Mroczna strona brytyjskiej rodziny królewskiej – ‘Prince Andrew: Banished’
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
W dokumencie ‘Prince Andrew: Banished’ zobaczymy mroczną stronę brytyjskiej rodziny królewskiej. Produkcja ujawnia niecodzienne aspekty wychowania księcia Andrzeja - syna królowej Elżbiety II, młodszego brata króla Karola III - oraz jego lekkomyślność, których kulminacją były powiązania z sutenerką Ghislaine Maxwell i oskarżenia o gwałt. Jego królewska pozycja dawała mu poczucie bezkarności, ale tylko do czasu… Film dokumentalny jest już dostępny za pośrednictwem platformy streamingowej Viaplay.
‘Prince Andrew: Banished’ odsłania burzliwą historię tego, jak książę Yorku Andrzej – bogaty playboy, oficer brytyjskiej Royal Navy i jednocześnie ukochany syn Elżbiety II - swoim zachowaniem sprowadził skandal na tysiącletnie dziedzictwo brytyjskiej rodziny królewskiej. Dzięki niepublikowanym wcześniej wywiadom z królewską służbą, dziennikarzami, członkami kręgu towarzyskiego księcia oraz zespołem prawników, którzy ujawnili zarzuty, produkcja zagłębia się w świat przywilejów, zazdrości, pożądania i chciwości, które popchnęły Andrzeja najpierw w bliską znajomość z notorycznymi przestępcami seksualnymi Jeffreyem Epsteinem i Ghislaine Maxwell, a następnie w skandal, który grozi upadkiem Domu Windsorów.
Książę Andrzej zawsze zajmował nietypowe miejsce w hierarchii Pałacu Buckingham. Pomimo że żył nieco w cieniu matki i brata, sam również ściągał na siebie uwagę paparazzi i tabloidów licznymi romansami i kłopotliwym małżeństwem. Był rozpieszczany jako ulubiony syn królowej, ale ten uprzywilejowany status wiązał się też z marginalizacją jego osoby. Odległa perspektywa zostania kolejnym królem Wielkiej Brytanii sprawiła, że mógł więcej czasu poświęcić na wystawne przyjęcia i znajomości z możnymi tego świata, w tym także z multimilionerem Jeffreyem Epsteinem.
Andrzejowi, członkowi rodziny królewskiej Windsorów trudno było zaimponować. Jednak taką osobą był Jeffrey Epstein – znany na całym świecie finansista i posiadacz największej prywatnej rezydencji na Manhattanie oraz własnej wyspy. Andrzej poznał Epsteina przez Ghislaine Maxwell, będącą ówczesną partnerką Epsteina i jednocześnie koleżanką księcia z czasów uniwersyteckich.
Negatywną kulminacją znajomości Andrzeja z Epsteinem i Maxwell był pozew cywilny złożony przez Virginię Giuffre, którą rzekomo Epstein i Maxwell zmusili do uprawiania seksu z księciem. Andrzej bronił się publicznie w mediach, w tym m.in. w głośnym wywiadzie dla BBC w 2019 roku, podczas którego twierdził, że nigdy nie spotkał Virginii i ledwo znał Ghislaine. Ta rozmowa podważyła jego wiarygodność i podniosła jeszcze więcej zagadkowych kwestii odnośnie jego powiązań z ludźmi, którzy nigdy nie powinni znaleźć się w pobliżu członka rodziny królewskiej. Czy książę Andrzej wykorzystywał seksualnie w przeszłości młode kobiety? Odpowiedzi na to i inne pytania poznamy w filmie dokumentalnym ‘Prince Andrew: Banished’. Produkcja jest już dostępna na platformie streamingowej Viaplay.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.