Eurowizja 2021: Brzozowski odzyskuje straty
Jeszcze tydzień temu reprezentant Polski podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji spadł na ostatnie miejsce w rankingu finalistów muzycznej rozgrywki, a już odbudowuje straconą pozycję. Rafał Brzozowski trafił właśnie z 17 miejsca na 13 lokatę. Co więcej, dotychczasowemu faworytowi konkursu – Gjon’sowi Tearsowi ze Szwajcarii coraz mocniej depcze po piętach litewska grupa The Roop.
Jak donosi londyńska firma Unibet, litewska grupa The Roop wyprzedziła na podium charyzmatyczną wokalistkę Senhit z San Marino. Podczas gdy prawdopodobieństwo wygranej reprezentantów Litwy wynosi 88% (kurs 1,14), szanse zdeklasowanej przez naszych sąsiadów reprezentantki San Marino wynoszą teraz już tylko i aż 83% (kurs 1,20). Na tym jednak nie koniec. Litewska grupa The Roop coraz bardziej dogania dotychczasowego faworyta tegorocznej edycji Eurowizji – Gjon’sa Tearsa. Ten ma aż 94% (kurs 1,06) szans na wygraną.
Rafał Brzozowski niczym Feniks z popiołów?
Z najnowszego zestawienia Unibetu wynika, że po ostrym piku w dół reprezentujący Polskę Rafał Brzozowski znów pnie się w rankingach faworytów. Z ostatniego – 17 miejsca trafił na 13 lokatę. To dobra wiadomość dla Brzozowskiego. Gorsza wiadomość dla jego fanów jest taka, że występ polskiego muzyka stanął pod znakiem zapytania ze względu na wystąpienie koronawirusa w jego zespole. Jeśli nawet Brzozowski nie odwoła występu, niewiele wskazuje na to, że zagrozi obecnym liderom eurowizyjnego rankingu. Zdaniem analityków londyńskiej firmy Unibet, szanse Polaka na zwycięstwo wynoszą tylko 26% (kurs 3,85).
Eurowizja w cieniu pandemii
65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców (EBU) wraz holenderskimi nadawcami publicznymi. O wyborze Holandii na gospodarza Eurowizji przesądziła wygrana reprezentanta tego kraju – Duncana Laurence'a z 2019 roku. Holenderska telewizja miała początkowo zorganizować konkurs rok temu, ale plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W efekcie muzyczne popisy w ramach Eurowizji będzie można śledzić aż po rocznej przerwie.
Kontrowersje wokół Eurowizji
W czasie przygotowań do tegorocznej Eurowizji nie obyło się bez kontrowersji. Szwedzka partia polityczna Liberalerna i Białoruska Fundacja Solidarności Kulturalnej wystąpiły z wezwaniem do wykluczenia Białorusi
z konkursu. EBU stwierdziła, że piosenka jest niezgodna z niepolitycznym charakterem konkursu. Zobowiązała Białoruś do zmiany tekstu lub napisania nowego. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka nakazał Narodowej Państwowej Kompanii Radiowo-Telewizyjnej wybór nowego utworu na konkurs zamiast modyfikowania tekstu oryginalnej piosenki. Białoruski nadawca zgłosił w związku z tym utwór „Pesnia pro zajcew” Galasy ZMesta, ale piosenka została zdyskwalifikowana z tych samych powodów co wcześniej. W efekcie Białoruś nie będzie miała swojego reprezentanta podczas tegorocznej edycji Eurowizji.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.