Brathanki powracają z nowym utworem!
Zespół jest wierny swoim folkowo-rockowym korzeniom muzycznym, które jak zwykle ubarwia świetny tekst z lekkim przymrużeniem oka autorstwa Zbigniewa Książka. „Piosenka, jakich wiele, o relacjach damsko-męskich, ze śpiewną melodią, refrenem, który zostaje w głowie, a słowa w sercu.” - tak o piosence opowiada jej kompozytor, Janusz Mus.
Do utworu powstał animowany teledysk, w którym wykorzystano zdjęcia członków grupy, zręcznie wkomponowane w całą treść. Zarówno muzyka jak i teledysk powstawały w trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Artyści, zamknięci w domach, tworzyli na odległość zarówno utwór jak i obrazek do niego. Efekt takiej pracy zaskoczył ich bardzo pozytywnie, ale nie ukrywają, że woleliby już więcej nie pracować osobno i w zamknięciu. J
Aga Dyk: „Wybuch pandemii zastał mnie świeżo po urodzeniu mojej córeczki. Nie nudziłam się, ale z wielką radością przystąpiłam do pracy nad naszym nowym utworem. Wyszło nam to całkiem nieźle i już nie możemy doczekać się odmrożenia dużych koncertów i spotkania z naszą cudowną publicznością. Bardzo za tym tęsknimy. I jesteśmy ciekawi opinii na temat „Kantyleny konwaliowej”!
https://youtu.be/ZVCl7jvQIp0
Zespół Brathanki powstał ponad 12 lat temu z inicjatywy akordeonisty Janusza. Pierwszy skład zespołu tworzy grono zaprzyjaźnionych muzyków: Hania Chowaniec "Rybka "- wokal, Janusz Mus - akordeon , Piotr Królik - perkusja, Grzegorz Piętak - gitara basowa,
Stefan Błaszczyński- flet, Jacek Królik - gitara, Adam Prucnal - skrzypce i instrumenty klawiszowe. W takim składzie zespół grał swoje pierwsze koncerty. W 1999 r. nastąpiła zmiana wokalistki i do zespołu dołączyła Halina Młynkowa. Ich pierwsza płyta „Ano!” była muzycznym wydarzeniem roku 2000. Zyskała status multiplatyny. Z tej płyty pochodzą takie hity jak:
„Czerwone korale”, „Gdzie ten który powie mi”, „Siebie dam po ślubie”. Zespół zdobył wówczas Superjedynkę w kategorii “Debiut 2000” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ich drugi album „Patataj” natychmiast zdobywa status Złotej Płyty. W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedaje się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy, żeby ostatecznie osiągnąć status platynowej. Krążek promuje m.in. piosenka: „W kinie w Lublinie - kochaj mnie!” i „Za wielkim morzem Ty”. Pasmo sukcesów przypieczętowuje Nagroda w koncercie Premiery i Superjedynka w kategorii Teledysk na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2001 i Nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii Album Roku - muzyka ethno/folk.
W 2003 r. z zespołu odchodzi Halina a jej miejsce zajmują dwie nowe wokalistki: Anna Mikoś i Magdalena Rzemek. Z udziałem nowych solistek w listopadzie ukazuje się płyta „Galoop”, która łączy muzykę rockową z elementami folkloru różnych grup etnicznych. W 2006 r. wokalistką zostaje Ola Chodak. W 2009 r. wokalistką zostaje Agnieszka Dyk, laureatka Szansy na sukces z udziałem Brathanków w 2005 roku. Gitarzystę Jacka Królika zastępuje Wiktor Tatarek. W 2011 r. zespół wydaje płytę „Brathanki grają Skaldów”. W 2012 r. ukazuje się płyta z najpiękniejszymi polskimi kolędami, które zarejestrowano podczas koncertu telewizyjnego. Rok 2014 to kolejna autorska płyta - " moMtyle " promowana singlem - "Mamo, ja nie chcę za mąż ".
https://www.brathanki.com.pl
https://www.instagram.com/brathanki_official/
https://www.facebook.com/BRAThANKI
https://www.youtube.com/user/teledyskibrathanki

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.