Komunikaty PR

Artystka z Ukrainy jednym z gości Festiwalu Kultur Świata Globaltica

2022-05-26  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Już 14 lipca odbędzie się inauguracyjny koncert Festiwalu Globaltica. Multikulturowa uczta muzyczna zanurzona w oryginalnych dźwiękach, egzotycznych rytmach i nietuzinkowej formie to nie jedyne zalety Globaltiki. Organizatorzy przewidzieli oprócz koncertów wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Przewidziany został program filmowy, teatralny oraz wystawa uznanej na całym świecie ukraińskiej artystki Darii Alyoshkiny. Festiwal potrwa aż trzy dni i zakończy się występem DJa Mukambo podczas tanecznego after-party.

Aby zrozumieć obcą kulturę, trzeba zaangażować się emocjonalnie w jej poznawanie, a najlepszym na to sposobem jest przeżywanie sztuki i zgłębianie wrażliwości artystów różnych krajów. Ważnym aspektem jest uczenie owej wrażliwości nie tylko dorosłych, ale może właśnie przede wszystkim dzieci. Pozwoli to w efekcie na wychowanie pokolenia zaangażowanego globalnie w gospodarkę, kulturę i ekonomię. Muzyka natomiast stanowi medium, którego siła oddziaływania ma wpływ na każdego. Za jej pośrednictwem dociera się do najbardziej opornych głów     .

 

Festiwal Kultur Świata Globaltica to zatem nie tylko okazja do ciekawego spędzenia czasu w wakacje, ale także sposób na zainteresowanie (nie tylko najmłodszych) obcymi nam kulturami. Wśród artystów Globaltiki znajdą się, ogłoszeni już wcześniej, muzycy; grupa Damir Imamović Trio, zajmująca się w unikatowy sposób tradycją muzyczną Bośni; zespół Bab L’ Bluz, grający w nurcie wielowiekowej praktyki marokańskiej gnawa zakorzenionej w tradycjach islamu i Afryki Subsaharyjskiej oraz poświęcający się muzyce granej na guembri; Cimarrón, który został założony w celu popularyzacji na całym świecie kolumbijskiego stylu ludowego joropo i kultury llaneros; Kapela Brodów, zajmująca się utworami świeckimi i religijnymi z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, która podczas Globaltiki zagra koncert, a także poprowadzi potańcówkę przy tradycyjnej muzyce polskiej.

Ale to oczywiście nie koniec! Organizatorzy Globaltiki ujawnili właśnie kolejnych artystów festiwalu!

Do szeregu muzyków dołączył zespół Kumbia Boruka. Zespół doskonale potrafi nadawać nowy kształt klasycznej cumbii z lat sześćdziesiątych, dodając elementy reggae, dubu, muzyki afrykańskiej i rocka. W ich muzyce pojawiają się też brzmienia psychodelicznych gitar, rozbudowane sekcje rytmiczne oraz eksplodujące energią i mocą dęciaki. Muzycy nie zapominają też o peruwiańskiej cumbii zwanej chicha, czego rezultatem jest cumbia „hybrydowa” – nueva cumbia – muzyka przepełniona niesamowitą latynoską energią, która poruszy każdego słuchacza.

Zespół wydał w Europie dwa albumy i zagrał ponad 250 koncertów, za każdym razem wprawiając słuchaczy w doskonały nastrój i przekazując to, co – jak twierdzą sami muzycy – zawsze było celem grupy Kumbia Boruka – pozytywną wibrację, radość i energię, a jednocześnie promując na Starym Kontynencie chyba najbardziej emblematyczne rytmy Ameryki Łacińskiej. Warto również wspomnieć, że muzyka zespołu trafiła na ścieżkę dźwiękową znakomitego serialu dokumentalnego „Maradona w Meksyku”, który wyprodukował w 2019 roku Netflix.

Warto zwrócić także uwagę na występ Christine Salem, urodzonej w Saint-Denis, na wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim, która utrzymuje silną więź ze swoją kulturą i poprzez muzykę stara się oddać hołd swoim korzeniom. Jednocześnie, mimo szacunku do korzeni, Salem – będąca jednym z najbardziej znanych głosów pochodzących z Reunion i mająca tam w zasadzie status artystki kultowej – łamie wiele zasad i tradycji muzycznych, podążając własną ścieżką.

Jej wielka siła tkwi w szczerości wypowiedzi, która jest znacznie bardziej związana z kreatywnością i intuicją niż z zapisem muzycznym i teorią. Taki sposób tworzenia daje jej bezgraniczną swobodę, a efektem jest inspirująca muzyczna mieszanka, pełna afrykańskich rytmów, delikatnych lub czasem ostrych dźwięków gitary i uduchowionych tekstów zarówno w języku kreolskim jak i francuskim czy angielskim. W swoich pieśniach Salem przywołuje dzieciństwo, podróże, koncerty i spotkania. Zdarza się też, że nawiązuje do religii, wierzeń i czasów niewolnictwa. Jej niepowtarzalny głos wraz z dźwiękami tradycyjnych lokalnych instrumentów perkusyjnych, gitary i skrzypiec przenosi słuchacza na małą, ciepłą wyspę na Oceanie Indyjskim, którą trudno chcieć opuścić.

Taneczne festiwalowe after-party poprowadzi natomiast DJ Mukambo, rezydujący na co dzień w Brukseli, będący dziennikarzem muzycznym od 14 lat i radiowym prezenterem od lat 10. Pisze o muzyce i kulturach świata, wyszukuje artystów, którzy mają ciekawe rzeczy do powiedzenia. Pewnie dlatego afrobeat jest jego ulubioną muzyką – jak sam twierdzi, ten gatunek jest szczery i bardzo taneczny.

Wyjątkowość setów Mukambo charakteryzuje się tym, że gra on głównie nową muzykę: wpadający w ucho wybór afrobeatu, afro-latynoski i afro-brazylijski groove, klimaty luzofońskie z Czarnego Lądu, soukouss, etiogrooves, reggae/dub/dancehall i hip-hop z etnicznym/regionalnym posmakiem + tropikalny bas. Mukambo, jak sam mówi, pozostaje wierny rytmowi czystej muzyki i nie gra housu, disco czy techno.

Wśród atrakcji festiwalowych nie zabraknie również stałych elementów festiwalowego miasteczka takich jak „Strefa zasilania umysłu”, „GLOBALTICA KIDS”, „Miasteczko społeczne” czy też „Miasteczko kupieckie”. Wyświetlone zostaną również liczne filmy na temat sztuki, kultury i artystów.

Szczególne zainteresowanie wzbudza ukraińska artystka Daria Alyoshkina, urodzona w kijowskiej rodzinie rzeźbiarzy, od lat reprezentująca Ukrainę na różnego rodzaju wystawach oraz międzynarodowych imprezach. Artystka zajmuje się powszechnie mało znaną, ale i często uprawianą w formie miejscowego folkloru (zwłaszcza w krajach słowiańskich), sztuką wycinanki. Jej wystawa zainauguruje Festiwal Globaltica 14 lipca wraz z występem wspomnianej wcześniej kapeli Damir Imamović Trio.

Jedną z atrakcji dla najmłodszych będzie spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Igraszka pt. „Podróż za horyzont”. Na przedstawieniu się jednak nie skończy! Tym razem będzie bardzo muzycznie, tanecznie i ruchowo. Zaplanowano dodatkowo warsztaty tworzenia instrumentów, zajęcia perkusyjne i rytmiczne, animacje i zabawy taneczne. Odbędą się także kreatywne warsztaty plastyczne dla młodszych i starszych dzieci, tworzenie totemów, spotkanie z ciekawą literaturą dziecięcą oraz zajęcia ekologiczne z grupą Zielone Ogniwo.

 

 

Śledźcie osobiście przygotowania do Globaltiki, aby nie przegapić żadnych ważnych informacji:

https://globaltica.pl/#/

https://www.facebook.com/globalticafestival

https://www.youtube.com/channel/UCNwv6n8EV2A10aeYZB_PMrw

https://www.instagram.com/globaltica.festival/

 

 

 

GLOBALTICA to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Giełda winyli i kaset CD w Atrium Biała Biuro prasowe
2024-03-27 | 12:55

Giełda winyli i kaset CD w Atrium Biała

Czas odkurzyć swój gramofon i posłuchać dobrej muzyki! W dniach 5-6 kwietnia zapraszamy do Atrium Biała na giełdę winyli, prezentującą tysiące czarnych krążków z
Muzyka Czy polska piosenka dla dzieci umarła?
2024-03-22 | 01:00

Czy polska piosenka dla dzieci umarła?

Każde pokolenie ma swojego „bohatera” w świecie muzyki, z którym utożsamia swoją młodość i okres dojrzewania czy wczesną dorosłość. Starsi słuchacze z rozrzewnieniem
Muzyka DAGGA PREZENTUJE „DON’T HOLD ME” WE WSPÓŁPRACY Z MAD CHOCOLATE I E
2024-03-18 | 09:00

DAGGA PREZENTUJE „DON’T HOLD ME” WE WSPÓŁPRACY Z MAD CHOCOLATE I E

"Don't Hold Me" to elektryzujący utwór pop eurodance, który zagłębia się w głębiny samotności. Napędzany energetyczną instrumentacją, piosenka uchwytuje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner Serwisu Zdrowie

Viatris

Media

Styl życia

Maria Sadowska: Niektórym się nie chce i zamiast malowania pisanek używają gotowych barwników albo naklejek. Dla mnie to jedna z najważniejszych tradycji świątecznych

Reżyserka podkreśla, że w kultywowaniu tradycji przygotowywania pisanek nigdy nie wybiera drogi na skróty. Nie dla niej więc gotowanie jajek w łupinach cebuli czy ozdabianie naklejkami. Maria Sadowska preferuje ręcznie malowane pisanki i tuż przed Wielkanocą angażuje do tego swoich bliskich. Jej zdaniem to doskonała okazja do pogłębienia relacji rodzinnych, a także do uruchomienia czasem uśpionych pokładów wyobraźni i kreatywności.

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.