DJ WIKA PRZEJĘŁA KONSOLĘ W ARTE.TV
Z zawodu Wirginia Szmyt jest pedagogiem. Przez długie lata pracowała z dziećmi w różnym wieku, specjalizując się w szczególności w pracy z trudną młodzieżą z problemami wychowawczymi. Przez krótki okres działała również w kabarecie. Jej przygoda z byciem DJ-ką na pełen etat rozpoczęła się w momencie przejścia na emeryturę. Zaczynała od organizowania imprez dla seniorów w ośrodkach kultury i bardzo mocno angażuje się w aktywne życie polskich seniorów oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wirginia Szmyt stale przełamuje obraz typowego seniora oraz babci. Aktywnie działa nie tylko rozwijając swoją karierę, ale również pomagając innym seniorom. Pokazuje, że życie na emeryturze wcale nie oznacza pozostawania bezczynnie w domu. To moment, kiedy każdy może rozwijać swoje pasje, spędzać czasu z ludźmi oraz… świetnie się bawić! Swoje działania wielokrotnie określała jako „szacunek do przemijania”. Chce, aby osoby starsze były postrzegane jako otwarte i ciekawe świata. Starzenie się to naturalna kolej rzeczy, jednak nie należy się go bać. W tym czasie można dokonać wielu wspaniałych rzeczy, co Wika sama stale udowadnia. O swoich działaniach i organizacji wydarzeń dla seniorów opowiada w najnowszym dokumencie ARTE.tv.
- Nie godzę się na to, aby człowiek starszy był niewidoczny, nieszanowany oraz postrzegany jako zło konieczne. Często ludzie posiadają zaburzoną wizję człowieka starszego, która wcale nie jest pozytywna. Staram się zmieniać podejście społeczeństwa do emerytów. Ja osobiście inaczej zapatruję się na życie. Uważam, że czas odejścia na emeryturę to drugi proces życia. Samo w sobie życie jest najpiękniejszym darem, jaki został nam przekazany, dlatego trzeba go w pełni wykorzystać. Zachowanie niezależności i samowystarczalności w moim wieku wymaga aktywnego życia, które staram się prowadzić. Nie są mi obojętne również losy mniejszości seksualnych w Polsce. To przykre patrzeć również i na ich wykluczenie z powodu miłości… Wspieram, pomagam i staram się zmienić podejście społeczeństwa do ludzi, którzy stają się obiektem niechęci. Wstydem jest, że wykluczamy również osoby niepełnosprawne. Mamy XXI wiek, a krzywda ludzka jest dla niektórych niezauważalna i jesteśmy wobec niej obojętni.W swoich działaniach nie można się bać, ponieważ zostaniemy niewolnikami samego siebie do końca życia - mówi DJ Wika.
Miksowanie okazało się jej pasją i ukrytym talentem. Na scenie króluje już ponad 25 lat. Do jej setów bawią się osoby starsze i młode na całym świecie. Gra różne style muzyczne: od typowo klubowych, przez ciężkiego rocka, hityminionych lat, aż po disco polo. Jest otwarta, pełna energii i niczego się nie boi - dzięki temu zyskała sympatię tysięcy osób. Istotną kwestią jest dla niej klimat na prowadzonych przez nią imprezach oraz to, czy ludzie dobrze się bawią przy jej muzyce. Nie stara się konkurować z młodymi DJ-ami, na swój cel obrała inną misję – pokazania seniora aktywnego i pełnego życia. Jej kalendarz wypełniony jest po brzegi. Grywa w renomowanych klubach oraz na festiwalach, m.in. w Paryżu, Budapeszcie czy Moskwie. Słynie z unikalnego podejścia do swojego zawodu, gra muzykę m.in. z własnych płyt CD, które od lat kupuje tworząc gigantyczną kolekcję. Aktywnie wspiera również młodych i początkujących DJ-ów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
Wirginia Szmyt jest inspiracją dla wielu pokoleń. Jej kariera to przykład wytrwałości i determinacji, która niesie piękne przesłanie do starszych oraz młodszych: „emerytura to dopiero początek i nasze nowe życie”. Jej postawa przyczynia się także do zmiany postrzegania seniorów. Poznaj bliżej DJ Wikę dzięki reportażowi ARTE.tv: https://www.arte.tv/pl/videos/110246-006-A/dj-wika-na-miksowanie-nigdy-nie-jest-za-pozno/.
BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...
"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Łódź bez makijażu w debiutanckiej płycie Wolnych Bałut
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.