Dyrygent Frieder Bernius daje pierwsze gościnne koncerty w Stambule i Ankarze
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Będzie to jego pierwszy występ w Turcji, który odbędzie się w nowo otwartym Centrum Kultury im. Atatürka. Razem z Maestro Berniusem wystąpi dr Burak Onur Erdem, uznany turecki dyrygent. Obaj artyści wykonają utwory i połączą dwa różne światy dźwięku, które będą wyjątkowym doznaniem nie tylko dla melomanów.
– Muzyka może łączyć ludzi i być ponad granicami językowymi i narodowymi. Turcja jest także pomostem łączącym Wschód z Zachodem co sprawia, że ludzie są ciekawi występów w Turcji – zachwyca się Frieder Bernius.
Wydarzenia odbędą się w nowo wybudowanym Centrum Kultury im. Atatürka (AKM) w Stambule oraz otwartej w 2020 roku Sali Koncertowej CSO w Ankarze. W serii koncertów pod dyrekcją Friedera Berniusa weźmie udział dr Burak Onur Erdem, wybitny turecki dyrygent i założyciel chóru „Rezonans”, a także „Tureckiego Chóru Państwowego”.
– Ten cykl koncertów to historyczny moment na naszej scenie muzyki chóralnej. Tureccy śpiewacy są podekscytowani spotkaniem z Friederem Berniusem, bezsprzecznie legendarnym geniuszem naszych czasów. Występy z udziałem Rezonansu, śpiewaków z Tureckiego Chóru Państwowego i utalentowanych młodych muzyków tego kraju zaprezentują najwyższą jakość muzyki chóralnej w Turcji – mówi dr Burak Onur Erdem.
Maestro Bernius będzie miał przyjemność przekazać swoją szczególną wiedzę o muzyce, która powstała w Europie Środkowej w XVIII wieku. Razem z dr. Erdem`em i tureckimi muzykami postarają się akompaniować tzw. muzyce basso continuo z XVIII wieku również przy użyciu dawnych instrumentów tureckich.
Program koncertu:
- 14 listopada 2021: Koncert Galowy, Centrum Kultury im. Atatürka w Stambule
- 16 listopada 2021: Koncert, Sala Koncertowa CSO w Ankarze
Prezentacja wyjątkowego przeżycia muzycznego
Repertuar koncertowy łączy tradycyjne instrumenty tureckie, takie jak ney i kemençe, z klasycznymi utworami muzycznymi. Tworzy to szczególną syntezę elementów anatolijskich i środkowoeuropejskich. W programie znajdują się również interpretacje monumentalnych klasyków niemieckiego repertuaru: od motetów Bacha, uważanych za wirtuozowskie utwory chóralne, przez dzieła Mendelssohna z okresu romantyzmu, po dźwiękowy świat Brucknera, stanowiący ważny kamień milowy w historii muzyki klasycznej.
Pierwszy występ Friedera Berniusa w Turcji
Podczas otwartych prób dyrygenci chóralni i muzycy z Turcji mają okazję spotkać się z najwyższej klasy dyrygentem i pedagogiem Friederem Berniusem, aby czerpać z jego wiedzy i szerokiego doświadczenia. Bernius założył również Akademię Dyrygentów w Stuttgarcie, która skupia dyrygentów i studentów muzyki z całego świata. Kolejnym gościem honorowym będzie Jan Schumacher, niemiecki dyrygent i profesor dyrygentury chóralnej i orkiestrowej na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pojawi się również na otwartych próbach.
O Friederze Berniusie
Frieder Bernius jest jednym z najważniejszych przedstawicieli historycznej praktyki wykonawczej. Jego praca jako dyrygenta i nauczyciela cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem i jest powszechnie uznawana na całym świecie. Jego artystycznymi partnerami są Kammerchor Stuttgart, Barockorchester Stuttgart, Hofkapelle i Klassische Philharmonie Stuttgart. W swoich chórach, orkiestrach i akademiach zrzesza dyrygentów i muzyków z całego świata. Nie tylko zaangażowanie Berniusa, lecz także nagrody czynią go wyjątkowym. Należą do nich Nagroda Edisona (1990), Niemiecki Federalny Krzyż Zasługi (1993) oraz Medal Bacha Miasta Lipska (2009).
O Buraku Onur Erdemie
Dr Burak Onur Erdem jest absolwentem İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (Centrum Zaawansowanych Studiów Muzycznych İTÜ – Uniwersytetu Technicznego w Stambule), które ukończył z tytułem doktora teorii muzyki i dyrygentury. Aby reprezentować turecką muzykę chóralną na całym świecie, w swojej karierze brał udział w wielu międzynarodowych projektach. W 2015 roku został pierwszym Turkiem wybranym do Rady Dyrektorów
Europejskiej Federacji Chóralnej. Następnie w 2018 roku został mianowany członkiem Zarządu Światowej Federacji Chóralnej jako europejski przedstawiciel tej organizacji. Od 2017 roku dr Burak Onur Erdem jest dyrygentem Tureckiego Chóru Państwowego Ministerstwa Kultury i Turystyki.
O tureckim chórze państwowym
Turecki Chór Państwowy Ministerstwa Kultury i Turystyki jest jedną z wiodących społeczności zawodowych w Turcji od momentu powstania w 1988 roku. W każdym sezonie chór występuje na ponad 30 koncertach, z najbardziej prestiżowymi tureckimi orkiestrami zawodowymi, organizuje programy a cappella z zakresu nowoczesnej muzyki, tworzy kompozycje na zamówienie i organizuje koncerty edukacyjne z młodzieżą i dziećmi.
O Rezonansie
Rezonans został założony w 2010 roku przez dr. Buraka Onur Erdema i szybko stał się jednym z najbardziej cenionych chórów w Turcji. Chór tworzy wysokiej jakości muzykę, którą prezentuje w prestiżowych międzynarodowych konkursach. Tam dzieli scenę z najlepszymi chórami świata. Jako ambasador kultury chór Rezonans postawił sobie za misję sprowadzanie nowej muzyki chóralnej z całego świata do Turcji i rozsławienie dzieł kompozytorów tureckich na cały świat dzięki międzynarodowym projektom i festiwalom.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.