Komunikaty PR

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego

2021-09-07  |  01:00
Biuro prasowe

W dn. 16-19 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. Koncerty odbędą się w wyjątkowych lokalizacjach, a wystąpią m.in. Piotr Paleczny, Tomasz Strahl i Jan Miłosz Zarzycki.

Karol Kurpiński i Fryderyk Chopin – to temat pierwszej edycji festiwalu, która przypada dokładnie w 190. rocznicę skomponowania słynnej Warszawianki (1831 r.). Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego - reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.

W ramach festiwalu odbędą się cztery koncerty oraz sesja panelowa. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na 16 września 2021 r. w Bazylice Św. Krzyża, kolejne koncerty zabrzmią w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, a uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Wystąpią: Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej przygotowany przez prof. dr hab. Krzysztofa Kusiela-Moroza, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego i Elbląska Orkiestra Kameralna, którymi dyrygować będzie Jan Miłosz Zarzycki. W repertuarze chopinowskim usłyszymy takich wykonawców jak: Artur Pizarro, Luigi Fracasso, Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl i Piotr Paleczny. W roli solistów wystąpią też wokaliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Elżbieta Wróblewska, Tomasz Krzysica, Dariusz Machej oraz klarnecista - Artur Pachlewski. Pieśni i arie wykonają laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego: Eliza Szymańska, Piotr Maciejowski, Michał Janicki z towarzyszeniem Laury Sobolewskiej. 

Na koncercie inauguracyjnym zostanie wykonana Msza K. Kurpińskiego, której rękopis partytury odnalazł niedawno w Nowym Jorku Piotr Jegliński – pomysłodawca Festiwalu. Jej orkiestracji podjął się belgijski kompozytor – Jacques-Alphonse De Zeegant.

Usłyszymy też inne odnalezione po latach dzieło K. Kurpińskiego: Kozak, stworzony zapewne na potrzeby sceny warszawskiej, ale nieujęty w żadnym spisie twórczości kompozytora, zachował się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W sesji panelowej udział wezmą: dr hab. prof. UAM Marcin Gmys, dr Dorota Susuł, Karol Furtak, Jakub Lis.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego. 

Mecenasem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego jest PKN ORLEN, który aktywnie wspiera ważne wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe Polski.

Honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

Partnerami wydarzenia są: Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Patroni medialni: TVP, PRESTO. 

 

Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy do śledzenia informacji na www.fundacjaes.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Muzyka Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry Biuro prasowe
2024-11-12 | 14:00

Koncert z cyklu Jazz.PL w radiowej Dwójce zagra kwintet Blu/Bry

15 listopada w ramach cyklu Jazz.PL zagra kwintet Blu/Bry - zwycięzcy Grand Prix 48. edycji Konkursu Jazz Juniors, studenci Akademii Muzycznej w duńskim Odense. Transmisja koncertu od godz.
Muzyka Technics na Audio Video Show 2024
2024-11-06 | 12:00

Technics na Audio Video Show 2024

W dniach 25–27 października br. w Warszawie odbyły się targi Audio Video Show, które co roku przyciągają miłośników dobrego brzmienia oraz producentów z całego
Muzyka Giełda winyli w Plejadzie! Każdy meloman znajdzie coś dla siebie!
2024-11-05 | 11:00

Giełda winyli w Plejadzie! Każdy meloman znajdzie coś dla siebie!

Miłośników muzyki i kolekcjonerów płyt zapraszamy 9 listopada do centrum handlowego Plejada na kolejną w tym roku Giełdę winyli! Podczas niej wystawcy zaprezentują ogromny

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Problemy społeczne

W Polsce rodzi się najmniej dzieci w historii pomiarów. Duże znaczenie mają różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn oraz rynek pracy

Przez pierwsze trzy kwartały 2024 roku w Polsce urodziło się 192 tys. dzieci. To najmniej od zakończenia drugiej wojny światowej. Wskaźnik dzietności spadł do dramatycznie niskiego poziomu, a coraz mniej osób decyduje się na powiększenie rodziny. Wiele barier dotyczy kwestii finansowych. To m.in. trudna sytuacja mieszkaniowa, warunki na rynku pracy, np. zatrudnianie młodych dorosłych na czas określony, ale też różnice w wykształceniu kobiet i mężczyzn.

Film

Cezary Pazura: Jeżeli robię żart podczas kręcenia komedii i nikt na planie się nie śmieje, to trzeba go zmienić. Pierwsze wrażenie ekipy mówi mi najwięcej

Aktor wskazuje na dwa różne podejścia do produkcji komedii. Z jednej strony istnieje bowiem przekonanie, że dobra zabawa podczas kręcenia filmu nie gwarantuje jego końcowego sukcesu, on sam woli jednak postrzegać ekipę jako swoich pierwszych widzów i recenzentów. Cezary Pazura zaznacza też, że struktura komedii jest niezwykle delikatna. Nie chodzi w niej bowiem tylko o sam żart, ale także  o zgodność wszystkich elementów – od tempa wypowiedzi, przez emocje na ekranie, po reakcje widowni.