Komunikaty PR

ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE

2024-06-07  |  10:00
Biuro prasowe

ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE 

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jej program kusi dziesiątkami wystaw, spotkań oraz projektów specjalnych, dających możliwość lepszego poznania polskiej i światowej fotografii współczesnej. Jak co roku, wydarzenie ma też bogatą oprawę muzyczną. Do żywiołowej zabawy na parkiecie zachęcać będą między innymi: Bryte, Laboratorio Tropical, Mentalcut, Krzysztof „Freeze” Ostrowski czy Disko Zakvas. 

Pierwsze muzyczne akcenty pojawią się już w wieczór otwarcia Fotofestiwalu, w czwartek (13.06). Najpierw, o g. 21.00 na plenerowej scenie centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 wystąpi Bryte – raper i wokalista pochodzący z Akry w Ghanie, mieszkający w Londynie. Jego styl to połączenie afro-elektroniki, rapu i eksperymentalnych dźwięków klubowych z Wielkiej Brytanii, Ghany i nie tylko. Współpracował z producentami takimi jak Gafacci, Scratcha DVA czy Mina, z którą odbywa międzynarodowe trasy koncertowe. Występował na festiwalach na całym świecie, w tym Glastonbury, Nyege Nyege i Primavera oraz koncertach w Jazz Cafe czy Village Underground w Londynie. 

Godzinę później scenę przejmie Laboratorio Tropical. Ta DJ-ska grupa propagatorów muzyki i kultury klubowej krajów Południa zrzesza twórców odnajdujących się w cumbii, reggaetonie, baile funku, kuduro, afro housie i post-clubie. 

W piątek (14.06) Fotofestiwal zaprasza na Stary Rynek na Polówkę – Noc Fotografii. Pokazom slajdów towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna. O g. 21.00 wystąpi tam Krzysztof „FREEZE” Ostrowski. Bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony jest z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Na jego działalność wpływa mnogość doświadczeń związanych dźwiękiem: wykształcenie muzyczne, lata produkcji muzyki elektronicznej czy praca w orkiestrze dętej.

Organizatorzy zachęcają, by chwilę później przenieść się do mieszczącego się po sąsiedzku kultowego pubu Casablanca, gdzie o g. 23.00 za deckami stanie Lesu – dj, beatmaker, kolekcjoner winyli, w swoich setach niekonwencjonalnie mieszający wiele stylów muzycznych, z wielkim zamiłowaniem sięgający po polskie produkcje.

Na sobotę (15.06) na g. 21.00 zaplanowano 23. Urodziny Fotofestiwalu w Muzeum Książki Artystycznej, podczas których zagrają: Ikarvs Live, Mentalcut i Basy Tropikalne.

Duet Ikarvs proponuje podróż przez różne gatunki elektroniki – euforyczny trance staje się pulsującym disco, za chwilę przechodzi w psychodeliczny ambient, by z zaskoczenia uderzyć zdekonstruowanym, basowym bitem. Jest tu miejsce na przebojowe refreny w stylu Caroline Polachek, jak i chóralne, spowite mgłą folku wokalizy czy transowe, pocięte pętle wokalne. 

Z kolei Basy Tropikalne to inicjatywa promująca współczesną muzykę elektroniczną z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz ich diaspor. Początkowo funkcjonowała jako audycja radiowa (obecnie emitowana w warszawskim Radiu Kampus), później przekształciła się również w internetową wytwórnię muzyczną, serię imprez oraz agencję bookingową. Wydarzenia spod znaku Basów Tropikalnych odbywały się już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, a założyciel całego przedsięwzięcia – Mikołaj Kierski – miał okazję grać między innymi w Berlinie i Brukseli. 

Trzeci z urodzinowych gości muzycznych – Mentalcut – jest DJ-em, producentem i autorem tekstów, współtwórcą projektu Lua Preta, a przede wszystkim miłośnikiem nowych brzmień z Afryki i Ameryki Południowej. Jego remiksy zdobyły popularność na międzynarodowych parkietach i wielokrotnie pojawiały się na antenach BBC, Rinse i NTS Radio. 

Także drugi weekend Fotofestiwalu dostarczy taneczno-muzycznych wrażeń. W sobotę (22.06) na Afterparty do Willi przy Żeromskiego 117 zaprasza Disko Zakvas, czyli wyjątkowy kolektyw DJ-ski złożony z kuratorek i kuratorów, producentek i producentów wydarzeń kulturalnych, zafascynowanych muzyką world, lat 80. i zachowawczym techno. Początek o g. 22.00. 

Po dziesięciu długich i intensywnych dniach festiwalowych organizatorzy proponują chwile niedzielnego relaksu. Wypełnią je kontemplacyjne tony projektu Cisza autorstwa bydgoskiego duetu Kasia Golla (wiolonczela) i Sławek Pieniak (syntezator modularny). Artyści skupiają się na tworzeniu delikatnych pejzaży, tekstur dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w transcendentalny stan spokoju i wyciszenia, z dala od zgiełku codziennego świata, o czym przekonać się będzie można w Art_Inkubatorze od g. 18.00.

 

 

 

Fotofestiwal - 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

13-23 czerwca 2024

www.fotofestiwal.com

 

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej

Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi

Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Rumuński

Sponsor festiwalu: VisionExpress

Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka „Częstochowa Summer Festival” po raz trzeci. Smolasty i PlanBe gwiazdami imprezy Biuro prasowe
2024-08-23 | 13:00

„Częstochowa Summer Festival” po raz trzeci. Smolasty i PlanBe gwiazdami imprezy

„Częstochowa Summer Festival” zagra po raz trzeci tego lata! Już w najbliższą sobotę, 24 sierpnia, mieszkańców regionu czeka ostatni z zaplanowanych koncertów. Na
Muzyka Klasyka w szortach: Siła tria
2024-08-22 | 12:00

Klasyka w szortach: Siła tria

Muzykalność, elastyczność i chęć sprawdzania się w nowym repertuarze – wszystkie te określenia świetnie wpisują się w filozofię gry Flava Trio, tworzonego przez Zofię Dutkiewicz
Muzyka IL DIVO w Polsce: Wyjątkowy Jubileuszowy Koncert w Warszawie i Gliwicach
2024-08-19 | 10:00

IL DIVO w Polsce: Wyjątkowy Jubileuszowy Koncert w Warszawie i Gliwicach

Międzynarodowy kwartet wokalny IL DIVO, z okazji swojego 20-lecia, wystąpi na żywo w Polsce. Koncert odbędzie się 22 września w PreZero Arena Gliwice oraz 26 września w Arenie COS Torwar w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maja Sablewska: Musieliśmy przeformatować mój program, bo zmienia się moda i społeczeństwo. Jest więcej tolerancji, a kobiety są bardziej odważne

Stylistka zaznacza, że w swoim programie nie działa pochopnie i na oślep, a wszystkie metamorfozy poprzedzone są szczerą rozmową z bohaterkami. Z obserwacji Mai Sablewskiej wynika, że kobiety są coraz bardziej odważne w kwestii wyglądu i ubioru, nie boją się eksperymentować, chętnie szukają inspiracji i już nie przejmują się tak bardzo krytyką innych osób.  W kolejnej formatu „10 lat młodsza w 10 dni z Sablewską” jego gospodyni musi więc dostosować się do zmieniających się warunków i sprostać wymaganiom uczestniczek.

Uroda

Paulina Sykut-Jeżyna: W czasie urlopu przez dwa tygodnie się nie malowałam. Bardzo lubię chodzić bez makijażu, ale moja praca go wymaga

Prezenterka nie ukrywa, że czasem lubi odpocząć od telewizyjnego looku i jeśli tylko może, to rezygnuje z perfekcyjnego makijażu, jaki jest koniecznością w pracy przed kamerami. W swoich mediach społecznościowych również nie unika zdjęć, na których pokazuje, jak wygląda bez filtrów i make-upu. Paulina Sykut-Jeżyna podkreśla, że bardziej niż na kosmetyki kolorowe stawia na pielęgnacyjne. Szczególnie dba o odpowiednie nawilżenie skóry, by zawsze była gładka i promienna.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.