Motoserce, czyli łódzcy motocykliści dla najmłodszych
Największa charytatywna moto impreza w mieście powraca! 20 kwietnia na rynku Manufaktury odbędzie się 16. edycja Motoserca – wyjątkowej inicjatywy łódzkich motocyklistów. Co roku, grupa zmotoryzowanych łączy siły, by zebrać krew dla dzieci poszkodowanych w wypadkach na drodze.
Motoserce
20.04, godz. 11-20, rynek Manufaktury od ul. Zachodniej
Motoserce to inicjatywa, którą kojarzy każdy gość Manufaktury – jest z nami nieprzerwanie od kilkunastu lat. Do tej pory, łódzkim motocyklistom udało się zebrać 38 367 litrów krwi, a mają apetyt na więcej! Pomysłodawcami, a jednocześnie organizatorami akcji są kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych, a współorganizatorem Polski Czerwony Krzyż. Wyjątkowa inicjatywa od lat cieszy się niemałą popularnością: - Na co dzień kojarzeni ze skórzanymi kurtkami i długimi brodami, w tej akcji motocykliści pokazują, że mają też wielkie serca. Działania charytatywne, szczególnie dla dzieci, są bardzo ważną częścią naszej działalności. Jestem pewny, że także w najbliższy weekend motospołeczność pokaże, że drzemie w niej wielka siła, a efektem będą kolejne litry krwi zebrane na rzecz potrzebujących – mówią organizatorzy z grupy Berserkers.
Okazja do powiększenia dotychczasowego bilansu zbiórki będzie już w najbliższą sobotę – na rynek Manufaktury zjadą się przepiękne motocykle – począwszy od sportowych, ztuningowanych modeli, przez wyczynowe, choppery, cruisery, a także motocykle turystyczne i wyprawowe, czy egzemplarze-zabytki. W pomoc i organizację akcji zaangażowały się największe kluby: Boruta MC Poland, Born To Ride MC Poland, Brotherhood MC Poland, Berserkers Łódź, Dark Sqadron oraz Group of Franc.
Oprócz wspaniałych maszyn, pojawi się tez mnóstwo innych atrakcji. Nie zabraknie koncertów zaprzyjaźnionych zespołów i bandów: San Escobar, Naked Root, Wydział Diagnostyki, Bodzis, Amok, Ukeje i… Normalsi! Wsparcie akcji okaże także Straż Pożarna – strażacy pojawią się z atrakcjami dla najmłodszych, czyli wozami bojowo-gaśniczymi, a także drabinką speleo do plenerowej wspinaczki. Przy krwiobusie stanie pojawią się także animatorzy z Centrum Rozrywki Bajkowy Labirynt – wszyscy rodzice, którzy zdecydują się oddać krew, będą mogli zostawić swoje dzieci pod opieką doświadczonych animatorów.
Zbiórka krwi
Najważniejszym elementem imprezy będzie oczywiście zbiórka krwi, w godzinach 11-15. Dawcą może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowa. Przewlekłe choroby wykluczają możliwość oddania krwi (m.in. zaawansowana miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca). Warto również pamiętać, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze czy też ciąży i okresie karmienia piersią lub operacjach, należy odczekać minimum 6 miesięcy zanim podejmiemy decyzję o oddaniu krwi.
Wszyscy potencjalni dawcy powinni pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, lekkostrawnym posiłku, a także dużej dawce snu w nocy przed pobraniem.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.