I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego
W dn. 16-19 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. Koncerty odbędą się w wyjątkowych lokalizacjach, a wystąpią m.in. Piotr Paleczny, Tomasz Strahl i Jan Miłosz Zarzycki.
Karol Kurpiński i Fryderyk Chopin – to temat pierwszej edycji festiwalu, która przypada dokładnie w 190. rocznicę skomponowania słynnej Warszawianki (1831 r.). Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego - reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.
W ramach festiwalu odbędą się cztery koncerty oraz sesja panelowa. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na 16 września 2021 r. w Bazylice Św. Krzyża, kolejne koncerty zabrzmią w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, a uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wystąpią: Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej przygotowany przez prof. dr hab. Krzysztofa Kusiela-Moroza, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego i Elbląska Orkiestra Kameralna, którymi dyrygować będzie Jan Miłosz Zarzycki. W repertuarze chopinowskim usłyszymy takich wykonawców jak: Artur Pizarro, Luigi Fracasso, Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl i Piotr Paleczny. W roli solistów wystąpią też wokaliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Elżbieta Wróblewska, Tomasz Krzysica, Dariusz Machej oraz klarnecista - Artur Pachlewski. Pieśni i arie wykonają laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego: Eliza Szymańska, Piotr Maciejowski, Michał Janicki z towarzyszeniem Laury Sobolewskiej.
Na koncercie inauguracyjnym zostanie wykonana Msza K. Kurpińskiego, której rękopis partytury odnalazł niedawno w Nowym Jorku Piotr Jegliński – pomysłodawca Festiwalu. Jej orkiestracji podjął się belgijski kompozytor – Jacques-Alphonse De Zeegant.
Usłyszymy też inne odnalezione po latach dzieło K. Kurpińskiego: Kozak, stworzony zapewne na potrzeby sceny warszawskiej, ale nieujęty w żadnym spisie twórczości kompozytora, zachował się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.
W sesji panelowej udział wezmą: dr hab. prof. UAM Marcin Gmys, dr Dorota Susuł, Karol Furtak, Jakub Lis.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego.
Mecenasem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego jest PKN ORLEN, który aktywnie wspiera ważne wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe Polski.
Honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Partnerami wydarzenia są: Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.
Patroni medialni: TVP, PRESTO.
Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Zapraszamy do śledzenia informacji na www.fundacjaes.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Enej z napisem LOVE. To nowa trasa zespołu

BNDK wspiera Oasis w powrocie na scenę...

"Święta cały rok" - Czadoman w duecie z Ciocią Agą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.