Gwiazdy Toyota Gazoo Racing w Virtual Le Mans 24 Hours
W weekend 13-14 czerwca odbędzie się pierwsza wirtualna edycja 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Zespół Toyota Gazoo Racing, który zwyciężał w dwóch ostatnich edycjach prawdziwego wyścigu, na zmagania w symulatorach wystawi gwiazdorską obsadę.
Sezon w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC) został wstrzymany z powodu pandemii koronawirusa. Przynajmniej do sierpnia ściganie na torach nie wróci. Przełożyć trzeba było nawet legendarny wyścig Le Mans 24 Hours, który kierowcy w Toyotach wygrywali w dwóch ostatnich latach. Organizatorzy postanowili jednak czerwcową datę wypełnić ściganiem online – w dniach 13-14 czerwca zmierzą się w pierwszej edycji Virtual Le Mans 24 Hours.
W rywalizacji weźmie udział 50 czteroosobowych zespołów w dwóch kategoriach. W każdym z nich musi być przynajmniej dwóch prawdziwych kierowców wyścigowych oraz nie więcej niż dwóch simracerów, czyli specjalistów od wyścigów wirtualnych. Toyota Gazoo Racing postawiła na swoje największe gwiazdy, które wesprą czołowi simracerzy.
Samochodem z numerem 7. pojadą liderzy klasyfikacji generalnej FIA WEC Mike Conway, Kamui Kobayashi oraz José María López, a dołączy do nich Maxime Brient, 23-letni simracer z Le Mans. W aucie z numerem 8. za kierownicą zmieniać się będą etatowi zawodnicy Sébastien Buemi i Brendon Hartley, a także Yuri Kasdorp, 23-letni simracer z Holandii, oraz Kenta Yamashita w zastępstwie Kazukiego Nakajimy – reprezentant programu Toyota Gazoo Racing WEC Challenge.
Kierowców z bazy w Kolonii będą wspierać inżynierowie Toyota Gazoo Racing. Simracerzy pomogą w dobraniu odpowiednich ustawień i strategii na wyścig, bo platformę rFactor2 znają doskonale. Z racji tego, że hybrydowe prototypy LMP1 nie są dopuszczone w Virtual Le Mans 24 Hours, reprezentanci Toyota Gazoo Racing, podobnie jak inni uczestnicy, będą się ścigać za kierownicą aut kategorii LMP2 (model Oreca 07) w oklejeniu nawiązującym do TS050 Hybrid.
„E-motorsport jest dla nas nowym doświadczeniem. Do Virtual Le Mans 24 Hours podchodzimy z równie wielką pokorą jak entuzjazmem. Chcemy, by fani wyścigów długodystansowych mieli się czym ekscytować. Cieszymy się, że znów będziemy rywalizować, a lista zgłoszeń robi naprawdę duże wrażenie” – powiedział Hisatake Murata, szef Toyota Gazoo Racing.
Stawka wyścigu jest piekielnie mocna. W rywalizacji wezmą udział zespoły z serii IMSA, Indycar i FIA WEC, a także topowe simracingowe składy. Przed ekranami symulatorów usiądą gwiazdy F1 z Charlesem Leclerkiem, Maxem Verstappenem i Lando Norrisem na czele, a także topowi simracerzy z Polski – Nikodem Wiśniewski, Kuba Brzeziński, Dawid Mroczek, Tomek Poradzisz i Zbigniew Siara.
Od 9 do 11 czerwca zawodnicy będą mogli trenować podczas 12-godzinnych sesji. Kwalifikacje odbędą się 12 czerwca. Wyścig ruszy 13 czerwca o godz. 15.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Prawo

400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
W ciągu ostatnich kilku lat, od wejścia w życie przepisów Apteka dla Aptekarza, zamknięto ponad 2,2 tys. aptek w Polsce, a około 400 gmin nie posiada na swoim terenie apteki. Trzech na pięciu Polaków, aby kupić leki, musi się udać po nie do innej miejscowości. Sygnatariusze listu otwartego do minister zdrowia przygotowanego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” apelują o zmianę priorytetów w legislacji dotyczącej rynku aptek. Wzywają też do podjęcia systemowych działań przeciwdziałających wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.
Podróże
Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski

Tak samo jak w ubiegłym roku, tym razem aktor również planuje wykorzystać świąteczną przerwę w pracy na wyjazd na narty. Od biesiadowania z rodziną przy suto zastawionym wielkanocnym stole woli bowiem szusowanie na alpejskich stokach.
Konsument
Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata

Cykl życia smartfonów w Polsce wyraźnie się wydłuża. Już 35 proc. Polaków używa swoich smartfonów ponad dwa lata – wynika z badania Smart Barometr opracowanego przez IQS dla bolttech. Jednocześnie jednak duża liczba osób chciałaby wymieniać smartfony częściej, nawet co roku. Dlatego kierunkiem rozwoju rynku mogą być elastyczne modele użytkowania, takie jak najem.