakuje osób, które skarżą się na zbyt duże obciążenie psychiczne i wypalenie zawodowe.