Eurowizja 2021: Brzozowski odzyskuje straty
Jeszcze tydzień temu reprezentant Polski podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji spadł na ostatnie miejsce w rankingu finalistów muzycznej rozgrywki, a już odbudowuje straconą pozycję. Rafał Brzozowski trafił właśnie z 17 miejsca na 13 lokatę. Co więcej, dotychczasowemu faworytowi konkursu – Gjon’sowi Tearsowi ze Szwajcarii coraz mocniej depcze po piętach litewska grupa The Roop.
Jak donosi londyńska firma Unibet, litewska grupa The Roop wyprzedziła na podium charyzmatyczną wokalistkę Senhit z San Marino. Podczas gdy prawdopodobieństwo wygranej reprezentantów Litwy wynosi 88% (kurs 1,14), szanse zdeklasowanej przez naszych sąsiadów reprezentantki San Marino wynoszą teraz już tylko i aż 83% (kurs 1,20). Na tym jednak nie koniec. Litewska grupa The Roop coraz bardziej dogania dotychczasowego faworyta tegorocznej edycji Eurowizji – Gjon’sa Tearsa. Ten ma aż 94% (kurs 1,06) szans na wygraną.
Rafał Brzozowski niczym Feniks z popiołów?
Z najnowszego zestawienia Unibetu wynika, że po ostrym piku w dół reprezentujący Polskę Rafał Brzozowski znów pnie się w rankingach faworytów. Z ostatniego – 17 miejsca trafił na 13 lokatę. To dobra wiadomość dla Brzozowskiego. Gorsza wiadomość dla jego fanów jest taka, że występ polskiego muzyka stanął pod znakiem zapytania ze względu na wystąpienie koronawirusa w jego zespole. Jeśli nawet Brzozowski nie odwoła występu, niewiele wskazuje na to, że zagrozi obecnym liderom eurowizyjnego rankingu. Zdaniem analityków londyńskiej firmy Unibet, szanse Polaka na zwycięstwo wynoszą tylko 26% (kurs 3,85).
Eurowizja w cieniu pandemii
65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców (EBU) wraz holenderskimi nadawcami publicznymi. O wyborze Holandii na gospodarza Eurowizji przesądziła wygrana reprezentanta tego kraju – Duncana Laurence'a z 2019 roku. Holenderska telewizja miała początkowo zorganizować konkurs rok temu, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W efekcie muzyczne popisy w ramach Eurowizji będzie można śledzić aż po rocznej przerwie.
Kontrowersje wokół Eurowizji
W czasie przygotowań do tegorocznej Eurowizji nie obyło się bez kontrowersji. Szwedzka partia polityczna Liberalerna i Białoruska Fundacja Solidarności Kulturalnej wystąpiły z wezwaniem do wykluczenia Białorusi
z konkursu. EBU stwierdziła, że piosenka jest niezgodna z niepolitycznym charakterem konkursu. Zobowiązała Białoruś do zmiany tekstu lub napisania nowego. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nakazał Narodowej Państwowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej wybór nowego utworu na konkurs zamiast modyfikowania tekstu oryginalnej piosenki. Białoruski nadawca zgłosił w związku z tym utwór „Pesnia pro zajcew” Galasy ZMesta, ale piosenka została zdyskwalifikowana z tych samych powodów co wcześniej. W efekcie Białoruś nie będzie miała swojego reprezentanta podczas tegorocznej edycji Eurowizji.
Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry
Technics na Audio Video Show 2024
Giełda winyli w Plejadzie! Każdy meloman znajdzie coś dla siebie!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Tomasz Tylicki: W programach na żywo jak „Pytanie na śniadanie” niezbędna jest swoboda. Jeżeli scenariusz za dużo by nam narzucał, to byłoby sztywno
Gospodarz „Pytania na śniadanie” przyznaje, że niezwykle ważne jest dla niego tworzenie w studiu odpowiedniej atmosfery, co w efekcie przekłada się na wrażenia widzów. Kiedy bowiem prowadzący czują się swobodnie i komfortowo, to wzrasta jakość programu, a ci, którzy zasiadają przed telewizorami, nie mają powodu, by zmienić kanał na inny. Dlatego też Tomasz Tylicki czasem pozwala sobie na drobne odstępstwa od scenariusza i swoim niestandardowym zachowaniem zaskarbia sobie sympatię oglądających.
Problemy społeczne
W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy
Przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku w Polsce urodziło się 192 tys. dzieci. To najmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Wskaźnik dzietności spadł do dramatycznie niskiego poziomu, a coraz mniej osób decyduje się na powiększenie rodziny. Wiele barier dotyczy kwestii finansowych. To m.in. trudna sytuacja mieszkaniowa, warunki na rynku pracy, np. zatrudnianie młodych dorosłych na czas określony, ale też różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn.
Film
Cezary Pazura: Jeżeli robię żart podczas kręcenia komedii i nikt na planie się nie śmieje, to trzeba go zmienić. Pierwsze wrażenie ekipy mówi mi najwięcej
Aktor wskazuje na dwa różne podejścia do produkcji komedii. Z jednej strony istnieje bowiem przekonanie, że dobra zabawa podczas kręcenia filmu nie gwarantuje jego końcowego sukcesu, on sam woli jednak postrzegać ekipę jako swoich pierwszych widzów i recenzentów. Cezary Pazura zaznacza też, że struktura komedii jest niezwykle delikatna. Nie chodzi w niej bowiem tylko o sam żart, ale także o zgodność wszystkich elementów – od tempa wypowiedzi, przez emocje na ekranie, po reakcje widowni.