“Dziewczynka z zapałkami” – poruszający utwór wspierający pomoc dla uchodźców
Fundacja Avalon
Domaniewska 50a
02-672 Warszawa
pr|fundacjaavalon.pl| |pr|fundacjaavalon.pl
534452357
https://www.fundacjaavalon.pl/
“Rozświetlone niebo nie daje spać,
To nie jest księżyc ani światło gwiazd,
Zobaczyłam skrzydła to nie był ptak,
Wzięłam mały plecak na szybki marsz.” - Fragment utworu "Dziewczynka z zapałkami"
Te wzruszające słowa metaforycznie opisujące wojnę w Ukrainie to cytat wyjątkowego utworu stworzonego przez grupę artystów, wrażliwych na dramat, który toczy się za wschodnią granicą. Charytatywny singiel o tytule “Dziewczynka z zapałkami” będzie miał premierę już 16 września, a dochód z jego sprzedaży artyści postanowili przekazać na Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon.
Jak powstał ten charytatywny utwór?
Sytuacja w Ukrainie poruszyła wiele serc. Od samego początku wojny z Polski płynie pomoc dla potrzebujących sąsiadów. Wiele rodzin otworzyło swoje domy na uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi.
Wojna poruszyła również Macieja Żarnowskiego i Patrycję Hefczyńską, którzy postanowili wydać charytatywny singiel.
“Poranek 24 lutego był dla mnie szokiem. Rosja zaatakowała Ukrainę. Nie mogłem w to uwierzyć. Kiedy włączyłem telewizor, widząc tysiące uciekających z Ukrainy matek z dziećmi, miałem wrażenie, że oglądam film katastroficzny. Niestety to wszystko działo się naprawdę. Zacząłem się zastanawiać, co ja mogę zrobić, jak mogę pomóc? Pierwsza myśl – piosenka. Singiel, z którego dochód ze sprzedaży, zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym Ukraińcom. Zadzwoniłem do Patrycji z propozycją wspólnego napisania i nagrania piosenki. Zgodziła się bez chwili wahania. Miałem pomysł na muzykę i opowiedziałem Patrycji historię, z której Ona stworzyła piękny tekst. Piosenka nabierała kształtu, a my działaliśmy dalej”. - Maciej Żarnowski.
Utwór został nagrany P.U.M.A. Studio, a wytwórnia Luna Music zdecydowała się wydać singiel. W nagraniach uczestniczyli: Patrycja Hefczyńska (wokal), Maciej Żarnowski (gitara), Urszula Salamon (flet), Bartosz Staburzyński (bas) oraz Stanisław Staburzyński (pianino). Autorami zarówno tekstu, jak i muzyki są Patrycja Hefczyńska oraz Michał Żarnowski. Piosenka opowiada o życiu w codzienności ogarniętej wojną. Główną bohaterką jest tytułowa dziewczynka, która zalękniona otaczającą rzeczywistością, decyduje się na ucieczkę zabierając ze sobą tylko maleńki plecak. Całość utworu jest utrzymana w spokojnym, nieco melancholijnym klimacie. Połączenie brzmienia gitary akustycznej, fletu oraz kobiecego głosu sprawia, że odbiorca słuchający piosenki jest w stanie zrozumieć wszystkie emocje płynące z przekazu tekstu.
Premiera utworu zaplanowana jest na 16 września. Singiel zostanie wydany w ecopaku i będzie dystrybuowany w sieci sklepów empik oraz na stronie Luna.pl. Dodatkowo użytkownicy platform muzycznych będą mogli tam odsłuchać piosenkę.
Charytatywny Cel
Twórcy utworu “Dziewczynka z zapałkami” od samego początku chcieli nadać charytatywny charakter produkcji i dystrybucji tej piosenki.
Całość środków finansowych ze sprzedaży zostanie przekazanych na rzecz Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, prowadzonego przez Fundację Avalon.
Fundacja Avalon od 2006 roku wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore, by mogły być samodzielne i aktywne w każdej sferze swojego życia. Celem organizacji jest szeroko rozumiana pomoc – poprawa jakości ich codziennego życia poprzez aktywną rehabilitacje, wsparcie w leczeniu, aktywizacje sportową, rozwijanie pasji i zainteresowań, a także zwiększanie świadomości społecznej w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W wyniku wojny w Ukrainie, Fundacja Avalon otworzyła Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w ramach którego umożliwia im skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w warszawskim Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active a także bezzwrotne dofinansowanie rehabilitacji na terenie całego kraju. Ponadto oferuje wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu dla nich sprzętu ortopedycznego i innego niezbędnego wyposażenia medycznego.
“Jest nam niezmiernie miło, że artyści postanowili wesprzeć nasze działania na rzecz uchodźców z niepełnosprawnościami. Muzyka to jeden z najlepszych i najbardziej uniwersalnych nośników przekazywania emocji, ale też jest wspaniałym narzędziem służącym integracji i porozumieniu. Jako Fundacja Avalon od ponad 15 lat pomagamy osobom z niepełnosprawnościami w Polsce poprzez bezpośrednie wsparcie, edukację społeczeństwa oraz likwidowanie wszelkich barier. Wraz z rozpoczęciem wojny zdecydowaliśmy podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem z potrzebującymi sąsiadami. Przekazane środki z pewnością pomogą nam kontynuować i udoskonalać nasze działania." - Helena Szczuka, kierowniczka działu Komunikacji i Promocji Fundacji Avalon.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.