ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE
ELEKTRONICZNIE I TANECZNIE – FOTOFESTIWAL NA PARKIECIE
Już w najbliższy czwartek rozpocznie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jej program kusi dziesiątkami wystaw, spotkań oraz projektów specjalnych, dających możliwość lepszego poznania polskiej i światowej fotografii współczesnej. Jak co roku, wydarzenie ma też bogatą oprawę muzyczną. Do żywiołowej zabawy na parkiecie zachęcać będą między innymi: Bryte, Laboratorio Tropical, Mentalcut, Krzysztof „Freeze” Ostrowski czy Disko Zakvas.
Pierwsze muzyczne akcenty pojawią się już w wieczór otwarcia Fotofestiwalu, w czwartek (13.06). Najpierw, o g. 21.00 na plenerowej scenie centrum festiwalowego w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3 wystąpi Bryte – raper i wokalista pochodzący z Akry w Ghanie, mieszkający w Londynie. Jego styl to połączenie afro-elektroniki, rapu i eksperymentalnych dźwięków klubowych z Wielkiej Brytanii, Ghany i nie tylko. Współpracował z producentami takimi jak Gafacci, Scratcha DVA czy Mina, z którą odbywa międzynarodowe trasy koncertowe. Występował na festiwalach na całym świecie, w tym Glastonbury, Nyege Nyege i Primavera oraz koncertach w Jazz Cafe czy Village Underground w Londynie.
Godzinę później scenę przejmie Laboratorio Tropical. Ta DJ-ska grupa propagatorów muzyki i kultury klubowej krajów Południa zrzesza twórców odnajdujących się w cumbii, reggaetonie, baile funku, kuduro, afro housie i post-clubie.
W piątek (14.06) Fotofestiwal zaprasza na Stary Rynek na Polówkę – Noc Fotografii. Pokazom slajdów towarzyszyć będzie muzyka elektroniczna. O g. 21.00 wystąpi tam Krzysztof „FREEZE” Ostrowski. Bydgoski muzyk, instrumentalista i producent, najczęściej kojarzony jest z szeroko rozumianą sceną elektroniczną. Na jego działalność wpływa mnogość doświadczeń związanych dźwiękiem: wykształcenie muzyczne, lata produkcji muzyki elektronicznej czy praca w orkiestrze dętej.
Organizatorzy zachęcają, by chwilę później przenieść się do mieszczącego się po sąsiedzku kultowego pubu Casablanca, gdzie o g. 23.00 za deckami stanie Lesu – dj, beatmaker, kolekcjoner winyli, w swoich setach niekonwencjonalnie mieszający wiele stylów muzycznych, z wielkim zamiłowaniem sięgający po polskie produkcje.
Na sobotę (15.06) na g. 21.00 zaplanowano 23. Urodziny Fotofestiwalu w Muzeum Książki Artystycznej, podczas których zagrają: Ikarvs Live, Mentalcut i Basy Tropikalne.
Duet Ikarvs proponuje podróż przez różne gatunki elektroniki – euforyczny trance staje się pulsującym disco, za chwilę przechodzi w psychodeliczny ambient, by z zaskoczenia uderzyć zdekonstruowanym, basowym bitem. Jest tu miejsce na przebojowe refreny w stylu Caroline Polachek, jak i chóralne, spowite mgłą folku wokalizy czy transowe, pocięte pętle wokalne.
Z kolei Basy Tropikalne to inicjatywa promująca współczesną muzykę elektroniczną z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki oraz ich diaspor. Początkowo funkcjonowała jako audycja radiowa (obecnie emitowana w warszawskim Radiu Kampus), później przekształciła się również w internetową wytwórnię muzyczną, serię imprez oraz agencję bookingową. Wydarzenia spod znaku Basów Tropikalnych odbywały się już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu, a założyciel całego przedsięwzięcia – Mikołaj Kierski – miał okazję grać między innymi w Berlinie i Brukseli.
Trzeci z urodzinowych gości muzycznych – Mentalcut – jest DJ-em, producentem i autorem tekstów, współtwórcą projektu Lua Preta, a przede wszystkim miłośnikiem nowych brzmień z Afryki i Ameryki Południowej. Jego remiksy zdobyły popularność na międzynarodowych parkietach i wielokrotnie pojawiały się na antenach BBC, Rinse i NTS Radio.
Także drugi weekend Fotofestiwalu dostarczy taneczno-muzycznych wrażeń. W sobotę (22.06) na Afterparty do Willi przy Żeromskiego 117 zaprasza Disko Zakvas, czyli wyjątkowy kolektyw DJ-ski złożony z kuratorek i kuratorów, producentek i producentów wydarzeń kulturalnych, zafascynowanych muzyką world, lat 80. i zachowawczym techno. Początek o g. 22.00.
Po dziesięciu długich i intensywnych dniach festiwalowych organizatorzy proponują chwile niedzielnego relaksu. Wypełnią je kontemplacyjne tony projektu Cisza autorstwa bydgoskiego duetu Kasia Golla (wiolonczela) i Sławek Pieniak (syntezator modularny). Artyści skupiają się na tworzeniu delikatnych pejzaży, tekstur dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w transcendentalny stan spokoju i wyciszenia, z dala od zgiełku codziennego świata, o czym przekonać się będzie można w Art_Inkubatorze od g. 18.00.
Fotofestiwal - 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi
13-23 czerwca 2024
www.fotofestiwal.com
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi
Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Rumuński
Sponsor festiwalu: VisionExpress
Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.