Hania Rani bohaterką pierwszego spotkania z cyklu #EmpikMusicLive
Empik inicjuje zupełnie nowy cykl wirtualnych koncertów i rozmów z artystami wokół ich premierowych albumów – #EmpikMusicLive. Wyjątkowe nagrania utworów będą dostępne tylko w aplikacji Empik Music. Gościem pierwszego wydarzenia będzie Hania Rani, laureatka Odkrycia Empiku 2019 w kategorii Muzyka, która właśnie wydała nową płytę „Home” (Gondwana Records). Artystka zagra 30-minutowy koncert, po którym opowie o swojej twórczości w rozmowie prowadzonej przez Agnieszkę Szydłowską. Transmisja spotkania już we wtorek 23 czerwca o godz. 20:00 na profilu Empiku na Facebooku.
Empik przedstawia nowy cykl spotkań #EmpikMusicLive, promujący najciekawsze premiery muzyczne. Rozmowy z artystami oraz ich występy będą transmitowane na żywo na stronie marki na Facebooku, a zapis audio każdego z nich trafi następnie do aplikacji streamingowej Empik Music. Podobnie jak w przypadku cyklu spotkań autorskich #premieraonline, w trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkania będą tłumaczone na język migowy.
Cykl #EmpikMusicLive zainauguruje Hania Rani, laureatka Odkrycia Empiku 2019. W trakcie 30-minutowegokoncertu artystka wykona kilka utworów, w tym z premierowego albumu „Home”. Interaktywna transmisja spotkania odbędzie się już we wtorek 23 czerwca o godz. 20:00. Na wydarzenie Empik zaprasza wspólnie z Gondwana Records, Mystic Production oraz Going.
„Home” – historia o szczęściu i tęsknocie
Album „Home” (Gondwana Records) to pytanie o szukanie przynależności i własnego kąta, a także historia o emocjonalnym kalejdoskopie – od szczęścia po tęsknotę. Pod względem muzycznym drugi album Hani Rani jest podsumowaniem wszystkich jej wcześniejszych dokonań i poszukiwań.
Kręgosłupem aranżacji nadal pozostają pianino i fortepian, jednak na płycie usłyszymy znacznie większy zestaw instrumentów, które na przestrzeni lat pracy artystycznej zafascynowały pianistkę. Do współpracy nad kilkoma utworami Rani zaprosiła Ziemowita Klimka (kontrabas) i Wojtka Warmijaka (perkusja) z tria jazzowego Immortal Onion, którym zachwyciła się podczas festiwalu Tchnienia w Bieszczadach. Oprócz bębnów i basu, usłyszeć też będzie można subtelne brzmienie syntezatorów, kwintet smyczkowy oraz głos Hani.
Niektóre kompozycje pochodzą nawet z 2016 roku, a część powstała na kilka dni przed rozpoczęciem nagrań. Głównym założeniem aranżacyjnym było nowe wykorzystanie instrumentu najbliższego artystce, czyli pianina. Hania postanowiła wykorzystać jego możliwości, przekraczając dotychczasowe granice, układając na sobie wiele warstw oraz pracując nad brzmieniem każdej z nich, tak, że czasami bardziej przypominają harfę lub instrumenty perkusyjne niż instrument klawiszowy.
Oprócz piosenek i bardziej złożonych utworów instrumentalnych na płycie nie zabrakło kompozycji na pianino solo, gdzie tak jak na debiutanckim krążku „Esja”, oprócz dźwięków fortepianu możemy usłyszeć inne odgłosy: młoteczków, strun czy po prostu oddechu pianistki. Nagraniem albumu zajął się ponownie przyjaciel Hani - Piotr Wieczorek oraz Ignacy Gruszecki (Monochrom Studio). Za mix odpowiadają, podobnie jak w przypadku „Esji”, Gijs van Klooster z Amsterdamu oraz Piotr Wieczorek, a za mastering – Zino Mikorey, znany z pracy nad albumami takich artystów jak Nils Frahm czy Olafur Arnalds.
Codzienne muzyczne odkrycia
Aplikacja mobilna do streamingu muzyki Empik Music, w której dostępne będą nagrania z wydarzeń cyklu #EmpikMusicLive, zapewnia dostęp do kilku milionów utworów w jednym miejscu – od największych światowych wytwórni muzycznych po setki zagranicznych i polskich wytwórni niezależnych. Pomaga nie tylko odkrywać nowych wykonawców, ale również poleca oryginalne playlisty i rekomendacje stworzone przez znane postacie polskiego świata kultury oraz ekspertów Empiku, którzy od wielu lat śledzą polski rynek muzyczny. Dostępna jest do pobrania na systemy Android i iOS.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.