Festiwal muzyczny dla osób niesłyszących? To możliwe!
Festiwal muzyczny "Sounds of the Dolomites", odbywający się w malowniczym rejonie Dolomitów, przez ponad miesiąc oferuje rozbrzmiewającą wśród zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów muzykę na żywo. Od 23 sierpnia do 1 października 2023, podczas eventu prezentowane będą różnorodne gatunki muzyczne: muzyka klasyczna, jazz, muzyka świata, a nawet teatr muzyczny. Festiwal jest otwartą imprezą, z bezpłatnym wstępem na koncerty. Łączy artystów, widzów i naturę, tworząc niezapomniane wspomnienia. W tym roku część występów będzie również przystosowanych dla osób niesłyszących, umożliwiając im aktywny udział w wydarzeniu.
Festiwal „Sounds of the Dolomites” nie ogranicza się jedynie do muzyki, pielęgnuje także szacunek dla środowiska i tradycji, tak charakterystycznym dla regionu Trentino, który już od 28 lat jest tłem tego artystyczno-kulturowego przedsięwzięcia. Zarówno artyści, jak i publiczność muszą dotrzeć pieszo do urokliwych miejsc, w których odbywają się występy, co tworzy wyjątkową więź między muzykami, naturą i widzami. Droga na koncerty wiedzie przez górskie wzniesienia. Wysiłek wspinaczki tylko zwielokrotnia niepowtarzalność i autentyczność tego doświadczenia oraz efekt doznań estetycznych.
Tegoroczna edycja wprowadza ekscytującą innowację dla osób niesłyszących, wykorzystując system "Subpacs". Są to haptyczne, czyli związane z komunikowaniem się za pomocą zmysłu dotyku, urządzenia audio przypominające kamizelki, które wyposażone są w receptory. Dzięki nim, osoby niesłyszące będą mogły na własnym ciele mocniej odczuć fale akustyczne i poczuć moc dźwięków muzyki festiwalu „Sounds of the Dolomites”, dodatkowo w urzekającym górskim otoczeniu. Starannie dobrany repertuar dla osób niesłyszących obejmuje różnorodną i niezapomnianą muzyczną podróż:
- 30 sierpnia w Malga Brenta Bassa (obszar Madonna di Campiglio) – koncert Fridy Bollani Magoni, niezwykle utalentowanej piosenkarki i pianistki.
- 8 września w Sagron Mis (Primiero) wystąpi La Petite Écurie, pięcioosobowy zespół wykonujący muzykę na instrumentach z epoki baroku.
- 17 września w Passo di Lavazè (Val di Fiemme) zagra Iva Bittova, wszechstronna i charyzmatyczna skrzypaczka.
- 19 września w Villa Welsperg (Primiero) zabrzmi hołd dla wielkiego włoskiego piosenkarza i autora tekstów – Pino Daniele, w wykonaniu duetu: Fabrizio Bosso i Julian Oliver Mazzariello w ramach projektu: Il cielo è pieno di stelle (Niebo jest pełne gwiazd).
Osoby, chcące skorzystać z opisanych udogodnień, powinny dokonać wcześniejszej rezerwacji drogą mailową lub telefoniczną: isuoniaccessibili@re-moove.it, tel. +39 0464 076840 lub poprzez WhatsApp +39 351 7181793.
Podczas festiwalu nie zabraknie też atrakcji dla pozostałych uczestników eventu. Dla polskich gości zapewne kulminacyjnym momentem festiwalu będzie koncert 1 września na Col Margherita w Dolomitach Fassa na wysokości 2500 m n.p.m. Niezwykłość tego festiwalowego wydarzenia będzie polegała nie tylko na polskim akcencie, ale przede wszystkim na tym, że koncert ten odbędzie się bladym świtem na powitanie wschodu słońca i zainauguruje obecność muzyki klasycznej w repertuarze tegorocznego festiwalu. Tego dnia wystąpi Mario Brunello – światowej sławy wiolonczelista i kierownik artystyczny festiwalu w towarzystwie Polish Cello Quartet, który skupia czterech czołowych wiolonczelistów młodego pokolenia - formacja powstała w 2011 roku z inicjatywy Tomasza Darocha, Wojciecha Fudali, Krzysztofa Karpety oraz Adama Krzeszowca. Artyści postanowili założyć ten wyjątkowy zespół kameralny, by pokazać szerszej publiczności oryginalne brzmienie kwartetu wiolonczelowego.
Dodatkowo w programie znalazły się takie inicjatywy, jak muzyczne opowieści dla dzieci inspirowane historią Pinokia czy hołdy na cześć uznanych muzyków m.in dla Pino Daniele, które pokazują zaangażowanie festiwalu w innowacje i wymianę kulturową. Koncerty dla osób niesłyszących z wykorzystaniem "Subpacs" podkreślają natomiast jego zobowiązanie dostępności i inkluzji.
Festiwal „Sounds of the Dolomites” wyróżnia się harmonijnym połączeniem muzyki i natury, przyciągając artystów i publiczność, zapraszając ich do niezapomnianego muzycznego doświadczenia wśród majestatycznych szczytów Dolomitów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To święto sztuki, kultury i środowiska naturalnego, promujące szacunek dla gór i zachwyt, który pozostanie w uczestnikach jeszcze długo po zakończeniu festiwalu.
Więcej informacji oraz pełen program festiwalu można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/en/isuonidelledolomiti.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.