Cała jest muzyką - koncert Agnieszki Hekiert w ramach Manu Summer Jazz Sundays
Łodzianie kochają jazz. W minioną niedzielę tłumy miłośników tego wyjątkowego gatunku muzycznego zebrało się, by wysłuchać koncertu Małgorzaty Hutek w ramach Manu Summer Jazz Sundays. Tegoroczny cykl nosi nazwę “Dziewczyny Jazzu”, więc pora na kolejną utalentowaną artystkę - znaną w całej Europie, Agnieszkę Hekiert.
Manu Summer Jazz Sundays, Manufaktura, Mały Rynek Jazzowy
(między restauracjami: Starbucks, Whiskey In The Jar oraz pizzerią 105)
Każda niedziela sierpnia, godz. 17:00
W najbliższą niedzielę (13.08) na scenie Małego Rynku Jazzowego wystąpi artystka, o której legendarny amerykański artysta Bobby McFerrin mówi: „cała jest muzyką”. Mowa o Agnieszce Hekiert – wybitnej wokalistce, kompozytorce, autorce tekstów i aranżacji, a także trenerce wokalnej gwiazd. W 2004 roku z trio Krzysztofa Hedzina nagrała płytę „Night And Day Swing”. Koncertowała we Francji, Włoszech, Chorwacji, Bułgarii, Niemczech i Austrii, gdzie nawiązała współpracę z legendą polskiego Jazzu – Leszkiem Żądło, a także Konstantinem Kostovem i Nevyanem Lenkovem. Owocem tej współpracy jest nagrana w 2009 roku płyta „European Impressions”, W tym samym roku Agnieszka Hekiert nawiązała współpracę z Bobbym McFerrinem, z którym występowała w ramach projektu Vocabularies. W 2012 roku ukazała się druga solowa płyta wokalistki – „Stories”, nagrana z udziałem muzyków sceny europejskiej i polskiej.
W trakcie kariery miała także okazję współpracować z wieloma gwiazdami polskiej sceny – Marylą Rodowicz, Natalią Kukulską, Ryszardem Rynkowskim i Krzysztofem Ścierańskim. Jako nauczycielka śpiewu i trenerka wokalna, jest znana przede wszystkim z pracy za kulisami programów telewizyjnych, np. „Mam Talent”, „X-Factor” czy „Twoja twarz brzmi znajomo”. Koncert w Manufakturze to świetna okazja by podziwiać talent jednej z najciekawszych polskich kobiet jazzu.
W ramach cyklu „Dziewczyny Jazzu” jeszcze w tym miesiącu na scenie wystąpi grupa O.N.E. oraz Kasia Nova. Wszystkie koncerty są otwarte, niebiletowane, ale liczba miejsc siedzących jest ograniczona. W razie deszczu - występy artystów zostaną przeniesione do hallu głównego nieczynnej w tym dniu galerii.
Harmonogram koncertów:
- 13.08 – Agnieszka Hekiert Trio
- 20.08 – O.N.E.
- 27.08 – Kasia Nova Trio

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Krzysztof Skórzyński: Dla mnie Wielkanoc ma wymiar symboliczny i duchowy. Podczas przygotowań w kuchni ja jestem od wykonywania poleceń córki
Gospodarz programu „Dzień Dobry TVN” lubi celebrować Wielkanoc w dużym, rodzinnym gronie. Z ekscytacją czeka więc na te świąteczne dni i zapowiada, że w tym czasie nie stroni również od obowiązków w kuchni. Co prawda szefują w niej panie, ale on dwoi się i troi, by pomóc jak najwięcej. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że w menu oczywiście nie zabraknie „królowej” świątecznego stołu – tradycyjnej sałatki jarzynowej, a on będzie miał duży udział w jej przygotowaniu.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Prawo
400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie

W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.